28.9.2020

Vyrovnané utkání v Ostravě rozhodly zkušenosti brněnských Šelem

Ve 3. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 se Ostrava poprvé představila doma a hned přivítala loňského vítěze základní části – Šelmy Brno. V jejich dresu se mohla představit i bývalá ostravská hráčka Klára Faltínová, ale ještě reprezentovala na akademickém mistrovství ČR v beachvolejbale. V domácím družstvu se objevilo několik nových jmen Helena Hrdličková (Kojdová, přestup do manželského stavu), Andrea Štrbová (přestup z beachvolejbalu, slovenská reprezentantka) a dvě naše mladé kadetské reprezentantky Elen Jedličková (14 let!!!) a Aneta Bauerová (15 let!!). Na domácí lavičce chyběla ještě Karin Žolnerčíková, která reprezentovala na ME do 22 let v beachvolejbale.

TJ Ostrava – VK Brno 1:3 (24:26, 26:28, 25:14, 21:25)

Rozhodčí: Vachutka M., Peloušek J.

Počet diváků: 150

Domácí: Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, Hrdličková, Zemanová, Žarnovická, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Kašparová, Jedličková, Nečasová

Hosté: Šloufová, Janečková, Marková, Horká, Kozubíková, Širůčková, libero Sklenářová. Střídaly: Mikysková, Nováková, Podhrázká, Benediktová, Beránková M.

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes jsme se pomalu dostávaly do utkání, první dva sety jsme honily příjem a náhra nemohla zapojovat středy. Ve třetím setu se nám povedlo od začátku soupeře zatlačit a udržet celý set. Čtvrtý set byl boj, ale koncovku jsme soupeři darovaly našimi chybami.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme hráli dva sety absolutně vlažně a nedůrazně ve všech činnostech. Nedodržovali jsme základní věci v obraně. Pak jsme začali tlačit na servise, a naopak soupeř chyboval. Bohužel jsme toho nevyužili a i ve čtvrtém setu bojovali s vlastním příjmem. Do dalšího zápasu musíme jít s větším nasazením a herní chytrostí.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno):„Vyrovnané utkání. Jsme rády za tři body. Byl to hezký volejbal na obou stranách.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Jsme rádi za tři body. Bylo to chvílemi trápení, kdy jsme se museli probrat. Po dvou vyhraných koncovkách setu, kdy rozhodla naše zkušenost, jsme odešli na podání, a naopak soupeřky nás zatlačily. Jsem rád, že jsme se vrátili do hry a přes dobrou hru domácích jsme body uhráli.“

Díky kvalitním blokům a dobrému servisu se vedení v prvním setu ujal brněnský tým. Domácí volejbalistky se po time  za stavu 3:7 zlepšily v obraně a podařilo se jim srovnat až na 11:11. Za tohoto stavu si oddechový čas vyžádal kouč hostů. Od té doby se oba týmy přetahovaly o každý míč (12:11, 14:13). Šelmy pak odskočily tříbodovou šňůrou, domácí trenér Pommer si opět vzal time za stavu 14:16 a přetahovaná pokračovala. Za stavu 17:18 nastoupila do utkání zkušená nahrávačka Nováková, přesto Ostrava posléze utekla na 21:19 a dopracovala se i k prvnímu setbolu (24:23), ale poté útočily domácí hráčky dvakrát do autu a jednou byly zablokovány.

V druhém setu zůstala na straně hostů nahrávačka Nováková, u domácích nastoupila Nečasová místo Zemanové, ale začátek patřil Brnu a při servisu Janečkové se dostalo do vedení 1:6 a 7:12, kdy trenér Pommer musel vyčerpat oba dva oddechové časy. Jeho rady zabraly, nejdříve domácí sestava dotáhla na 12:13, pak však hostující tým zvýšil na 13:16, ale poté si za stavu 16:16 musel vzít time i kouč hostů Boula a znova začal boj o každý míč. Nicméně brněnský tým si vypracoval dva setboly (22:24). I když je Ostrava oba odvrátila, následně dovolila hostům svými chybami další dva a v pořadí čtvrtý setbol Šelmy chybou domácích získaly.

Ve třetím setu trenér Pommer nasadil na náhru Kašparovou a na blok vrátil Zemanovou a při servisu Hrdličkové získala Ostrava vedení 9:3, které přes timeouty hostů neustále navyšovala (12:5, 18:9, 23:11) a set s přehledem získala.

Ve čtvrtém setu udělal změny trenér hostů, na účko vrátil Horkou, Mikyskovou přesunul na smeč a Janečkovou nechal na lavičce. Stejně jako v prvním i druhém setu patřil začátek hostům (6:11), a trenér Pommer měl vyčerpané oba time. Rady zabraly a Ostrava vyrovnala postupně na 13:13, dokonce se dostala do vedení 18:16 a opět začala bitva o každý míč. Za stavu 21:21 nastoupila na servis Mikysková, a byť nebyl nijak razantní, tak domácí Ostrava udělala na útoku spoustu nevynucených chyb a set i celý zápas darovala hostům.

Autor: Miloš Matula

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Perušič / Schweiner – van de Velde / Immers (NED) 0:2 (21:23, 21:19), Perušič / Schweiner - George / Andre (BRA) 2:0 (21:17, 21:16)