7.1.2023

Volejbalistky Dukly se vrátily do zápasu a připsaly si skalp úřadujícího mistra

Ve 20. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 se z vítězství radovaly pouze domácí týmy. Dukla Liberec se po prohraném prvním setu zvedla a za tři body porazila Prostějov. KP Brno, před zraky reprezentačního trenéra Giannise Athanasopoulose a manažera dospělých reprezentací Miloslava Javůrka, se v prvním setu proti Frýdku-Místku trápilo, ale zbylé dva sety byly jasně v jeho režii. Olymp v Ostravě byl kousek od tiebreaku, nicméně Ostrava si nakonec nechala tři body doma. Šelmy poslednímu Šternberku nedaly šanci ani v jednom setu a tři body zůstávají v Kounicově zaslouženě.

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

V dnešním utkání 20. kola čekal na hráčky VK Dukla Liberec těžký soupeř – VK Prostějov, který je momentálně na 1. místě tabulky. Dukla na něj ztrácela pět bodů a snížení bodové ztráty by se Dukla určitě nebránila. V posledním utkání proti Olympu Praha se Dukle podařilo v pátém setu Olymp přehrát a zvítězit 3:2 a se stejným výsledkem skončil i zápas Prostějova proti Dnipru.

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:1 (21:25, 25:16, 26:24, 25:14)

Rozhodčí: Patrik Koutník, Jan Poláček

Počet diváků: 509

Domácí: Lucie Šulcová, Michaela Nečasová, Nikola Kvapilová, Petra Kojdová, Lucie Blažková, Hyke Lyklema, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Karolína Bartošová, Kateřina Kohoutová, Victoria Deisl

Hosté: Michaela Smolková, Raquel Löff da Silva, Simona Bajusz, Jéssica dos Santos Silva, Kateřina Kvapilová, Michaela Beránková, libero Adéla Stavinohová. Střídaly: Soňa Nováková, Pavla Meidlová, Joséfina Smolková

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Super, máme radost ze tří bodů. Myslím si, že to dnes byl super kolektivní výkon, že jsme si jedna druhé pomáhaly a že to byla skvělá zábava i pro diváky. Bylo to vyrovnané, výměny byly parádní a ještě jednou chci holkám poděkovat, že jsme si jedna druhé pomáhaly a že jsme hrály dobře v obraně. Tři body jsou super.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Gratulace holkám. Na začátku jsme se lekli, pak jsme ale hráli dobře. Pak jsme ten výkon stupňovali a myslím, že jsme ho měli pod kontrolou. Mohli jsme tam ještě využít i převahy na síti, na kůlech, ale výsledek 3:1 se počítá. Doufám, že si tu formu vezmeme i do poháru.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Mohl to být vyrovnaný souboj. Škoda koncovky třetího setu, kdy jsme sérii zkazily servisem a potom jsme dělaly chyby v útoku. Špatně jsme tu koncovku prohrály. To nás srazilo a už jsme neměly sílu bojovat.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „V utkání jsme byli vyrovnaní s Libercem jak v útoku, tak na přihrávce, na bloku byla Dukla trochu lepší. My jsme udělali celkově více chyb a to rozhodlo. Dnes byl Liberec lepší.“

První set začal lépe pro prostějovský tým, ke srovnání došlo až za stavu 8:8. Od této chvíle došlo k přetahování se ve vedení. Za stavu 13:16 si oddechový čas vybral liberecký trenér Libor Gálík. Za stavu 14:17 došlo k taktickému střídání na straně Prostějova, Soňa Nováková vystřídala Michaelu Beránkovou na podání. A za stavu 15:20 si liberecký trenér vybírá další oddechový čas. Na liberecké straně došlo za stavu 17:22 ke střídání, Kateřina Kohoutová nahradila Michaelu Nečasovou. Za stavu 20:22 si oddechový čas vybral prostějovský trenér Miroslav Čada. Mírný náskok si Prostějov udržel až do konce a získal první set, 21:25.

Do druhého setu vstoupily liberecké hráčky o hodně lépe a tak za stavu 4:0 si první oddechový čas vybírá prostějovský trenér. Za stavu 8:4 došlo ke střídání na straně Prostějova, Pavla Meidlová vystřídala Michaelu Smolkovou. A za stavu 11:5 si prostějovský trenér vybírá další oddechový čas. Za stavu 14:7 se do hry vrátila Michaela Smolková místo Pavly Meidlové. Esem Petry Kojdové se náskok Dukly navýšil už na 17:9. Do koncovky druhého setu liberecké hráčky vstoupily s náskokem devíti bodů, 20:11. Za stavu 20:13 dochází opět k taktickému střídání na straně Prostějova, Soňa Nováková vystřídala Michaelu Beránkovou. K taktickému střídání na podání dochází za stavu 22:14 i na straně Dukly, Michaela Nečasová je vystřídána Karolínou Bartošovou. Druhý set končí úspěšným dvojblokem libereckých hráček, 25:16.

I do třetího setu vstoupily lépe hráčky Dukly, avšak prostějovské hráčky brzy srovnaly na 4:4. A začala přetahovaná o každý bod. Za stavu 9:6 si oddechový čas vybírá prostějovský trenér, za stavu 10:10 dochází k opětovnému srovnání stavu. Když na ukazateli skóre svítí stav 15:15, dochází opět k taktickému prostějovskému střídání, Soňa Nováková vystřídala Michaelu Beránkovou na podání. Za srovnaného stavu 17:17 si oddechový čas vybírá liberecký trenér. A protože body naskakovaly pouze na straně Prostějova, za stavu 17:20 si liberecká lavička vybírá i druhý oddechový čas. Dukla střídá nahrávačky (18:21), do zápasu vstupuje Victoria Deisl. Po úspěšném libereckém bloku si za stavu 20:21 vybírá oddechový čas prostějovský trenér. Úspěšným libereckým blokem se stav srovnává na 21:21 a opět je tu taktické střídání na podání na straně Liberce, Michaela Nečasová je nahrazena Karolínou Bartošovou. Za stavu 24:24 odražený balon nešťastně trefil Lucii Blažkovou do obličeje, která musela odejít z hřiště, nahradila ji Kateřina Kohoutová. Napínavou koncovku vyhrává Dukla 26:24.

Do čtvrtého setu opět nastoupila Victoria Deisl a Kateřina Kohoutová a obě přispěly k tomu, že do setu lépe vstoupila liberecká Dukla (3:1), ale brzy je srovnáno, 5:5. Pak však Dukla jde do vedení 9:6 a prostějovský trenér si vybírá oddechový čas. Za stavu 13:8 na palubovku přichází Joséfina Smolková, která střídá svoji sestru Michaelu. Vzápětí následuje time-out Prostějova, 14:8. Liberecké hráčky do koncovky setu vstoupily se sedmibodovým náskokem 18:11, který ještě navýšily a vyhrávají čtvrtý set 25:14 a tím i celý zápas 3:1.

Autor: Olga Roháčová

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Brněnské Šelmy čekal další soupeř, proti kterému byla na domácí palubovce povinnost zvítězit. První vzájemný duel těchto soupeřů vyhrálo Brno 3:0, stejně tomu bylo i v dnešním utkání.

VK Šelmy Brno – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:20, 25:18, 25:15)

Rozhodčí: Ištvanech Marián, Kubinec Jan

Počet diváků: 60

Domácí: Dubianska, Šotkovská, Benediktová, Kozubíková, Pluhařová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Kyrychenko, Mokrá

Hosté: Přibylová, Denina, Kořínková, Látalová N., Látalová Z., Loch, libero Vyjídáková. Střídaly: Truksová, Kochetkova, Piantkovska

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Dobrý výsledek, jsem ráda za 3:0.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):Jsem rád, že jsme tento týden zakončili plným počtem bodů a že jsme k tomu přistoupili zodpovědně. Šternberk, který v některých chvílích velmi dobře bránil, jsme porazili 3:0 na sety.“

Anna Přibylová (nahrávačka TJ Sokol Šternberk): „První dva sety jsme bojovaly, nebyl to z naší strany špatný výkon. Chybí nám ale dvě klíčové smečařky. Šelmy jsou starší a zkušenější, zápas si i díky dodržování taktiky pohlídaly.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): Gratuluji domácím k výhře. Šelmám se dařilo na podání, tam byly jasně lepší. Musím ale pochválit naše hráčky za bojovné výkony v obraně. Chybí nám lepší zakončení v útoku, což se projevilo v koncovkách prvního a druhého setu. Třetí už byl jednoznačný.“

Domácí Brňanky nezačaly dobře, k vidění bylo spoustu chyb na útoku. Šelmy si ale pomáhaly servisem, jen pět se jim povedlo v půlce prvního setu. Až do stavu 17:17 se oba týmy tahaly o každý bod, v koncovce ale pomohla střídající Kyrychenko a Brno vyhrálo 25:20.

Vstup do druhé sady byl pro Šelmy lepší - po smeči ukrajinské opory domácích to bylo 8:3. Černý moment pro Šelmy přišel v půlce setu, kdy po pěti zkažených útocích Šternberk srovnal na 12:12. Set byl až do koncovky vyrovnaný, tam ale Brno prokázalo zkušenost a i díky bodovým bloků vyhrálo 25:18.

Třetí set se stal již jednoznačným po pěti esech Hanny Kyrychenko v řadě a Brno vedlo 18:8. Stejně jako ve čtvrtek zápas dopodávala blokařka Anna Širůčková.

Autor: Matouš Müller

TJ OSTRAVA – PVK OLYMP PRAHA

TJ Ostrava přivítala v utkání dvacátého kola UNIQA extraligy žen ve volejbale ve své hale PVK Olymp Praha. Těžko v tomto utkání hledat jasného favorita. Ostrava byla sice lépe postaveným týmem v extraligové tabulce, v prvním letošním střetnutí obou celků se ale z výhry 3:0 radoval pražský Olymp. Ostrava si vcelku bez obtíží poradila v posledním domácím utkání s hráčkami Sokola Frýdek-Místek a před domácím publikem předvádí dobré výkony, Olymp má za sebou dvě dobré pětisetové bitvy s Libercem a ukrajinským Dniprem. Diváci tedy očekávali kvalitní volejbal plný emocí, které utkání mezi Ostravou a Olympem často provázejí.

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 3:1 (25:20, 23:25, 25:21, 25:23)

Rozhodčí: Novák M., Trumpeš D.

Počet diváků: 200

Domácí: Hadáčková, Výtisková, Buvinič, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, libero Jančová. Střídaly: Chládková, Dabrowska, Kašparová

Hosté: Virtová, Žáková, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, Šmídová Nicole, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Brichtová, Poloučková, Kopáčová, Gajdová, Šmídová Natalie

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Utkání hodnotím pozitivně, protože zůstaly doma tři body, ale myslím si, že stále hrajeme v takových vlnách, zmiňovala jsem to i minule. Asi neztrátujeme tak poctivě, jak bychom měly a soupeř toho využil. Škoda, že jsme neudržely tlak na servisu, kterým jsme si ze začátku hodně pomohly a holky poté nevěděly moc, co na nás hrát. My jsme pak trošku povolily a nechaly jsme si Olymp zbytečně rozehrát. Naštěstí ta koncovka čtvrtého setu, ať byla jakákoliv, tak skončila pro nás, a to se počítá.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme dnes výborně vstoupili do zápasu, kdy jsme dobře servírovali, bohužel strašná škoda, že jsme si nedotáhli druhý set, kde jsme byli klasicky málo důrazní v koncovce, a tuším, že nám ulítnul nějaký příjem. Jinak si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Dnes jsme dobře bránili a vybírali v poli nadražené míče, zvládli jsme to, co jsme si stanovili k obraně, za což musím holky velmi pochválit. Myslím, že to musel být výborný volejbal pro diváky a byly tam lehké emoce, ale to si myslím, že k takovýmto zápasům samozřejmě patří. Musím holkám poděkovat, že to dnes zvládly a jdeme dále, máme před sebou náročný příští víkend, kdy hrajeme v sobotu i v neděli, takže se musíme co nejlépe připravit na soupeře.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnes jsme do toho zápasu bohužel nevstoupily úplně dobře, prohrávaly jsme asi o pět nebo šest bodů, pak se náš výkon zlepšil, ale bohužel jsme to nedokázaly v tom prvním setu dotáhnout. Druhý set jsme zvládly výborně v koncovce. Třetí set jsme zvládly dotáhnout do koncovky, bohužel o koncovku čtvrtého setu se za mě postaral rozhodčí, když za stavu asi 23:22 nebo 23:21 nepískne úplně očividné teče, které šly hráčce mezi rukama a pos…. s prominutím tu koncovku, my jsme to mohly dotáhnout do tie-breaku. Myslím si, že to, že se utkání do tie-breaku nedostalo, jde z části i na jeho triko. Nás tohle hodně mrzí, protože pro nás je každý bod v tabulce momentálně důležitý.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Bez komentáře.“

Do utkání vstoupily lépe domácí hráčky, které v úvodu prvního setu vedly brzy 4:0 také zásluhou Jedličkové a Výtiskové. Ostrava si postupně vypracovala náskok i díky chybám hostujících hráček na 8:2. Ostravské volejbalistky i v dalším průběhu prvního setu držely náskok (12:8, 16:12). Do koncovky měly domácí hráčky náskok šesti bodů, když vedly 20:14. Hosté sice ještě bodovali, Ostrava si ale nenechala vzít první set a dokráčela k vítězství 25:20.

V druhém setu udělala Ostrava na úvod několik chyb a Olymp tak vedl 3:1. Po chybě na útoku hostující smečařky pak ostravské hráčky přidaly na útoku a čtyřmi přesnými zásahy obrátily skóre na 6:3. Od té doby si domácí tým držel drobný náskok a Olymp neustále dotahoval (7:5, 9:8). Srovnáno bylo za stavu 11:11. I když se Ostrava snažila vždy odskočit, Olymp dokázal srovnat (13:13, 16:16, 20:20). V koncovce sice šly do vedení domácí hráčky zásluhou úspěšného bloku Hadáčkové a esa Bauerové, svěřenkyně trenéra Mitáče zvládly skóre dorovnat. Naposledy bylo srovnáno za stavu 23:23, Kopáčová pak poslala Olymp do vedení a set zakončila esem kapitánka Olympu Šimáňová. Hosté tak srovnali na 1:1 na sety.

Do třetího setu vstoupily lépe domácí hráčky, které brzy vedly 4:0, stejně brzy byl ale jejich náskok smazán a skóre bylo 4:4. Poté nastala přetahovaná o každý míč a vedení se přelévalo z jedné strany na druhou (6:5 vedl Olymp, poté 8:7 Ostrava, pak zase 10:9 Olymp). Od vyrovnaného stavu 12:12 si však dokázaly domácí hráčky vypracovat náskok šesti bodů a vedly 18:12. Do koncovky měla Ostrava náskok čtyř bodů (20:14). Za stavu 22:16 se zdálo, že set směřuje ke svému konci, hráčky Olympu však dokázaly koncovku zdramatizovat a dotáhnout na 22:20. Ostrava nakonec koncovku zvládla a zvítězila ve třetím setu poměrem 25:21.

Čtvrtý set začal vyrovnaně (2:2), poté si Pražanky vytvořily drobný náskok (5:3), Ostrava ale později srovnala (7:7) a poté šla do vedení 10:7. Olymp náskok smazal a vedl 12:10. Poté si žádný z týmů nedokázal vypracovat větší náskok. Do koncovky šly oba týmy za vyrovnaného stavu 20:20. Po chybách na obou stranách bylo skóre 21:21. Olymp pak odskočil na 23:21, záhy ale bylo opět srovnáno. Když Buvinič dala eso, utkání dospělo k prvnímu mečbolu. Ten Ostrava proměnila zásluhou kapitánky Skřivanové. Ostrava tak v utkání zvítězila 3:1 na sety. Utkání provázely emoce na obou stranách.

Autor: Radek Karnufek, foto Oldřich Holcman

VK KRÁLOVO POLE – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

UNIQA extraliga žen pokračovala v sobotu už svým 20. kolem a Královo Pole se v něm střetlo na domácí palubovce s Frýdkem-Místkem. Hostující tým v úvodu Brno zaskočil, v závěru první sady měl k dobru hned čtyři setboly, ale svou šanci na zisk setu promarnil. Poté už měly královopolské hráčky zápas až do konce pod kontrolou a do tabulky si připsaly další tři cenné body. Na utkání dorazil i reprezentační kouč žen Giannis Athanasopoulos a měl tak příležitost sledovat výkony hned několika svých reprezentantek.

VK Královo Pole – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (26:24, 25:13, 25:19)

Rozhodčí: Slezák J., Činátl D.

Počet diváků: 230

Domácí: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Stojkovic, Pelikánová, Vítková, Kamasová, Rožnovjaková

Hosté: Strušková, Šmídová, Petrová, Silva de Mello, Shumeiko, Livingston, libero Teperová. Střídaly: Dvořáčková, Smýkalová, Zajícová, Krejčí

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Koncovka prvního setu asi rozhodla o průběhu celého utkání a já jsem ráda, že jsme se stmelily a závěr této sady zvládly. Průběh zápasu už pak byl z naší strany v pořádku, byly jsme soustředěné a držely se taktických pokynů, což vedlo k další výhře za tři body.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Začátek zápasu byl v režii Frýdku, který měl velice dobrý vstup a hrál velmi agresivně. Nedařilo se nám dobře bránit ani přihrávat. Koncovka úvodní sady, kterou jsme otočili asi i z důvodu zranění Struškové, pak rozhodla o zbytku utkání, byť i třetí set byl v polovině chvíli vyrovnaný.”

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První set jsme dobře bránily a servisem zatlačily soupeřky. Touto kvalitní hrou jsme vstupovaly i do koncovky, pak jsem bohužel vyskočila a ruplo mi v lýtku. Královo Pole nakonec první set získalo, což je velká škoda, protože od toho se už pak odvíjel celý zbytek utkání.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „V koncovce prvního setu jsme vybouchly na přihrávce a útoku a hráčky udělaly individuální chyby, které by se dít neměly. Gratuluji soupeři, ale jsem ráda, že jsme se ještě dokázaly do utkání vrátit a relativně důstojně ho dohrály. Dokázaly jsme si, že hrát umíme, ale to dnes určitě nestačilo.“

Do základní sestavy Brna se po nemoci vrátily Ela Koulisiani a Gretell Moreno, i přesto ale do utkání vstoupil lépe Frýdek-Místek (2:5). Magdalena Bukovská na smeči a následně i svým esem na servisu ale dopomohla vyrovnat na 5:5. Hostující volejbalistky však zlobily dál (7:9) a po přímém bodu z podání Markéty Petrové vedly 9:13. Královo Pole se snažilo na soupeřky dotáhnout (14:15), ty ale obětavě odrážely brněnské útoky a za stavu 14:17 donutily Erika Nezhodu k oddechovému času. Domácí se po něm Frýdku přiblížily na 17:19 a time bral pro změnu on. Po úspěšném bloku se Frýdek-Místek opět Brnu vzdálil (17:21), což znamenalo další zastavení hry, tentokrát ze strany Králova Pole. Frýdek se svou přesnou a trpělivou hrou nakonec propracoval až ke čtyřem setbolům (20:24), první dva z nich domácí odvrátily a následoval frýdecký time out. Ani další dva setboly však hostující hráčky nevyužily a domácí Královo Pole v následujících dvou výměnách obrat dokonalo (26:24). Konec tohoto dějství bohužel poznamenalo i zranění frýdecko-místecké kapitánky Veroniky Struškové.

Závěr první sady Královo Pole očividně povzbudil, v úvodu dalšího setu zaskočeným soupeřkám uteklo na 7:0 a Frýdek-Místek se na odpověď nevzmohl. Body připisovaly hlavně Simona Nikolova a Magdalena Bukovská a do koncovky se svým týmem vstupovaly za příznivého stavu 20:9. Set pak už patřil jednoznačně Brnu (25:13).

Následující dějství bylo od začátku opět záležitostí domácích (11:5), Frýdek se soupeřkám ale tentokrát dokázal postupně přiblížit (13:10) a nakonec s Královým Polem i srovnal krok na 14:14. Brno však znovu odskočilo (20:17) a v koncovce už Frýdek k mnohému nepustilo. V závěru domácí družstvo těžilo hned z pěti mečbolů (24:19) a úspěšným blokem proměnilo hned první z nich. Nejlepší hráčkou zápasu byla vyhlášena Magdalena Bukovská.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal