21.10.2022

Vítězný start do nové sezóny UNIQA extraligy žen pro KP, Prostějov a Olomouc

Třemi zápasy 3. kola odstartovala v pátek UNIQA volejbalová extraliga žen 2022/23. Hned v úvodu sezóny na sebe narazily dva týmy s medailovými ambicemi. Utkání Dukly Liberec s brněnským KáPéčkem mělo ten správný náboj hned od začátku. Z vítězství v tie-breaku se nakonec radoval celek Králova Pole, který do Liberce přijel už v oslabené sestavě a navíc v průběhu prvního setu „ztratil“ reprezentační smečařku Denisu Pavlíkovou. Vstup do nového ročníku se naopak nepovedl Olympu. Jeho výkon se sice set od setu zlepšoval, avšak na mistrovský Prostějov nestačil a prohrál 0:3. Olomouc si i přes zaváhání v jednom setu vcelku snadno poradila s brněnskými Šelmami.

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE

Až třetím kolem dnes začala naše nejvyšší soutěž žen (1. a 2. kolo byly z důvodu MS odložena). VK Dukla Liberec na své palubovce přivítala velmi kvalitní tým z Brna - Královo Pole. Vzájemné souboje v loňské extralize skončily smírně 6:6 na sety, ale 2:1 na utkání pro Duklu. V Brně Dukla ve třetím kole zvítězila v tiebreaku a doma v 11. kole ztratila jeden set (3:1). Až ve 20. kole prohrála liberecká děvčata na domácí palubovce. O velké překvapení se právě postaralo KP Brno a to v poměru 0:3 na sety. Vstup do nového ročníku UNIQA extraligy vyšel daleko lépe domácím volejbalistkám, které jasně ovládly první set. Druhý a třetí set patřil Brnu. Ve čtvrtém se Dukla vrátila ke hře, která ji zdobila v loňské sezóně a bylo vyrovnáno. Tiebreak rozhodlo podání, to mělo lepší Brno, 2:3.

VK Dukla Liberec –VK Královo Pole 2:3 (25:17, 22:25, 16:25, 25:21, 6:15)

Rozhodčí: Michaela Hladišová, Jan Poláček, delegát utkání Jan Večeřa

Počet diváků: 264

Domácí: Lyklema Hyke, Frankevych Diana, Nečasová Michaela, Kvapilová Nikola, Šulcová Lucie, Blažková Lucie, libero Kolářová Lucie. Střídaly: Šotkovská Anna, Bartošová Karolína, Kojdová Petra, Kohoutová Kateřina, Deisl Victoria

Hosté: Koulisiani Ela, Nikolova Simona, Pavlíková Denisa, Hrušecká Tereza, Moreno Borrero Gretell Elena, Bukovská Magdalena, libera Šmardová Lucie, Prchalová Lenka. Střídaly: Pelikánová Kateřina, Kuníková Kateřina, Rožnovjaková Marie

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Určitě jsme si představovaly jiný vstup do sezóny, a ještě před domácím publikem. Bohužel to dopadlo takto. Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas pro diváky. Jenom škoda toho jednoznačně prohraného tiebreaku, kde jsme se zasekly na jednom postavení. Gratuluji KáPéčku k dobrému výkonu, a že se dokázaly postavit i proti tomu, že se jim zranila smečařka Denisa Pavlíková, které přejeme rychlé uzdravení.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „První utkání proti výrazně oslabenému soupeři jsme nezvládli. Nervozita a prostě špatný výsledek.“

Kateřina Kuníková (kapitánka VK Královo Pole): „Mrzí mě zranění Danči (Denisa Pavlíková). Dnes jsme bojovaly za ní a myslím si, že jsme to utkání zvládly. Podpořily jsme se v těžkých chvílích a jsem ráda za vítězství.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Zaprvé to byl dnes krásný volejbal. Gratuluji v prvé řadě rozhodčím, často na ně nadáváme, ale byli skvělí. Myslím si, že od začátku se hrál krásný volejbal na obou stranách. Rozhodlo málo. Z naší strany jsme napsali pár úžasných příběhů, protože některé naše hráčky hrály extraligu poprvé. Jsem za děvčata velmi šťastný.“

V úvodu dnešního utkání má více ze hry Brno. Důrazným útokem si získává dvoubodové vedení po útoku Denisy Pavlíkové (0:2), Dukla se snaží v poli pochytat opravdu tvrdé smeče Brňanek a když Nikola Kvapilová jednu delší mezihru úspěšně ukončuje, máme vyrovnáno (4:4). Po snad první nevynucené chybě na útoku Dukly se hosté vrací do dvoubodového vedení (6:8). Bohužel další rozehra nebyla dokončená. Denisa Pavlíková dopadá na vnitřní nárt levé nohy a koleno dopad nevydrželo. Rozhodčí ihned zastavují rozehru a máme tu nepříjemné zranění hned na začátku letošní sezóny. Po čistém esu do růžku pole Brňanek Dukla vyrovnává a začínáme prakticky od nuly (8:8 – eso Hyke Lyklema). Do vedení se domácí hráčky dostávají po dvou úspěšných smečích Lucie Šulcové (10:8) a když Michaela Nečasová přidává další přímý bod z podání, domácí již vedou o tři body (13:10). Po dalším esu Hyke Lyklema už trenér Brna Erik Nezhoda zastavuje rozjíždějící se Duklu oddechovým časem (18:14). V druhé polovině setu hru ovládly domácí hráčky a s velkým náskokem spěchají do koncovky (22:15). První setbol sezóny pro Duklu získává střídající Karolína Bartošová esem. Hned první setbol je proměněn. Elena Gretel Moreno Borrero míří do autu a domácí hráčky se ujímají vedení 1:0 na sety.

Po změně stran je hra obou celků velmi vyrovnaná a k vidění jsou dlouhé a pěkné výměny. V obecenstvu je možná víc diváků než na mužích Dukly. Až za stavu 4:4 se Brňankám daří odskočit o tři body. To se na smeči třikrát v řadě vyznamenává Magdalena Bukovská (4:7 – time Dukla). Brňanky vedení velmi povzbudilo a přidávají další plusový bod po smeči Simony Nikolovy (5:9). Dukla se nemůže prosadit přes vysoký blok KáPéčka a bodová propast narůstá (6:11 – blok Simona Nikolova). Po chybě Kateřiny Kuníkové (zalívka do autu) se domácí konečně začínají svým soupeřkám bodově přibližovat (9:12). A máme tu další smeč, která končí v autu a domácím scházejí pouhé dva body (12:14 – smeč Magdalena Bukovská). Po obětavé hře domácího libera Lucie Kolářové se na smeči prosazuje 2x Diana Frankevych a je vyrovnáno (17:17 – time Brno). Po time ale míří Dukla do autu a hosté bodově odskakují (17:19). Dvoubodové vedení si hosté drží až do podání Terezy Hrušecké, její přímý bod z této činnosti zvyšuje vedení Brňanek a trenér domácího celku Libor Gálík žádá time (19:22). Po time se hra domácího celku rapidně zlepšuje a po bloku Kateřiny Kohoutové je Dukla pouhý bod za hosty (21:22). Přesto první setbol má Brno po smeči Magdaleny Bukovské (22:24). Hned první setbol KáPéčko proměňuje hlavním kůlem a je vyrovnáno 1:1 na sety (smeč Ela Koulisiani).

Po smeči Simony Nikolovy do pásky se domácí hráčky dostávají do vedení 5:3, ale když chce domácí nahrávačka překvapit Brňanky, tak narazí na blok a je ihned vyrovnáno 5:5. Bohužel pro domácí, signál středem končí těsně v autu a Brno získává dvoubodové vedení (9:11 – time Dukla). Další útok Dukly nám končí daleko v autu a Brno opět zadarmo získává bod (10:13). Druhý time Dukly přichází po čistém esu Terezy Hrušecké (11:15). Ani po odpočinku se obraz hry nemění a Brno již vede 11:17. Konec setu již patřil hostujícím hráčkám, které zužitkovaly vysoký náskok k zisku setu. Vysokému náskoku přispěla i hlavní rozhodčí, která nevidí ani metrový aut, který je přímo pod ní (15:23). Set ukončuje Kateřina Kuníková blokem a Brno vede 1:2 na sety.

Po vyrovnaném úvodu čtvrté sady se na útoku krásnou zalívkou prezentuje Nikol Kvapilová a získává vedení 8:6, vzápětí míří do velkého autu Magdalena Bukovská a Brno žádá oddechový čas (9:6). Nepříjemné podání Lucie Šulcové dělá Brnu velké starosti a když se v poli opět vyznamená fotbalovou robinzonádou Lucie Kolářová, Diana Frankevych zvyšuje na 11:6. Brňanky se snaží a vždy se bodově dokáží Dukle přiblížit, ale Dukla si náskok vždy rychle získá zpět (17:12 – time Brno). Po zalívce Magdaleny Bukovské si i domácí trenér žádá oddechový čas (20:16). Kateřina Pelikánová je stále na podání a domácí se ne a ne prosadit na útoku. Po smeči do autu si Libor Gálík vybírá druhý time (20:19). Až Nikol Kvapilová jako správná kapitánka přetrhává dlouhou šňůru bodů hostí (21:19). Na podání přichází Lucie Šulcová a přímým bodem z podání zvyšuje na 22:19. Hned z první zakončuje Hyke Lyklema a Dukla má setbol (24:20). První setbol po dlouhé mezihře odvrací z vedlejšího kůlu Marie Rožnovjaková, ale na velmi tvrdou smeč Nikol Kvapilové již obranu Brno nenašlo a je před námi tiebreak.

Zkrácená hra začíná lépe pro Brňanky, po esu a přesahu domácí nahrávačky se hosté ujímaní vedení 1:5 (eso Magdalena Bukovská, time Dukla). Domácí se velmi trápí na útoku a příjmu podání (1:8 – střídání stran). Magdalena Bukovská pomalu celý tiebreak odservíruje, když jedno eso za druhým posouvá zkrácenou hru do koncovky (1:10 – time Dukla). Diváci jen nevěřícně kroutí hlavami, domácím hráčkám prostě nevychází v těchto fázích vůbec nic (1:11). Za neuvěřitelného stavu 4:14 tu máme první mečbol. Zkažené podání nám oddaluje konec utkání. Druhý setbol odvrací úspěšným blokem Lucie Blažková. Až třetí proměňuje Tereza Hrušecká a Brno si odváží nečekaně, ale zaslouženě z Liberce dva body.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Ivo Stejskal

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

V prvním zápase sezóny čekal domácí hráčky obhájce loňského titulu mistra ČR VK Prostějov. Moravských hráčkám chyběla zraněná Šunderlíková. Olymp nastoupil v hodně omlazené sestavě. Výsledek utkání byl vcelku jednoznačný, Prostějov si odvezl z pražského Olympu první tři body do tabulky.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 0:3 (11:25, 20:25, 22:25)

Rozhodčí: Marschner, Olt

Počet diváků:150

Domácí: Kalhousová, Žáková, Kopáčová, Virtová, Šimáňová, Šmídová Nicole, libero Dostálová. Střídaly: Brancuská, Poloučková, Kelnárová, Šmídová Natalie, Gajdová

Hosté: Bajusz, Faltínová, Kvapilová, Silva, Smolková, Loff, libero Stavinohová.

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Dnešní výkon byl z obou stran dost nervózní. Z naší strany jsme nezvládly příjem, Prostějov nás dobře zatlačil servisem, nedokázaly jsme kombinovat a tím pádem nás dobře odbránily. Naše výkony se s každým setem zlepšovaly a je škoda, že jsme neodehrály koncovku třetího setu, protože dle mého názoru to pak mohl být napínavější a lepší zápas, protože jsme se s každým míčem dost zlepšovaly.“

Veronika Dostálová (libero PVK Olymp Praha): „Souhlasím s tím, co bylo řečeno. Ze začátku hodně nervózní utkání a velké množství chyb, na kterých budeme chtít pracovat. Hlavní problém byl myslím servis, takže jsme se pak nedostaly k tomu, abychom zatlačily soupeře.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Zápas bych zhodnotil tak, že byl skutečně nervózní. Musíme si jen zanalyzovat, proč bylo více nervózní z naší strany než ze strany Prostějova. Do utkání jsme nastoupili na tři hrubé chyby a myslím si, že nás to trochu rozhodilo a první set by se dal hodnotit slovy reprezentačního trenéra po utkání s Argentinou: „katastrofa“, nedařilo se nám tam vůbec nic. Druhý set byl už výrazně vyrovnanější, ale prohráli jsme ho zejména na devět zkažených podání. Kdybychom byli razantnější a tolik nekazili, mohli jsme možná lépe vzdorovat už v setu druhém. Třetí set byl z naší strany nesmírně bojovný, už nebylo co ztratit. Na hřišti jsme ale v tu chvíli už měli tak mladé hráčky, že v některých těžších situacích koncovek nebo delších rozeher nezvládly nebo neměly představu o tom, že Klára Faltínová dokáže i těžké bodové míče složit, a že je dobrou smečařkou. Nesplnili jsme si také některé taktické věci v obraně, které jsme si vytyčili. Je to škoda, protože jsme neměli co ztratit, protože Prostějov je úřadující mistr loňské sezóny, je to velmi silný tým, ale věřím, že náš výkon bude už jen lepší a lepší.“

Simona Bajusz(kapitánka VK Prostějov): „Jsme rády, že jsme zápas zvládly za tři body. V některých chvílích to bylo určitě hodně nervózní, třeba ve druhém setu, kdy jsme se střídaly v tom, kdo zkazí víc servisů. Odútočily jsme hlavně z kůlů a ukázaly jsme silnou obranu. Myslím, že jsme chvílemi dělaly taktické chyby, když jsme nedokázaly ubránit kůlové hráčky, ale nakonec jsme se vzchopily, dodržovaly pokyny trenéra a zvítězily. Také jsme udělaly i méně chyb na servisu.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov):„V utkání jsme začali výborně na podání, proto jsme první set ovládli celkem jasně. Soupeřky se těžko dostávaly do hry a neprosazovaly se na útoku. Postupně se hra ale začala vyrovnávat a na konci šel Olymp neúprosně za vítězstvím alespoň v daném setu. Výbornou obranou nás znervózněl a my jsme se už hůře prosazovali. Nicméně si myslím, že vítězství je pro nás zasloužené a velký rozdíl mezi oběma týmy vidím v útoku.“

Prvních osm výměn bylo vyrovnaných (4:4), ale Prostějov získával body po nevynucených chybách domácích hráček. Poté ale přišla sedmibodová šňůra prostějovských hráček a vedení 11:4. Olympu nepomohlo ani dvojstřídání, nedařilo se na útoku a ani na příjmu. Prostějov díky hře bez chyb svůj náskok navyšoval do stavu 24:9 a proměněním třetího setbolu získal bez větších obtíží úvodní první set.

Druhý set byl vyrovnaný do stavu 7:7, Olymp se zlepšil na útoku při ztrátování, Prostějov své ztráty uhrával snadněji a díky čtyřem bodům v řadě se mu podařilo odskočit  do vedení 11:7. Domácí tým ale nechtěl zápas zabalit, zlepšil hru v poli a dařilo se vytloukat vysoké bloky soupeře. Olymp srovnal na 13:13, ale několik jednoduchých chyb dostalo Prostějov opět na vítěznou vlnu. Prostějov držel tří až pětibodové vedení od druhé poloviny setu až do jeho konce, čemuž dopomohly i domácí hráčky celou řadou zkažených podání.

Ve třetím setu se Olymp začal osmělovat stále více a více. Vedl zpočátku 4:2, svůj náskok nejen udržoval, ale i navyšoval (9:6). Olymp výrazně zvýšil bojovnost a nutno podotknout, že výkon Prostějova šel mírně dolů. Přesto Prostějov vyrovnal na 11:11, rychle šel do vedení 15:12 a 19:14. Olymp bojoval a stáhl na 18:19. V dramatické koncovce nakonec dominoval Prostějov a získal tři body za výhru 3:0 na sety.

Autoři: Jiří Trochta, Jakub Zeman, foto Juraj Gan

VK UP OLOMOUC - VK ŠELMY BRNO

Předehrávkou 3. extraligového kola vstoupily do nové soutěžní sezony volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc. Vysokoškolačky hostily v repríze čtvrtfinále posledního play-off brněnské Šelmy a i přes výpadek v druhém setu vcelku pohodlně dokráčely díky výhře 3:1 k premiérovým třem bodům.

VK UP Olomouc – VK Šelmy Brno 3:1 (25:20, 21:25, 25:14, 25:14)

Rozhodčí: Ostranský T.,Slezák J.

Počet diváků: 216

Domácí: Galvão, Šepeĺová, Mostsitska, Rajlić, Borovcová, Kneiflová, libera Kulová, Slavíková. Střídaly: Herdová, Tinklová, Körmendyová, Hrochová

Hosté: Dubianska, Kyrychenko, Marková, Širůčková, Pluhařová, Podhrázká, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Beránková, Mokrá

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Byl to typický první zápas nové sezony, hlavně ze začátku trochu nervózní. V úvodním setu jsme se se soupeřkami tahaly, pak jsme naštěstí odskočily a dohrály to. Ve druhé sadě jsme ale ubraly na razanci a bylo z toho vyrovnání. Naštěstí jsme pak na hosty vlétly a udržely tempo až do vítězného konce.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Jsem moc rád za tříbodovou výhru hned v prvním utkání, protože to pro nás byl ostrý start po hodně dlouhé pauze. Na týmu byla v týdnu před zápasem vidět nervozita, ale naštěstí se holky srovnaly a bylo znát, že se na soutěžní utkání těší. Začátek byl takové oťukávání, očekávám od nás spíš výkony jako v dnešním třetím a čtvrtém setu. Těší mě, že jsme mohli protočit všechny hráčky kádru, negativem je naopak odstoupení libera Kulové kvůli zdravotním potížím. Snad bude v pořádku. A chci ještě poděkovat klubu ze Šlapanic, který nám při zranění Katky Körmendyové rychle vypomohl zapůjčením Terezy Hrochové na blok.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Samozřejmě jsme toužily po výhře, ale i přes porážku to na první zápas sezony nebylo až tak špatné. Jsme rády za zisk jednoho setu, je od čeho se odpíchnout.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Soupeřky na rozdíl od nás podaly takový dospělý výkon. My jsme trpěli řadou nepřesností, byly tam chyby na bloku i v útoku. Neměli jsme se moc čím chytit.“

V dlouho vyrovnaném úvodním setu měly od počátku mírně navrch domácí volejbalistky (4:2, 12:8), jejichž první pokus o větší trhák však Šelmy ještě dokázaly zlikvidovat (14:9, 14:13). Následovala ale další olomoucká bodová série (17:13) a po ní už se Brno do hry nevrátilo. V závěru sice univerzita promarnila tři setboly, přesto zvítězila s přehledem 25:20.

Jenže vstup do druhého dějství Hanačky naopak nezachytily a brzy prohrávaly až o čtyři body (3:6, 4:8). Dokázaly sice vyrovnat (10:10) a dokonce skóre otočit (18:15, 20:17), koncovku však nezvládly. Hostující družstvo nejprve srovnalo krok (20:20) a následně pěti body v řadě strhlo výhru na svou stranu – 21:25 a 1:1.

Tento moment Olomoučanky zdravě nabudil a do třetí sady vtrhly jako uragán. Při servisu Šepeľové to bylo 6:0 a za stavu 8:2 bral brněnský trenér Boula svůj druhý oddechový čas v setu. I přes mírné polevení (13:5, 14:11) měla univerzita dále průběh pod kontrolou a po výsledku 25:14 vedla 2:1.

Obraz hry se navíc příliš nezměnil ani ve čtvrté části duelu (5:2, 8:4). A když vysokoškolačky zvýšily z 13:7 na 16:7, nebylo o vítězkách úvodního zápasu sezony prakticky pochyb. Set opět skončil vysoko 25:14 pro domácí a VK UP Olomouc má díky výhře 3:1 na kontě plný bodový zisk.

Autor: Adam Fritscher