13.1.2024

Volejbalistky Králova Pole zaskočily Ostravu, Šternberk v hanáckém derby trápil Olomouc

Sobotní zápasy 17. kola extraligy žen přinesly nejeden překvapivý výsledek. Určitě se nečekala výhra volejbalistek Králova Pole bez ztráty setu na palubovce Ostravy, ani pětisetové utkání v hanáckém derby ve Šternberku, odkud si vítězství nakonec odvezla favorizovaná olomoucká Šantovka. Pražský Olymp splnil roli favorita ve Frýdku-Místku, stejně jako brněnské Šelmy v domácím utkání s Přerovem.

TJ OSTRAVA – VK KRÁLOVO POLE

V prvním domácím utkání roku 2024 přivítaly ženy z TJ Ostrava soupeře z Králova Pole Brno. Vstup do extraligy v novém kalendářním roce se Ostravě vydařil, když svěřenkyně trenéra Pommera vyloupily Prostějovu body po výhře 3:1. Ostrava porazila aktuálního lídra tabulky. První vzájemné střetnutí mezi Ostravou a Královým Polem dopadlo v Brně v listopadu lépe pro Ostravu, která zvítězila 3:2. Královopolské volejbalistky tak měly co oplácet. Tradičně skvělá atmosféra v ostravské hale nedovedla k vítězství domácí tým. Královopolské volejbalistky ovládly utkání jasně 3:0 na sety.

TJ Ostrava – VK Královo Pole 0:3 (19:25, 20:25, 11:25)

Rozhodčí: Trumpeš D., Ištvanech M.

Počet diváků: 250

Domácí: Mikelová, Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libera Tobiášová, Slavíková. Střídaly: Jakuškina, Bauerová, Jedličková, Látalová, Šínová

Hosté: Kuníková, Körmendyová, Matějková, Pavlíková, Hrušecká, Pelikánová, libero Prchalová Střídaly: Křižanovská, Stojanovič, Chlupová

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Brno nás hodně zatlačilo podáním a od toho se odvíjela celá hra. My jsme si bohužel po té přihrávce nějak výrazně nezlepšily nahrávku, nebylo z čeho více útočit, kombinovat a od toho se odvíjel celý zápas. I kdybychom se soupeřem šly do koncovky, tak stejně jsme tam pokaždé dostaly dvě esa, která nás dostala psychicky dolů a nebyly jsme schopné se z toho dostat a nějak si pomoci.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme dnes byli slabší na servisu a Brno nás zatlačilo, i když ty koncovky prvních dvou setů jsme hráli nedůrazně a je to vždy o tom, že když nedáš, dostaneš, takže to si myslím, že rozhodlo. My s tou situací musíme prostě více bojovat a musíme být agresivnější. Byli jsme málo agresivní a neměli jsme přihráno, dostali jsme nějaká esa a bohužel jsme dnes nenavázali na ten výkon z Prostějova.“

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Já jsem hrozně ráda za to, jaký výkon jsme dnes předvedly. Věděly jsme, že proti Ostravě to nebude jednoduchý zápas a po pětisetovém utkání v Brně jsme jim to tak nějak chtěly oplatit, jsem ráda za koncentrovaný týmový výkon. Všechny holky dnes předvedly něco neuvěřitelného, takže jsem hrozně ráda za vítězství a tři body.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Jsme stoprocentně šťastní za dnešní vítězství, trošku jsme měli Ostravě co oplácet, protože jsme ztratili domácí utkání, a přestože nás Ostrava neskutečně trápila svým servisem, který byl brutální, tak jsme to dokázali nějak přežít a obrovsky jsme dnes splnili zadání na útoku, který nás v podstatě po celý zápas provázel ve velice dobré statistice.“

Do utkání lépe vstoupily domácí hráčky, které vedly 4:2 (6:4). Náskok dvou bodů Ostrava držela i dále. Srovnáno bylo za stavu 9:9 a 10:10. Další průběh hry byl velmi vyrovnaný a žádný z týmů si nevytvořil výraznější náskok. Dvoubodový rozdíl ve skóre viděli diváci za stavu 14:12 pro Ostravu po esu Chládkové. Čtyři body před soupeřem byly domácí hráčky za stavu 17:13. Hostující Kuníková ale esy snížila na 17:16. Brňanky dokázaly přetavit vedení na svou stravu po dalším esu (18:19) a do koncovky šly za vedení 20:19. Svůj náskok Brno navýšilo na čtyři body (19:23). Koncovka Ostravě vůbec nevyšla, a tak Královo Pole zvítězilo 25:19.

Druhý set zahájil lépe hostující celek, když po esu Kuníkové vedl 1:0. Srovnáno bylo díky Kojdové na 3:3. Přímé body hned z podání a chyby určovaly skóre po následující momenty (vedení KP 7:5), poté navýšila přesným úderem Hrušecká náskok hostů na 8:5. Náskok pěti bodů mělo Kápéčko na Ostravu za stavu 11:6. Ostrava ale přidala na důraze a snížila na 10:12, následně esem Hadáčková srovnala na 12:12. Brno nadále drželo drobný náskok (15:13), který ale Ostrava přetavila na svou stranu díky útočné síle Anety Bauerové a Sandry Skřivanové (17:15). Vedení Ostravy smazala dvěma přesnými útoky blokařka Hrušecká, když srovnávala na 19:19. Do koncovky však domácí hráčky opět ztrácely 19:22). KáPéčko zvládlo i druhou koncovku setu a zvítězilo poměrem 25:20.

Třetí set zahájila Bauerová esem, úspěšným blokem Brno ale srovnalo na 1:1. Pak Královo Pole odskočilo Ostravě sérií bodů na 9:3. Ostrava sice dokázala snížit na 6:9, ale brněnský celek i nadále vedl (11:8, 14:10). Domácím se nedařilo srovnat skóre, naopak Královo Pole bojovností a obětavostí navýšilo náskok až na 20:11. Ostravě nevycházelo skutečně nic. Koncovka už byla zcela v režii Králova Pole, které už Ostravě nedovolilo bodovat. KáPéčko vyhrálo i třetí set, a tak si po výhře 3:0 odváží domů tři body do extraligové tabulky. Hráčkou utkání byla vyhlášena Tereza Hrušecká.

Autor: Radek Karnufek

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – PVK OLYMP PRAHA

V prvním zápase nového roku přivítal Frýdek-Místek pražský Olymp. Přes úvodní dlouhé výměny patřilo hřiště hostujícímu celku, který si odvezl tři body.

TJ Sokol Frýdek-Místek – PVK Olymp Praha 0:3 (18:25, 21:25, 12:25)

Rozhodčí: Kubinec J., Peloušek J.

Počet diváků: 120

Domácí: Fukalová, Doshkova, Agbolossou, Strušková, Dvořáčková, Petrová, libero Kulová. Střídaly: Böhmová, Michalčíková, Šrámková D.

Hosté: Vlčková, Hodanová, Žáková, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídala: Gajdová

Veronika Fukalová (blokařka TJ Sokol Frýdek-Místek): Špatně jsme vstoupily do utkání, v každém setu jsme vždy ztrácely body zbytečnými chybami, pak jsme to nějakým způsobem dotáhly, ale myslím si, že máme na to hrát lépe.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Za nás dneska obrovské zklamání, protože jsme předvedly naprosto nepochopitelný, neprofesionální výkon ze strany hráček. Budeme se nad tím muset zamyslet, protože celý týden vypadal dobře herně a tento zápas tomu absolutně neodpovídal. Nebyly jsme schopné kvalitně útočit a zaostávaly jsme i na servisu.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Když jedeme do Frýdku, víme, že domácí umí zavařit každému soupeři, proto jsem ráda, že jsme to dnes zvládly 3:0. V každém setu jsme si udělaly minimálně v půlce setu náskok, a pak už jsme si to zvládly dohrát. A v tom třetím už od začátku. Jsem ráda za náš výkon.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Abych pravdu řekl, nečekaly jsme tak snadné utkání, protože na horké frýdecko-místecké půdě se nám ne vždy hraje dobře. Nicméně musím holky pochválit, za to jak to utkání zvládly. Měl jsem trochu obavy z toho důvodu, protože jsme v týdnu zvládli postup do finále Českého poháru, tak mě to vítězství v poměru 3:0 těší.“

V prvním setu tohoto utkání byly již na začátku k vidění někdy až neskutečně dlouhé výměny. Vyrovnaný stav 4:4. Při podání Brancuské dokázal Olymp odskočit o tři body a tento lehký bodový náskok si nenápadně udržoval a domácím se nedařilo ho stáhnout. Frýdku se příliš nedařilo na útoku a v druhé půlce setu si nechal soupeřky odskočit na 12:16, 13:21, Úvodní sadu prohrály sokolky 18:25.

Druhý set byl podobný prvnímu. Za stavu 3:6 byla nucena trenérka Dedková vybrat svůj první time. Sokolky zanedlouho vyrovnaly na 8:8, ale pražský Olymp však opět dokázal odskočit a vedl 18:12. Při tomto vedení poslala domácí trenérka na hřiště při dvojstřídání druhou nahrávačku Michalčíkovou a univerzálku Böhmovou. Domácí tým se dokázal přiblížit na 18:20, ale dorovnání se nepodařilo a samotná koncovka patřila hostujícím Pražankám, 21:25.

Třetí set byl napínavý do stavu 5:5, poté veškerou iniciativu přebraly holky z Olympu a domácí ztrácely (7:9, 9:19, 11:22). Konečný stav třetího setu 12:25, tři body do extraligové tabulky si odváží celek z hlavního města.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

V utkání 17. kola extraligy volejbalu žen hostil v hanáckém derby TJ Sokol Šternberk celek Šantovky. Olomoucký tým měl domácím co vracet, v 8. kole totiž Šternberk senzačně vykradl výhrou 3:1 sportovní halu UP v Olomouci. Ovšem Sokol poté koncem roku ztratil formu, spadl na poslední místo a naopak Šantovka začala vítězit. Ve Šternberku šli domácí sokolky po dramatickém úvodu do vedení, pak Šantovka srovnala, ale Sokol zabojoval a opět se dostal do vedení. Po srovnání šel zápas do tie-breaku. Ten vyhrála Olomouc 15:9, ale důležitý bod má i Šternberk, který se dostal z posledního místa.

TJ Sokol Šternberk – VK Šantovka Olomouc UP 2:3 (25:23, 11:25, 25:22, 22:25, 9:15)

Rozhodčí: Novák, Vachutka

Počet diváků: 101

Domácí: Kloda, Kořínková, Látalová, Weidenthalerová, Cohen, Přibylová, libero Vyjídáková. Střídaly: Kurerova, Pavlovská

Hosté: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Farská, Nečasová, libera Chaloupková, Pluhařová. Střídaly: Šotkovská, Ryšavá

Aneta Weinenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk):Zhodnotím to rychle. Dnes se nám vydařil servis, kterým jsme Olomouc zatlačily. V některých situacích jsme ale zbytečně vypnuly, nejsme sehrané, ale bojovaly jsme. Pro diváky to byl dobrý zápas, gratulujeme Olomouci k vítězství.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): Z našich tří zápasů v novém roce to byl nejlepší výkon. Olomouc byla favoritem, dokázali jsme se zvednout. V prvním setu jsme je překvapili agresivitou, ve druhém setu nás přečetli, ale za další dva sety musím holky pochválit. Škoda ve čtvrtém setu, kdy jsme vedli 22:20 a nezahráli jsme jednoduché míče. Mohli jsme mít tři body, ale máme aspoň jeden. V tie-breaku jsme měli vzdorovat více, byl tam propad. Soupeři musím pogratulovat, my se musíme stále více sehrávat. Holkám děkuji za výkon.“

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP):Jsme rády za dva body, ale měly jsme velký výpadek. Šternberk využil, že zná naše slabiny, my jsme neudržely koncentraci, dělaly jsme strašně moc chyb na příjmu i na útoku, dovolily jsme Šternberku se zvednout. Aneta Weidenthalerová nás trápila svým servisem, my jsme stupidními chybami nedokázaly některé situace otočit. Nepomáháme si, možná trenér mohl více střídat nebo my jsme mohly mít agresivnější servis, ale nezvládly jsme to dnes.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Na našich hráčkách se podepsala měsíční pauza, kdy jsme si sice minulý týden zahráli přípravný turnaj, který nás ale herně moc neprověřil. Dnes jsme nastoupili do ostrého utkání proti oslabenému Šternberku, ale nepředvedli jsme vůbec dobrý výkon. Některé hráčky se mají za co stydět, když se na zápas podívají znovu. Naštěstí máme alespoň dva body, pochválím naši blokařku Viktorii Nowakovou, která zahrála výborně.“

Začátek střetnutí patřil Olomouci, která vedla 4:1 a 7:2. Šternberk pak zabojoval a po malých krůčcích se začal hostujícímu týmu přibližovat. Kapitánka Aneta Weidenthalerová dvěma přímými body z podání snižovala na 8:9. Po smeči Klody bylo vyrovnáno 9:9 a olomoucká lavička si vzala oddechový čas. Šňůra domácí kapitánky pokračovala a Sokol vedl o tři body. Až útok Anny Artyshuk znamenal ztrátu podání pro domácí. Set pak šel za vyrovnaného stavu 18:18 do dramatické koncovky. Na 22:20 získala Šantovce výhodu smečí Artyshuk a domácí kouč Jehlář si vzal time out. Sokol při podání nahrávačky Anny Přibylové vyrovnal, po útočné chybě Olomouce pak získal setbol (24:23) a po podání Klody a smeči Látalové vybojoval Sokol první set po vítězství 25:23.

V druhém dějství Olomoučanky opět začaly razantně, body získávala opět Ukrajinka Anna Artyshuk, přidala se i Adéla Farská a bylo z toho vedení 6:1. Šantovka přidala i v obraně a vedla 10:3. Domácí sokolky snížily poprvé až na 4:14. Šantovka pak ale začala kupit chyby v útoku a Šternberk se dostal na stav 9:15. Po zázračném míči libera Barbory Chaloupkové a úspěšném útoku Fedchuk olomoucký celek nepřipustil v druhém setu drama a opět získal větší náskok (11:19). Domácí kouč na závěr setu vystřídal nahrávačky, do hry šla uzdravená Kurerova, ale Sokol měl problém s příjmem servisu Maryny Fedchuk, která zajistila setbol. Ten dostala šanci podávat střídající debutantka Ryšavá. Po smeči Nowak vyhrála Olomouc druhý set 25:11.

Třetí set začal vyrovnaně, chvíli vedl Šternberk, chvíli Olomouc, až při podání Anny Šotkovské odskočila na dva body Olomouc (6:8). Po útoku a podáních Martyny Klody zase vedl Sokol 12:9. Šantovka přidala v útoku a po bodech Nowak a dvou Artyshuk vedla 15:14. Za stavu 19:19 šel třetí set do napínavého závěru. Šternberk získal dvoubodový náskok. Domácí hráčky bojovaly, Kloda s Weidenthalerovou zajistily vedení 23:21 a po autu Artyshuk tu byl setbol pro Sokol. První byl ještě atakem Farské odvrácen, ale další chybou Olomouce na síti vybojovaly domácí hráčky v třetím setu vítězství 25:22 a získaly důležitý bod do tabulky.

Do čtvrté části duelu opět vstoupila lépe hostující Olomouc, při servisu Viktorie Nowak vedla 4:1. Domácí celek si ale nenechal ujet vlak jako v druhém setu a snížil na 5:6 a po ostrém podání Polky Martiny Klody bylo srovnáno 8:8. V polovině setu se dostaly sokolky do vedení 15:13. Domácí Šternberk obrovskou bojovností přehrával volejbalovější celek Olomouce a po dalších vybojovaných míčích vedl už o čtyři body. Trenér Šantovky Jan Drešl oddechovými časy burcoval tým. Po útoku středem kapitánky Nečasové, smeči Fedchuk Olomouc snížila a po servisu Michaely Nečasové bylo srovnáno 18:18. V závěru vedl Šternberk po bloku Kořínkové o dva body. Šantovka ale skóre vyrovnala a při podání Nowak si šla pro setbol, který úspěšným blokem vybojovala, následně po bloku Farské i proměnila a vyrovnala stav střetnutí na 2:2.

Tie-break začal vyrovnaně, za stavu 4:4 šla do vedení při servisu Artyhsuk Olomouc (5:8). Díky ulívce Přibylové a esu, s přispěním pásky, Dany Cohen Sokol stáhl náskok. Šantovka ale zase odskočila na tři body (7:10), a po útoku do autu Weidenthalerové už to bylo o čtyři. Olomouc už si vítězství pohlídala a vyhrála ve Šternberku 3:2.

Autoři: Libor Svoboda, Radek Holeňa, foto Petr Jehlář

VK ŠELMY BRNO – VOLEJBAL PŘEROV

Brněnské Šelmy si v prvním domácím zápase roku 2024 chtěly zlepšit náladu po středeční špatném výkonu na Olympu. V zápase proti Přerovu byly jasnými favoritkami, i tak ale Přerov dokázal uhrát set.

VK Šelmy Brno – Volejbal Přerov 3:1 (25:19, 21:25, 25:17, 25:16)

Rozhodčí: Činátl D., Koutník P.

Počet diváků: 213

Domácí: Šmídová, Formánková, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libera Chevalierová, Píchalová. Střídala: Janečková

Hosté: Zatloukalová, Hůsková, Kohoutová, Lazárková, Oborná, McClellan, libera Kulová, Horská. Střídaly: Šrámková, Oujezdská, Polášková, Tinklová, Köhlerová

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): Jsem ráda, že jsme zápas zvládly i s jedním zavaháním ve druhém setu. Každopádně pak jsme se konečně dostaly do našeho tempa a poslední set už jsme to byly my.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Potřebujeme se stále dostat do předvánoční formy. Dnešní zápas tomu trochu pomohl, ale ve druhém setu jsme se trápili. Další dva sety jsme již měli pod kontrolou.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Pro nás to byl první zápas po Novém roce, měly jsme dlouhou herní pauzu. Některé pasáže zápasu byly dobré, především druhý set nám vyšel na podání.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Výsledek odpovídá předvedené hře, my jsme dokázali dobře podávat a uhrávat balóny po obraně jen ve druhém setu, kde jsme dostali domácí pod sebe. Jinak třetí čtvrtý set podobný průběh, začátek hrůzostrašný, pak si to ale zkušené Šelmy dohrály.“

Šelmy v základní sestavě z dvěma juniorskými reprezentantkami začaly utkání lépe, po esu jedné z nich, konkrétně Antonie Kelnárové, vedly 9:6. Přerov v prostřední části dokázal dobrě ztrátovat, hosty táhly především Oborná a Lazárková. Zkušenější Šelmy po smeči Kelnárové vyhrály první set 25:19.

V druhém setu domácí Brno polevilo, čehož se hostující Přerovanky chytly. Začátkem setu sice hosté kazily, ale při podání Kateřiny Kohoutové otočily stav a šly si pro druhý set. Nevýrazný výkon domácích ztvrdila hostující Karin Lazárková, která svou smečí vytloukla brněnský blok a Přerov tak srovnal na 1:1.

Ve třetím setu se do hry dostala Simona Janečková, po jejím bloku Šelmy vedly 10:4. Přerov se do sety nedokázal vrátit, pátým blokem ve třetím dějství ukončila set domácí nahrávačka Pavla Šmídová.

Čtvrtá sada nezačala příliš hezky, solidně zaplněná Kounička viděla sedm chyb v řadě. Šelmy nastartovala esem Adéla Benediktová, přidala se i Carol Formánková a za stavu 15:6 si Brno šlo pro tři body. Závěrem zápasu bylo k vidění opět spoustu chyb, po útoku domácí Anny Širůčkové vyhrály Šelmy 25:16. Právě ta společně s univerzálkou Madsen zaznamenala v zápase nejvíce bodů (14).

Autor: Matouš Müller