2.3.2022

Za necelou hodinu dokráčely volejbalistky Liberce k dalším třem bodům

V předehrávce 26. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 VK Dukla Liberec, jistý vítěz základní části, dnes přivítal TJ Sokol Šternberk, který na dálku stále bojuje o účast v play off s Frýdkem-Místkem. Dukla letos se Sokolem hrála již čtyřikrát a vždy vítězně. Dvakrát v extralize (3:0 a 3:1) a dvakrát v Českém poháru (3:0 a 3:1). Proto i pro dnešní utkání byla Dukla favoritem. Hned v prvním setu domácí hráčky dovolily Sokolu pouhých osm bodů a dobře rozehrané utkání potvrdily výhrou za tři body bez ztráty jediného setu za 57 minut.

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:8, 25:15, 25:15)

Rozhodčí: Michaela Hladišová, Jan Poláček, delegát utkání Jaroslav Švejda

Počet diváků: 171

Domácí: Lucie Nová, Karolína Bartošová, Nikola Kvapilová, Petra Kojdová, Lucie Blažková, Olga Skrypak, libera Veronika Dostálová, Dita Gálíková. Střídaly: Anhelina Dubianska, Kateřina Kohoutová, Anna Šotkovská

Hosté: Bára Abendroth, Karina Lazárková, Adriani Kamidinová, Nikola Látalová, Zuzana Látalová, Katarina Körmendyová, libero Amálie Vyjídáková. Střídala: Eliška Kořínková

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Do zápasu jsme vstoupily zodpovědně. S takovýmto soupeřem je to vždy potřeba, aby se něco zbytečně nezkomplikovalo. Celé dnešní utkání jsme byly bodově nad soupeřem a za vítězství jsme rády. Nyní ještě poslední zápas základní skupiny a hurá na play off.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes to bylo asi povinné vítězství. Ale myslím si, že koncentrovaně a bez větších problémů.“

Katarina Körmendyová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnes to nevypadalo z naší strany moc dobře. Myslím si, že jsme měly hlavně problém s naším servisem. Nepodařilo se nám touto činností soupeře zatlačit, naopak soupeř nám to dělal celé utkání. Navíc jsme udělaly i spoustu vlastních zbytečných chyb, a to nás stálo mnoho bodů. První set jsme nedokázaly složit míč do pole soupeře a ani si pomoci kvalitním servisem. Od druhého setu se ta naše hra zlepšila a byla vidět z naší strany i bojovnost. Zkazily jsme méně míčů, ale stále jsme se nedokázaly dostat pořádně do hry, prostě nám to dnes nějak nefungovalo. Je mě to líto, ale hrajeme dále.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Dnes to rozhodně nebyl z naší strany pohledný volejbal. Udělali jsme spoustu nevynucených chyb, hodně zkažených podání, spoustu vyhozených míčů do autu a neměli jsme srovnanou obranu. Vypadá to, že jsme dnes přijeli odehrát jen zápas.“

Dukla v dnešním utkání nic nepodceňuje a do základní sestavy nastupuje v nejsilnější sestavě. Sokolky pod Ještěd dorazily pouze v osmi hráčkách a proti vedoucímu celku to nebudou mít vůbec jednoduché. Samotný úvod utkání tomu i napovídá. Blok Nikoly Kvapilové a eso Lucie Nové posílá Duklu rychle do dvoubodového vedení (2:0). V další rotaci již domácí hráčky vedou 5:1 a Sokol začíná bodově ztrácet (Nikola Látalová aut a eso Karolína Bartošová). Za stavu 7:2 již trenér Sokola žádá oddechový čas (2x aut - Karina Lazárková a Nikola Látalová). Po time na podání přichází Nikola Látalová a přímým bodem snižuje (7:4). Při podání Petry Kojdové se na síti prosazuje Lucie Nová a náskok Dukly začíná velmi narůstat (12:4). Po přesné zalívce Olgy Skrypak tu máme druhý time Sokola a Dukla s velkým náskokem spěchá do koncovky prvního setu (14:5). Ani po druhém odpočinku se obraz hry nemění. Body přibývají pouze na straně Dukly zásluhou Lucie Nové a Nikoly Kvapilové (18:5). První setbol utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Ten přichází po technické smeči Lucie Nové již za stavu 24:8. Hned první setbol je proměněn. Hráčky Sokola si nerozuměly při nahrávce a Dukla vítězí vysokým rozdílem 25:8 za 17 minut a ujímá se vedení 1:0 na sety.

Po výměně stran začíná Dukla opět velice dobře a dostává se rychle do vedení 3:0 (blok Nikola Kvapilová). Hosté dost chybují na útoku, a když blokem zastaví Ukrajinka Olga Skrypak Zuzanu Látalovou, máme tu první time druhé sady (9:3). Až po time začíná Sokol snižovat náskok domácího celku a přibližuje se na rozdíl tří bodů (10:7 – na útoku Karina Lazárková a Zuzana Látalová). Při nepříjemném podání Nikoly Kvapilové se nemohou hráčky Sokola prosadit na útoku a domácí bodově odskakují (16:9 – time Sokol). Čisté eso po time přidává další bod na stranu domácích (17:9), ale nečekané dva prohřešky Dukly (dotek sítě a špatné postavení) dává malinkou šanci Sokolu (17:12). K dalšímu snížení stavu již nedochází a Dukla s velkým bodovým náskokem získává první setbol druhé sady po esu Petry Kojdové (24:15). Nikola Kvapilová chytrým úderem ukončuje druhý set a Dukla již vede 2:0 na sety.

Až ve třetím setu se Šternberk poprvé dostává do vedení. Nikola Látalová přesně zakončuje a hosté vedou 0:1. Radost z vedení ale nemá dlouhý život. Chyba na podání a tvrdá smeč dírou v bloku Nikoly Kvapilové otáčí vedení na stranu domácích (4:2). Po smeči Sokola do autu si žádá Jan Drešl první oddechový čas pro Sokol (7:3). Nezvykle velké množství chyb na podání z obou stran provází dnešní utkání, které nám zrychluje hru. Ale i přímé body z této činnosti, hlavně na straně Dukly (13:8 – eso Nikola Kvapilová, 14:11 – eso Zuzana Látalová). Po tvrdé smeči do ostré diagonály Anny Šotkovské a další nevynucené chybě na útoku Šternberku trenér Sokola svolává své svěřenkyně k další poradě (17:11). Po návratu na palubovku hráčky Sokola smečují do zámezí (21:12) a koncovka utkání je na spadnutí. První mečbol zápasu získává Dukla po zkaženém podání, a když Anna Šotkovská tvrdě zakončuje ze zadní zóny, je za necelou hodinu konec utkání, kde domácí vítězí zcela zaslouženě 3:0 na sety.