14.1.2023

V brněnském derby se opět o vítězi rozhodovalo až ve zkrácené hře

V rámci sobotního 21. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 došlo i na brněnské derby. Ačkoliv ho dobře rozehrály domácí Šelmy, na konci tie-breaku se stejně jako v prvním duelu letošní sezóny radovaly hráčky Králova Pole. Přerovské Zubřice ze začátku utkání zaskočily libereckou Duklu, ta však nakonec potvrdila roli favorita, stejně jako ukrajinské Dnipro na palubovce Šternberku. Další domácí výhru si připsal Prostějov, který přehrál Ostravu, uspěl i pražský Olymp v utkání s Olomoucí.

VK ŠELMY BRNO – VK KRÁLOVO POLE

Druhé letošní brněnské derby zavedlo hráčky a fanoušky z jihomoravské metropole do haly v Kounicově ulici, kde hned po úspěšném zápase extraligy mužů týmy nastoupily. První vzájemný zápas vyhrálo Královo Pole 3:2 na sety, které rovněž vyhrálo čtyři z pěti posledních vzájemných zápasů. Dobře rozehrané utkání ani dnes Šelmy nedotáhly do vítězného konce.

VK Šelmy Brno – VK Královo Pole 2:3 (25:16, 25:21, 23:25, 21:25, 11:15)

Rozhodčí: Kavala Tomáš, Peloušek Jiří

Počet diváků: 258

Domácí: Širůčková, Dubianska, Kyrychenko, Benediktová, Kozubíková, Pluhařová, libero Chevalierová. Střídaly: Šotkovská, Marková, Morká, Beránková

Hosté: Pelikánová, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, Kuníková, Hrušecká libero Digrinová. Střídaly: Rožnovjaková, Veselá, Kamasová, Stoiković

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jedna z asi nejhorších proher, které jsme zažily. V koncovkách opakujeme stále stejné chyby. Měly jsme ten zápas ve svých rukou, mrzí mě dnešní prohra i kvůli fanouškům, kteří nám na hale vytvořili skvělou atmosféru.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):„Nejvíc mě mrzí zranění Terky Pluhařové, zdraví je pro všechny přednější než výsledek. Je to jako přes kopírák s předchozími zápasy, ztratili jsme odvahu a schopnost řešit lépe ofenzivu po kůlech, kde jsme byli dva a půl setu bezzubí a nedokázali se prosadit. K tomu se přidal náš horší blok, čímž jsme soupeře nastartovali ke dnešní výhře.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Jsme moc rády za dnešní velice těžkou výhru. Na Kouničce je to vždy těžké, není to zde náš první tiebreak. Škoda, že jsme se na začátku neprobudily trochu dříve, ale cenné dva body.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Zvládli jsme otočit velice těžké utkání. Je pro nás dobré, že i do dalšího zápasu jsme si udrželi sebevědomí, že jsme schopny Šelmy porážet. Mrzí mě zranění Terky Pluhařové a přeji jí tímto brzké uzdravení.“

Zaplněná Kounička viděla vyrovnaný vstup do utkání, oba týmy chybovaly a nepouštěly se do větších brejků. Po zranění domácí Šelmy Terezy Pluhařové (14:13) přišla do hry Anna Šotkovská. Na podání začala úřadovat Marie Kozubíková a třemi esy výrazně pomohla k vedení 20:14. Po útoku Šotkovské domácí Šelmy vyhrály první set 25:16.

Druhá sada byla značněji vyrovnaná. První vícebodové vedení zaznamenaly opět domácí hráčky, které po třech složených míčích Hanny Kyrychenko vedly 18:16. V koncovce dokázaly svěřenkyně Ondřeje Bouly náskok navýšit na čtyři body, který si už nenechaly vzít a vedly 2:0 (25:21).

I třetí set byl vyrovnaný, oba týmy dost chybovaly. Až při podání hostující smečařky Magdy Bukovské dokázalo Královo Pole poprvé Šelmám uniknout do pětibodového vedení (11:16). Šelmy se ale ještě nevzdávaly a při podání Kyrychenko a Benediktové dokázaly vždy snížit na rozdíl dvou bodů - 14:16, resp. 17:19. Po oddechových časech Erika Nezhody přišla pokaždé chyba za koncovou čarou a Královo Pole si šlo pro snížení na 1:2. Stav 19:24 se zdál býti velmi komfortním, skvěle podávající Anna Širůčková ale čtyřmi body v řadě set zdramatizovala. Nakonec po úspěšném útoku Magdy Bukovské hostující celek Králova Pole snížil na 2:1 na sety.

Čtyřmi chybami začala čtvrtá sada, po dalších dvou esech Marie Kozubíkové Šelmy vedly 9:5. Oba týmy přestaly chybovat a přetahovaly se o každý bod. Po ulívce střídající nahrávačky exkrálovopolské Radky Mokré Šelmy vedly 21:20, následných pět bodů ale patřilo především Magdě Bukovské, která esem poslala zápas do pátého setu.

Do tiebreaku Šelmy nastoupily s kapitánkou Ivonou Markovou, která se po delší době vrátila zpět na hřiště, blýskla se esem. Dobrá obrana na straně hostujícího týmu nakonec rozhodla a stejně jako v prvním letošním derby vítězí v tiebreaku Královo Pole.

Autor: Matouš Müller

TJ SOKOL ŠTERNBERK –  SC PROMETEY DNIPRO

V prvním setu se domácím hráčkám dařilo více než favorizovaným soupeřkám, v koncovce sady a v dalších fázích ale už utkání mezi prvním a posledním týmem extraligy ovládly hráčky dněperského Prometey.

TJ Sokol Šternberk – SC Peometey Dnipro 0:3 (22:25, 16:25, 13:25)

Rozhodčí: Ištvanech M., Novák M.

Počet diváků: 99

Domácí: Přibylová, Heilborn, Loch, Látalová N., Látalová Z., Piantkovska, libera Denina, Vyjídáková. Střídaly: Kochetkova, Kořínková, Chaloupková

Hosté: Milenko, Maievska, Danchak, Khober, Grbac, Velykokon, libero Niemtseva. Střídaly: Dorsman, Karasova, Zharkova

Barbora Chaloupková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „V prvním setu se nám dařilo soupeřky zatlačit jak podáním, tak i útokem. Hráčky Dnipra se ale od druhého setu rozehrály, to, co se nám dařilo v první sadě se jim dařilo hrát na nás v dalších setech. Dnes náš výkon i přes prohru byl bojovný a pro diváky zajímavý.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Nepodařila se nám koncovka prvního setu, ve kterém jsme vedli. Soupeřky se rozehrály, tlačily nás v ofenzívě a nám se nedařilo na jejich útočnou hru reagovat.

Světlana Dorsman (kapitánka SC Prometey Dnipro): Na začátku utkání jsme nezvládly čelit dobrému servisu soupeřek i jejich útoku. V koncovce sady jsme projevilyi více klidu a set získaly. V dalších setech jsme již hrály svoji útočnou hru, dařilo se nám ve všech fázích utkání a jsme rády, že jsme zvítězily.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro): „V dnešním utkání jsme hledali v první sadě, jak hrát na soupeřky, kterým se v na začátku utkání velmi dařilo. Od druhého setu jsme převzali iniciativu, dařilo se nám hlavně v ofenzívě a na podání a odvážíme si z utkání tři body, které velmi potřebujeme do dalších fází soutěže.“

V prvním setu se domácí hráčky nezalekly favorizovaných soupeřek z Dněpru, dařilo se jim na podání, v útoku i na bloku, od stavu 5:5 vedly 10:9, 15:11, 16:15. Pak se ale v koncovce setu hra začala obracet ve prospěch Dnipra 18:19, 21:21 a set skončil 22:25.

Dnipro se rozjelo, působilo sehraněji, nechybovalo, tlačilo podáním (Grbac, Maievska) a ofenzívou, postupně navyšovalo svůj náskok 7:12, 11:19, a set získalo 16:25.

Podobný obraz hry se opakoval i ve třetím setu. Od stavu 3:4 se soupeřkám podařilo při podání Grbac odskočit až na 4:16, 9:21 a set skončil za 19 minut v poměru 13:25.

I přes prohru předvedly domácí hráčky bojový a pohledný volejbal, na zkušené soupeřky ale nestačily.

Autor: Libor Svoboda, foto Josef Látal

VK PROSTĚJOV – TJ OSTRAVA

Oklepat se ze španělské ťafky a v české UNIQA extralize žen 2022/23 znovu najet na vítěznou vlnu. Takový úkol měly prostějovské volejbalistky před utkáním 21. kola nejvyšší soutěže ČR s Ostravou. A kromě druhé sady, která patřila protivnicím, jej příkladně splnily tím, že měly od poloviny duelu čím dál větší převahu.

VK Prostějov – TJ Ostrava 3:1 (25:20, 16:25, 25:13, 25:16)

Rozhodčí: Koutník P., Poláček J.

Počet diváků: 200

Domácí: Faltínová, Kvapilová, Silva, Meidlová, Löff, Bajusz, libero Stavinohová. Střídaly: Beránková, Nováková, M. Smolková

Hosté: Hadáčková, Kašparová, Buvinič, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, libero Jančová. Střídaly: Fukalová, Výtisková, Chládková, Dabrowska

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Ze začátku to asi nebyl úplně pohledný volejbal. Hlavně ve druhém setu jsme dělaly strašně moc až dětinských chyb při balónech zadarmo i jinak. Ale je moc důležité, že jsme nepřestaly bojovat, vzchopily se, nesložily zbraně. A postupně jsme se nastartovaly lepším volejbalem, který se blížil tomu, co chceme hrát. Náš výkon šel od třetího setu nahoru a díky tomu máme důležité tříbodové vítězství.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Jsme velice rádi za vítězství a tři získané body do extraligové tabulky, kde jsme poslední dobou ztráceli náskok na české soupeře. Proto by jakákoliv další ztráta byla nepříjemná, navíc doma. Ale holky se s tím kromě špatného druhého setu úspěšně popasovaly, od třetího šel náš výkon už nahoru. Celkově jsme byli o něco lepší na přihrávce i v útoku, s výsledkem spokojenost. Byť jsme ještě pořád dělali dost chyb, zejména v některých úsecích zápasu.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Škoda, že jsme utkání nedotáhly aspoň do tiebreaku. Určitě jsme na to měly, ale nepovedlo se nám většinu zápasu předvést to, co jsme chtěly. Od třetího setu jsme polevily na servisu, kterým nás potom soupeřky dost trápily. My jsme si nepřihrály a nebyly schopné se z toho až do konce dostat.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Bylo to utkání s oboustranně mnoha chybami na můj vkus. My jsme těch prostějovských dostatečně nevyužili a byli nedůrazní vyjma druhého setu, kdy se nám podařilo soupeře víc zatlačit. Což jsme pak chtěli dál udržet, ale přišly hodně hloupé chyby a po nich často bodové série domácích. Tohle i zmíněný nedůraz musíme zlepšit do příštích zápasů. A každopádně se těšíme na vzájemný souboj Českého poháru u nás.“

Začátek byl vyrovnaný, skóre se neustále přelévalo ze strany na stranu. Domácímu družstvu pomohla dvě esa Kateřiny Kvapilové (9:10 - 12:10), hostujícímu zase dva vítězné bloky (13:11 - 13:13). S přibývajícím časem Hanačky zkvalitnily přihrávku, obranu i útok a náporem získaly větší vedení 20:15, což mělo pro zahajovací dějství klíčový význam. Závěr proběhl poměrně v poklidu - 25:20.

Výběr TJ se výrazněji chytil zkraje druhé části únikem na 0:3. Náskok pak držel a ještě zvýšil, neboť častější chybovost přeskočila k prostějovskému týmu. Úplně se mu přestalo dařit, soupeřky toho využily, po pětibodové šňůře (5:8 - 5:13) měly hodně navrch. Vékáčko se pak sice dostalo z nejhoršího (9:14), ale na obrat proti velice dobré defenzivě Pommerových svěřenkyň svým dalším propadem nemělo - 16:25.

Severomoravanky tlačily servisem, dostávaly obhájkyně titulu do problémů s příjmem a nabraly velkou pohodu. Naopak Čadova ekipa se zle trápila, nicméně v úvodu třetího dílu se jí povedlo nepohodu postupně překonat. A od stavu 3:4 jí to rázem šlo náramně. Protože Simona Bajusz výborně podávala, celý mančaft ukázkově bránil i zakončoval, hlavně přestal vyrábět nevynucené hrubky. Na sérii osmi získaných výměn za sebou (6:5 - 14:5) sice ostravská družina rychle odpověděla (15:9), leč později to ani trochu nestačilo - 25:13.

Na koni znovu seděly favoritky naprostou herní dominancí. Jenže v nástupu do čtvrté periody se karta opět zcela obrátila (1:5), když kolektiv okolo produktivní Sandry Skřivanové nastartoval osvědčený recept v podobě ostrého podání. Tentokrát ovšem Jéssica Silva a spol. bleskově zareagovaly nejprve dotažením na 5:6, vzápětí srovnáním na 7:7, následně obratem na 9:8 a 12:9. Od té chvíle už zůstaly Prostějovanky nahoře, aby suverénně dospěly k tříbodovému triumfu - 25:16 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend, foto Radek Váňa

VOLEJBAL PŘEROV – VK DUKLA LIBEREC

V rámci 20. kola UNIQA extraligy žen přijel do Přerova favorizovaný Liberec, který si ve čtvrtek připsal cennou výhru v rámci osmifinále CEV Cupu s maďarským týmem Szent Benedek Balatonfüred, a možná i proto nenastoupil do začátku zápasu s nejsilnější sestavou. Toho domácí Zubřice využily, když se ujaly vedení 1:0 na sety. Zlomový okamžik celého utkání nastal pravděpodobně v nervy drásající koncovce druhého setu, kde se Přerov mohl ujmout překvapivého vedení 2:0. Liberec ovšem ukázal svou kvalitu a možná i více zkušeností z evropských pohárů, zvítězil 27:29, kdy klíčové body svému týmu připsala zkušená univerzálka Kvapilová. Třetí sada byla pro hráčky Dukly jednoznačná a skvělé domácí publikum čekalo, zda se Zubřice dokáží ve čtvrtém setu vrátit do zápasu a poslat ho do tie-breaku. Tam i přes jejich velkou snahu nedokázaly hráčky z města pod Ještědem přehrát, a prohrály tak v krásném zápase před tradičně skvělou kulisou místní Městské sportovní haly 1:3 na sety.

Volejbal Přerov – VK Dukla Liberec  1:3 (25:20, 27:29, 11:25, 20:25)

Rozhodčí: Daniel Trumpeš, Jan Kubinec, delegát Jiří Dziacký

Počet diváků: 250

Sestavy:

Domácí: Lazárková, Dlouhá, Kovačić, Hůsková, McClellan, Zatloukalová, libero Kulová. Střídaly: Köhlerová, Michálková, Oborná

Hosté: Šulcová, Blažková, Dvořáková, Kojdová, Kohoutová, Lyklema, libero Kolářová. Střídaly: Nečasová, Kvapilová, Frankevych, Bartošová, Deisl

Karina Lazárková (smečařka Volejbal Přerov): Já si myslím, že jsme předvedly pěkný volejbal až na třetí set, tam jsme trochu vypadly. Potom jsme se do toho zase dokázaly vrátit a myslím si, že to bylo pro diváky atraktivní utkání.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Podle mě zlomový okamžik koncovka druhého setu, kde jsme odvrátili dva setboly, potom jsme sami tři setboly měli, navíc jsme to měli na ruce, tam nám chyběla asi trošku odvaha. Pak nás třetí set, i v důsledku toho druhého, soupeř přetlačil. Čtvrtý set, si myslím, se hrál zase poměrně vyrovnaný volejbal, kde my jsme udělali pár chyb a ještě ten rozdíl mezi těmi týmy jde v určitých momentech vidět.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „My se těšíme ze třech bodů, protože to bylo náročné. Myslím si, že soupeř hodně vsadil na tvrdý servis, což jim dle mého názoru nemůže vydržet celý zápas, ale chvíli nás tím potrápily a v některých momentech jim to vycházelo. My jsme se potom prostřídaly, protočila se sestava a myslím, že jsme si začaly hrát to svoje, a i když to vypadalo, že to bude drama, tak jsem ráda, že si spokojeně vezeme tři body.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Musím pochválit naše družstvo, protože jsme se včera vrátili autobusem z Maďarska. Bylo to určitě těžké, nechali jsme Přerov první set rozehrát, ale na druhou stranu musím říct, že Přerov hrál výborně, kdy nás hlavně tlačil servisem, takže to bylo těžké utkání. Jsme rádi, že jsme tento těžký týden ukončili vítězstvím za tři body.“

Hned v úvodu se oba týmy střídaly v otáčení skóre, dařilo se jim ztrátovat a ani Přerovu, ani Liberci, se nepodařilo odskočit na vícebodový rozdíl. To platilo až do samotné koncovky, do které lépe vstupovaly Zubřice za stavu 21:19. Skvělou ulívkou přidala na 22:19 Aneta Hůsková. Domácí hráčky pokračovaly v euforickém výkonu, vypracovaly si i díky skvělému servisu čtyři setboly a za stavu 24:20 dokázaly využít hned ten první, když útok Liberce skončil v outu, což skvělým fanouškům v přerovské Městské sportovní hale vykouzlilo úsměv na tváři.

Jako přes kopírák pokračoval úvod druhého setu, kdy se body přelévaly z jedné strany na druhou. Za stavu 14:14 sáhl trenér Liberce Libor Gálík asi ke klíčovému střídaní, když do té doby odpočívající univerzálku Kvapilovou poslal do hry. A právě ta připsala Liberci úspěšný blok, který znamenal vedení hostů 14:15. To ovšem svěřenkyně trenéra Vlčka nerozhodilo a hned odpověděly vyrovnáním na 15:15. Hra se i nadále otáčela bod po bodu, kdy nám za stavu 19:19 šla do koncovky druhého dějství. Do ní lépe vstoupily hráčky Liberce, které se ujaly, i díky esu střídající Karolíny Bartošové, vedení 19:21. Naději Zubřicím vykouzlila ulívka Anety Hůskové, která snížila na 21:23. Následně ovšem ta samá hráčka vyhodila servis do outu a Liberec tak měl za stavu 21:24 tři setboly. Plamínek naděje vykřesala pro Zubřice McClellan, která skvělým blokem snížila na 22:24, na což reagoval Libor Gálík oddechovým časem. Alicia však pokračovala servisem, který hostující hráčky nepřijaly a diváci v hale tak mohli sledovat skóre na tabuli v poměru 23:24. Do útoku z handy se vznesla Kvapilová, jejíž technický úder na zadní lajnu skončil v těsném autu a bylo srovnáno 24:24. Přerov byl na koni, skvěle zaútočila Kovačić a na světě byl setbol pro Přerov. Zubřice na něj měly dobře přihráno, ale Liberec díky bloku vyrovnal na 25:25. Další setbol vybojovala s velkou dávkou štěstí opět skvěle hrající Kovačić, když ulila míč, který Liberečanky již nevzaly. Drama pokračovalo, Dukla dokázala vyrovnat na 26:26 a na podání šla kapitánka hostí Kvapilová. Chladnou hlavu prokázala na druhé straně smečařka Lazárková, která za hlavou položila míč ostrou diagonálou do hřiště, a Přerov tak měl další setbol. To by ovšem Liberec nesměl mít Nikolu Kvapilovou, která nejprve vyrovnala na 27:27 a následně nabídla Liberci setbol za stavu 27:28. Přerov svůj útok umístil do zámezí a velké drama v koncovce druhého setu nakonec lépe zvládl hostující Liberec.

Ve třetí sadě se hned ujaly vedení 0:2 hráčky liberecké Dukly, na což ale Přerov hned kontroval na 2:2. Poté si svěřenkyně manželů Gálíkových vypracovaly tříbodový náskok na 5:8, následně i čtyřbodový na 6:10. Liberec pokračoval v tlaku, když naprosto převzal iniciativu, dařilo se mu na servisu i na útoku, kdy vedl už 7:18 a následně 8:20. Do koncovky třetího setu tak šly hostující hráčky s naprostou pohodou. Poslední bod si útokem připsala Diana Frankevych a Dukla tak vedla 1:2 na sety.

Čtvrté dějství opět začaly lépe Liberečanky, když vedly 0:2, Zubřice ovšem zbraně nesložily a otočily na 3:2. Až za stavu 4:7 se hostujícím hráčkám podařilo odskočit na rozdíl tří bodů. Na 7:8 odvážným útokem snížilo přerovské účko s chorvatskými kořeny Isabel Kovačić. Svěřenkyně Radima Vlčka se zvedly na útoku a tahaly se s favorizovaným Libercem o každý míč. Za stavu 9:13 si vzal domácí lodivod oddechový čas, kdy se hned po něm povedlo jeho hráčkám snížit na 10:13. Bohužel pro domácí si poměrně svižně vzala Dukla vedení o šest bodů, načež Radim Vlček využil svůj druhý oddechový čas v tomto setu. Time-out pomohl, hned první bod po něm připsala Kovačić. Na 13:17 snížila blokařka Dlouhá, která využila špatného příjmu Liberce. Přerov bojoval, bojoval, ale snížit na menší náskok než tří bodů se jim až do stavu 16:19 nepovedlo. McClellan z jednonožky poslala za stavu 17:20 utkání do koncovky čtvrtého setu. Poté ovšem kapitánka Přerova Zatloukalová vyhodila míč ze servisu do autu, následně i Kovačić z hlavního kůlu a Liberec vedl 17:22. Série autů pokračovala i po snaze Kariny Lazárkové, což poslalo hráčky Dukly do vedení 17:23. Lazárková poté složila reparát, kdy ještě dala Přerovu šanci, kterou podpořila na servisu a Zubřice snížily na 19:23. Následný aut na útoku libereckých hráček dával Přerovu naději, protože bylo sníženo na 20:23. Kdo jiný, než kapitánka hostí Kvapilová, tak mohl ukončit další delší výměnu a Liberec tak měl první mečboly za stavu 20:24. Hned první z nich se jim povedlo využít a nepřipustit žádné větší drama. Po velice pohledném utkání si tak hostující hráčky vezou pod Ještěd všechny tři body za vítězství 1:3 na sety.

Autor: Ondřej Mareček, foto J. Pořízek

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC

Na Olympu se odehrálo utkání devátého týmu současné tabulky proti pátému. Domácí tým nastoupil s odhodláním přerušit smolnou sérii čtyř porážek. Před domácím publikem se jim daří porážet i tabulkově výše postavené celky. Olomoucké vysokoškolačky přijely povzbuzeni poslední výhrou nad Frýdkem-Místkem, která ukončila jejich řadu čtyř porážek.

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 3:1 (25:17, 25:20, 16:25, 25:21)

Rozhodčí: Olt Jiří, Marschner Roman, delegát Švejda Jaroslav

Počet diváků: 150

Domácí: Virtová, Šimáňová, Šmídová Nicole, Kalhousová, Žáková, Brancuská, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Poloučková, Kopáčová, Kelnárová, Gajdová

Hosté: Borovcová, Mostsitska, Rajlič, Herdová, Körmendyová, Galvao, libero Slavíková. Střídaly: Šepeľová, Weidenthalerová, Kneiflová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Jsem ráda, že jsme vyhrály. Dneska jsme si to určitě zasloužily, protože jsme do zápasu vstoupily velice nebojácně. První set jsme soupeřky tlačily a hrály jsme lépe. Druhý set už byl vyrovnanější, ale zvládly jsme to. Ve třetím setu nám Olomouc bohužel hned na začátku utekla a vyhrála o sedm bodů, které jsme nestihly stáhnout. Ve čtvrtém setu jsme do toho znovu daly vše a ukázaly jsme si, že taky umíme vyhrávat, chce to jen hodně bojovnosti a méně chyb.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Toto utkání mělo velmi dobrou kvalitu pro diváky, protože bylo vyrovnané a nesmírně bojovné. Jsme rádi za tříbodové vítězství, protože jsme na něj čekali hodně dlouho. V prvním setu nám Olomouc utkání lehce usnadnila několika zkaženými servisy za sebou. Ale tím nechci snižovat náš výkon, protože jsme do zápasu šli dobře připraveni. Třetí set nám utekl hned na začátku, v polovině setu jsme se sice nadechli k dotažení, ale už se to nepodařilo. Ve čtvrtém setu jsme udělali spoustu chyb, ale jsem rád, že se nám podařil uhrát a nešli jsme do tiebreaku. Byli jsme lepší na útoku a to je činnost, která z pravidla vede k vítězství. Stejně jako naše dnešní bojovnost.“

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „První set se nedá ani hodnotit. Měly jsme špatný servis, hodně vyhozených útoků a špatnou přihrávku. Třetí set jsme vedly o devět bodů a čtvrtý najednou prohráváme 1:7. Dělaly jsme hodně chyb v sérii a s tím se nedá vyhrát.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc):To utkání bylo ze strany Olympu odbojované a ony si ho za tu bojovnost zaslouží. Z naší strany byla ta druhá polovina taky bojovná. Nicméně k zamyšlení stojí, jakým způsobem vstupujeme do zápasu. Hned na začátku zkazíme první čtyři servisy. Nahrávky a smeče se snažíme hrát kosmickou rychlostí, kterou nejsme schopni uhrát a výkon naší univerzálky nestojí ani za komentář. Nicméně si myslím, že jsme se někam posunuli a vyzkoušeli si jinou sestavu. Ty hráčky, které do zápasu přišly, byly oživením, ale na bojující Olymp to dnes nestačilo.“

Do zápasu domácí hráčky vstoupily sebevědomě s odvahou vyhrát. Hned od začátku si dobrým útokem a obranou na síti získaly šestibodový náskok. Dařilo se jim až do konce prvního setu, který skončil za stavu 25:17. Průběh 1. setu: 8:3, 16:13, 20:16, 22:16, 25:17.

Druhý set se dařilo více Olomouci, ale domácí hráčky dokázaly i nepříznivý stav obrátit k jejich prospěchu. A tak zakončily set vítězstvím 25:20. Průběh 2. setu: 5:8, 16:13, 20:15, 22:15, 25:20.

Třetí set začal stejně jako předchozí. Olomouc získala až moc velký náskok, který olympské hráčky už přes všechny své síly nedokázaly obrátit. Olomouc vyhrála 25:16. Průběh 3. setu: 3:8, 6:16, 12:20, 13:22, 16:25.

I přes nevydařený třetí set se hráčky Olympu vrátily zpět na hřiště a od začátku setu připisovaly jeden bod za druhým. Ke konci sady se domácí lehce zadrhly a dovolily hostujícím snížit. Závěr zápasu ale zase patřil domácímu týmu, a proto tento zápas za stavu 25:21 skončil a celkově vyhrál 3:1. Průběh 4. setu: 8:3, 16:8, 20:16, 22:18, 25:21.

Autoři: Tereza Půčková, Jakub Zeman, foto Juro