7.3.2024

Zázrak se nekonal, osmou pozici do play-off extraligy žen udržel Přerov

Čtvrteční zápasy 27. kola uzavřely základní část volejbalové extraligy žen. Volejbalistky Přerova i přes porážku s brněnskými Šelmami uhájily poslední postupové místo do play-off před dotírajícím Sokolem Frýdek-Místek. Ten totiž nestačil na pražský Olymp a sezona pro něj skončila. Oslabený Prostějov nedopřál v posledním utkání před baráží výhru volejbalistkám Šternberku. Vítězství na palubovce Králova Pole zachraňovala liberecká Dukla až v napínavé koncovce zkrácené hry a Ostrava bez ztráty setu přehrála Olomouc.

VOLEJBAL PŘEROV – VK ŠELMY BRNO

V posledním kole základní části se utkaly týmy, které se potkají i v 1. kole play-off. Generálka na play-off lépe dopadla pro Šelmy Brno, které kromě prvního setu byly lepším týmem a zvítězily 3:1.

Volejbal Přerov – VK Šelmy Brno 1:3 (25:22, 17:25, 10:25, 15:25)

Rozhodčí: Lenert Adam, Grabovský Zdeněk

Počet diváků: 324

Domácí: Paige, Zatloukalová, Tinklová, Kohoutová, Biassou, Lazárková libera Kulová, Horská. Střídaly: Martincová, McClellan, Šrámková, Hůsková, Oborná

Hosté: Šmídová, Silva, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Janečková, Marková, Mokrá

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Splnily jsme cíl, dostaly jsme se do play-off. První set byl z naší strany super, tlačily jsme servisem a bojovaly jsme. Druhý set byl taky dobrý, ale začaly jsme kazit servis a dělat chyby a pak už jsme začaly točit se sestavou a zkoušet nějaké věci. Nějak nám to nevyšlo, ale připravujeme se na další zápasy.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Před utkáním už jsme věděli, že v play-off jsme se stejným soupeřem. Jsem rád, že jsme dva sety hráli dobrý volejbal. V prvním setu nám to stačilo na vítězství. V druhém setu možná nějaké nepřesné výroky, ale od nás dobrý sport. Soupeř musel hrát naplno, ale pak nás soupeř zatlačil a přehrál a bylo vidět, že je to vítěz základní části. Ale my půjdeme s čistou hlavou do čtvrtfinále a věřím, že na domácí zápas přijde plná hala. Doufáme i v dobrou diváckou kulisu v Brně, protože si vážíme toho, že v play-off jsme.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas proti Přerovu byla taková předplayoffová zkouška. Trošku jsme se oťukaly navzájem ten první set. Víme, že tady ten první set bývá těžší. Přerov je hodně namotivovaný a tam jsme si to nechaly trošku utéct. Pak od druhého setu jsme změnily něco v sestavě a pak už jsme začaly hrát, co jsme zvyklé, a zápas byl v naší režii.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Poslední zápas základní části se soupeřem, se kterým budeme hrát play-off čtvrtfinále. Jsem rád, že jsme zvítězili, i když jsme nenastoupili v základní sestavě. Po prvním prohraném setě jsem to musel vrátit zpátky a zápas jsme zvládli v pohodě. Ukázal nám mnoho věcí, na které se budeme připravit na čtvrtfinálový zápas. Pro nás spokojenost.“

Začátek utkání byl vyrovnaný. Brno se dostalo do vedení 6:4. Pak nastoupila Biassou na servis a najednou Přerov vedl 13:6. Tento náskok Přerov i přes pět zkažených servisů po sobě udržel až do stavu 19:13. Brno začalo lépe útočit a dotáhlo skóre do vyrovnaného stavu 20:20. Za stavu 22:22 se Přerovu povedly útoky a zvítězil 25:23.

V úvodu druhého setu šly Šelmy opět do mírného vedení 6:3. Série na servisu opět pomohla Přerovu dorovnat. Pak ovšem Přerov svými chybami povolil Brnu sedmibodový náskok, který Šelmy bez problému udržely až do konce setu a zvítězily 25:17.

Ve třetím setu Přerov pokračoval v chybách a rychle prohrával 0:6. Brněnské hráčky bezchybně útočily a vyhrály rychle 25:10.

Ve čtvrtém setu se Šelmám opět dařilo vše a Přerov se jen těžko zvládl vyvarovat chyb. Brněnské hráčky si vytvořily až desetibodové vedení 17:7. Poté se přerovskému týmu povedla série útoků a náskok trošku stáhl. Závěrečné míče ovšem opět patřily Šelmám, zvítězily 25:15 a v zápase 3:1.

Autor: Petra Zajícová

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – PVK OLYMP PRAHA

V posledním kole základní části ženské extraligy přivítal domácí Frýdek-Místek tým z hlavního města, Olymp. Domácí hráčky se snažily odvrátit konec sezóny a bojovaly ještě o naději postoupit do play-off, ale hráčky Olympu Praha byly proti. Po jednoznačném výsledku 0:3 končí Frýdek na 9. místě.

TJ Sokol Frýdek-Místek – PVK Olymp Praha 0:3 (21:25, 14:25, 17:25)

Rozhodčí: Kavala T., Ištvanech M.

Počet diváků: 80

Domácí: Montoya Murillo, Fukalová, Doshkova, Agbolossou, Strušková, Michalčíková, libera Kulová, Šrámková. Střídaly: Böhmová, Motalová, Krejčí, Petrová

Hosté: Šmídová, Kalhousová, Gajdová, Brancuská, Hodanová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídaly: Virtová, Brichtová, Vlčková, Žáková

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Trochu mě mrzí, že jsme tady nepředvedly lepší výkon, diváci neviděli kvalitní volejbal, protože první set jsme nehrály vůbec špatně. Ale pak už nebylo o co hrát, a to se hraje špatně, alespoň si mohly zahrát holky z lavičky. Výkon nelze moc hodnotit.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První set byla vidět bojovnost a to, že chceme do play-off a dnešní zápas vyhrát. Nicméně se stalo to, co se stalo. Ten set jsme prohrály a k dalšímu průběhu už není co hodnotit. Karty byly jasně rozdány.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Tak od nás dneska dobře zvládnutý zápas, až na nějaký malý výpadek v prvním setu, kdy jsme si Frýdek nechaly dotáhnout, ale za celý zápas chválím celý tým a těšíme se na play-off.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Pro nás to bylo nečekaně snadné utkání. Očekávali jsme od Frýdeckých výrazně větší tlak po velmi dobrém utkání v Liberci. Nicméně my jsme v poklidném tréninkovém tempu a s tím, že si dokázaly zahrát všechny hráčky, zvítězili 3:0 a připravujeme se na středeční první kolo play-off.“

První set začaly lépe hostující děvčata, Frýdek brzy prohrával 1:4, 2:7. Na tento stav reagovala trenérka domácích oddechovým časem, ale ani poté se Frýdku příliš nedařilo stahovat skóre. Nicméně tento okamžik nastal, když po úspěšném bloku Fukalové svítil na ukazateli stav 10:10. Následovala však série podání hráčky Olympu Gajdové, při jejímž servisu Frýdek nebyl schopen získat bod a po druhém time outu musela sáhnout trenérka Dedková (11:15). I poté to vypadalo, že hráčky Olympu mají vše pod kontrolou, když vedly 18:13. Frýdek pod vidinou vyhraného setu zabojoval a dotáhl se na 20:20. Dokonce ještě vedl 21:20 a přiměl hostujícího trenéra k time. Po tomto oddechovém čase na hřišti bodovalo však jen jedno družstvo, a tím byl pražský celek. Frýdek-Místek prohrál tento set 21:25.

Druhý set byl vyrovnaný jen do stavu 4:4. V dalším průběhu setu domácí hráčky, viditelně zklamané, se snažily bojovat, ale příliš se jim to nedařilo. Prohrávaly 4:8, 6:11, 7:19, 11:22 a set skončil 14:25.

Třetí dějství vypadalo podobně. Sokolky prohrávali 1:5, 9:14, 11:17, 13:19. Nadále nemohly nalézt recept na v poklidu hrající družstvo Prahy. Na hřiště se postupně dostávaly hráčky obou laviček. Set vyhrál Olymp 25:17.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

TJ OSTRAVA – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

V rámci posledního sedmadvacátého kola základní části extraligy žen ve volejbale přivítala TJ Ostrava doma hosty z Olomouce. Pro domácí volejbalistky už výsledek nemohl znamenat jakýkoliv posun v extraligové tabulce, jejich výchozí pozice do play-off je páté místo a jistým soupeřem pro čtvrtfinále je Olymp Praha. Hostující Šantovka UP Olomouc mohla sice teoreticky ještě přeskočit KP Brno na šesté pozici, Ostrava ale byla v utkání jasně lepším týmem a zvítězila 3:0 na sety.

TJ Ostrava – VK Šantovka Olomouc UP 3:0 (25:18, 25:21, 25:21)

Rozhodčí: Ostranský T., Spáčil L.

Počet diváků: 220

Domácí: Kašparová, Jasečková, Jedličková, Skřivanová, Kojdová, Hadáčková, libero Slavíková. Střídaly: Mikelová, Jakuškina, Kalusková, Chládková, Bauerová

Hosté: Šotkovská, Nečasová, Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, libero Chaloupková. Střídala: Přibylová

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem ráda za vítězství proti Olomouci. Myslím si, že tenhle zápas byl o tom, že jsme lépe podávaly, čímž si holky nevytvořily moc dobrý prostor k útočení a my jsme je výborně bránily. Asi až na ten druhý set, kdy to bylo všelijaké a do toho setu jsme nevstoupily úplně dobře, tak jsme hrály celkem zodpovědně a tak, jak jsme chtěly hrát. Těším se na play-off, chtěla bych pozvat naše fanoušky, aby nám přijeli fandit do Prahy anebo na domácí utkání.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme si dnes chtěli vyzkoušet nějaké varianty, vyhráli jsme hladce. Už se připravujeme na play-off, takže fajn za dnešek a jdeme dále a těšíme se.“

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Já úplně nevím, co bych k tomu řekla. Dnes se nám absolutně nic nedařilo, dělaly jsme mnoho chyb už vlastně na servise, tak na příjmu a když už jsme si to přijaly, tak vlastně jsme si to nenahrály. Dneska úplný výpadek u nás a za mě jeden z nejhorších výkonů naší sezony. Je to těžké takto hrát před play-off, ale pořád věřím, že se dáme dohromady, ale dnes opravdu nic nešlo. Gratuluji Ostravě, zasloužené tři body. Alespoň set by nám slušel, ale bohužel nedokážeme udržet ani vedení, takže zasloužená výhra pro Ostravu.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Tak dnes myslím, že jsme to soupeři usnadnili řadou nevynucených chyb a hloupých chyb, tím pádem gratuluji Ostravě. U nás bych chtěl vyzdvihnout výkon Šotkovské a Chaloupkové, ale zase bohužel musím říci, že některé naše cizinky podaly takový, řekl bych, rekreační výkon, což mě dost mrzí.“

Do utkání lépe vstoupila Ostrava, která vedla 6:3. Kojdová esem poslala Ostravu do vedení 9:4. Ostrava si i nadále držela náskok, za stavu 12:7 si brala Olomouc oddechový čas. Náskok šesti bodů měly domácí hráčky za stavu 14:8, Šantovce se ale podařilo snížit manko na 16:13. V koncovce vedly pohodlně ostravské hráčky 22:16 a žádné drama už se v setu neodehrálo. Ostrava zvítězila 25:18.

Druhý set začal vyrovnaně (3:3). Do vedení šla Šantovka (7:4, 8:5), domácí celek však dorovnali na 8:8. Poté šla do vedení Ostrava (12:9) a Olomouc dorovnala. Další průběh setu byl vyrovnaný, poté odskočily olomoucké vysokoškolačky a vedly 17:14. I v tomto případě se podařilo dorovnat. Do koncovky šla Ostrava ve vedení 20:17. Tříbodový náskok měla Ostrava i za stavu 22:19. Závěr setu si domácí hráčky pohlídaly a zvítězily 25:21.

Do třetího setu vstoupila lépe Ostrava, která vedla 5:2, 8:4, 11:5 a kontrolovala další průběh třetího setu. Kojdová tvrdým úderem zvyšovala na 15:10 pro Ostravu. Náskok sedmi bodů měla Ostrava za stavu 19:12. Do koncovky šly domácí hráčky s náskokem osmi bodů. Šantovka snížila na 21:16, ale Ostrava zásluhou Bauerové vedla v koncovce 22:16. Olomoucké hráčky v závěru snižovaly, na obrat v setu to ale nestačilo. Ostrava i ve třetím setu vyhrála (25:21) a celkově ovládla utkání 3:0 na sety. Hráčkou utkání byla vyhlášena Petra Kašparová.

Autor: Radek Karnufek

VK KRÁLOVO POLE – VK DUKLA LIBEREC

V posledním kole extraligy přivítalo Královo Pole na své palubovce Liberec, s nímž se naposledy střetlo ve finále Chance Českého poháru žen. Utkání ale tentokrát mělo úplně jiný ráz než souboj o pohárové zlato, který vyzněl jasně pro Liberec. O jeho vítězi totiž musel rozhodnout až tie-break, který nakonec hostující hráčky uzmuly těsně 13:15. Šanci na odplatu bude mít Královo Pole už příští týden – právě Liberec totiž bude jeho soupeřem ve čtvrtfinále play off.

VK Královo Pole – VK Dukla Liberec 2:3 (18:25, 26:24, 10:25, 25:20, 13:15)

Rozhodčí: Trumpeš D., Novák M.

Počet diváků: 135

Domácí: Pelikánová, Kuníková, Kormendyová, Jelínková, Prchalová, Hrušecká, libero Šmardová. Střídaly: Chlupová, Křižanovská, Matějková, Moudrá

Hosté: Šulcová, Silva de Mello, Kvapilová N., Herdová, Vyklická, Robins-Hardy, libero Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Frankevych, Kvapilová K., Pragerová, Formánková

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Do play off jsme chtěly jít s dobrým výsledkem. Dnes chyběl kousek a možná i trochu štěstí. Byl to chvílemi zápas jak na houpačce, díky naší bojovnosti jsme dokázaly otočit koncovku druhé sady a pak vyhrát i čtvrtý set. Jsem ráda za výkon, který jsme dnes předvedly.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Po delší době jsme ukázali charakter. Dnes jsme vyhráli dva těžké sety proti lepšímu soupeři, což je velmi důležité pro naši přípravu na play off. Chválím družstvo za srdnatý výkon. Věřím, že když se vše sejde, budeme Liberci ve čtvrtfinále konkurenceschopným soupeřem.”

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Byl to těžký zápas. Zvládly jsme první a třetí set, zbytek nám moc nešel. KáPéčko je vyrovnaný soupeř a těžko se s ním hraje. Jsem ráda, že jsme to zvládly, i když to bylo v tie-breaku na knop. Musíme se z toho poučit a jít dál.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „My už jsme si na tie-breaky zvykli. Po každém vítězném setu jsme Brno pustili do hry a nebyli jsme schopní je dotáhnout. Zkrácenou hru jsme ale otočili v koncovce kvalitní hrou a tím, že celé družstvo pracovalo, jak mělo.“

Liberec do utkání vstoupil vedením 3:7 a Erik Nezhoda si vzal první time out. Královu Poli se bodový rozdíl nedařilo mazat, hostující hráčky naopak náskok navyšovaly (11:17) a do koncovky vstupovaly za stavu 14:20. Set vyhrály s přehledem poměrem 18:25, zakončila ho Nikola Kvapilová.

Ve druhé sadě Liberec dlouho na hřišti dominoval (2:8, 11:17), za stavu 15:20 se ale na servis postavila Lenka Prchalová a obraz hry se začal měnit. Po útoku Simony Jelínkové a esu Prchalové si hostující trenér vzal oddechový čas (17:20). KP však nezastavil a po přesné smeči Kateřiny Kuníkové bylo zanedlouho srovnáno na 20:20. V závěru setu se pak strhla bitva o každý míč. Za stavu 23:23 přerušil hru Erik Nezhoda a dlouhá výměna, která následovala, patřila jeho svěřenkyním (24:23). Nabídnutý setbol sice domácí celek nevyužil, vzápětí se ale propracoval k dalšímu a díky tvrdému útoku Simony Jelínkové se už tentokrát nemýlil (26:24).

Po vyrovnaném úvodu třetího setu Liberec odskočil na 4:8 a vedení i dál držel (7:14). Královo Pole na tlak soupeřek reagovat nedokázalo, a i když se ještě Erik Nezhoda pokoušel Liberec před koncovkou zbrzdit time outem (9:18). Hned po něm dala eso Diana Frankevych (9:19) a se svými spoluhráčkami set ovládla vysokým rozdílem 10:25.

Úvod následujícího dějství vypadal úplně jinak – oddechový čas si tentokrát bral Libor Gálík, protože jeho tým čelil královopolskému vedení 7:2. Liberec po něm sice bojoval o každý míč, KP ale náskok drželo dál (15:10). Hostující hráčky se však poté začaly domácím přibližovat a po chybě Brna v útoku byly bod od srovnání (17:16). Erik Nezhoda zastavil hru a o dvě výměny později si bral oddechový čas pro změnu Libor Gálík (19:16). Jeho svěřenkyně se pak Brnu sice ještě přiblížily na 20:19, koncovka ale patřila KáPéčku, které výhrou 25:20 posunulo zápas do tie-breaku.

Zkrácená hra patřila v úvodu domácím – po přesné smeči Simony Jelínkové vedlo Brno 5:3. Po dlouhých výměnách a skvělých obranách na obou stranách přišla chyba hostů a domácí hráčky vedení držely dál (10:6). Kateřina Kuníková pak vytlučením bloků navýšila náskok Brna na 12:7, Liberec ale v tu chvíli začal rozdíl mazat. Po třech libereckých bodech v řadě (12:10) si KP vzalo oddechový čas (12:10), tlak hostujících však pokračoval. Severočešky nakonec srovnaly na 13:13 a trenér domácích si bral další time out. KP už po něm bodovat nedokázalo, a tak si těsné vítězství 13:15 odvezly domů hráčky hostujícího Liberce.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK PROSTĚJOV

V posledním utkání před baráží hostil Sokol Šternberk favorizovaný Prostějov. Ten navzdory absenci dvou hráček základní sestavy prokázal větší sehranost a zkušenost a odvezl si ze Šternberka všechny tři body. Domácím se i přes bojovný výkon nepodařilo získat žádný set.

TJ Sokol Šternberk – VK Prostějov 0:3 (22:25, 17:25, 20:25)

Rozhodčí:  Peloušek J., Kovář V.

Počet diváků: 121

Domácí: Látalová, Weidenthalerová, Úradníková, Kurerova, Kloda, Kořínková, libero Vyjídáková. Střídala: Dudková

Hosté: Bajusz, Faltínová, Löff, J. Smoková, Meidlová, Trnková, libero M. Smolková. Střídaly: Kožoušková, Bažó

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk):My jsme věděly, že k nám dneska jede hodně silný soupeř a chtěly jsme s ním aspoň tak nějak udržet krok, což se nám myslím alespoň v jednom setu povedlo. Nedá se nic dělat, takže mi mu gratulujeme a jdeme do baráže.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): Poslední zápas letošní sezóny, zase v režii Prostějova, nenechal si to ujít, i když byly momenty, kdy jsme dokázali vysbírat pár balónu v poli a zatlačit si soupeře servisem, ale zkušenosti zvítězily. Takže zaslouženě vyhrál Prostějov 3:0. S tím se i počítalo, takže my se musíme nyní připravit do baráž a uvidíme, co se bude dít dál.  Ale holkám bych chtěl poděkovat, dneska to bylo se ctí odehráno, v rámci našich možností.

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Dnes se nám dařilo držet soupeřky servisem, hrály jsme bez chyb a jsem ráda za tři body.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Dnes jsme měli potíže s liberem, ale holky prokázaly svou zkušenost, soupeřky tlačily v útoku i na servisu po celé utkání. Jsem rád, že jsme utkání zvládli bez větších chyb a odvážíme si ze Šternberka tři body.“

V prvním setu se prokázala větší zkušenost hráček z Prostějova. Od stavu 8:10 nepustily domácí hráčky do vedení, nepomohly ani oddechové časy Sokola (7:10, 16:20, 21:19). Set získal Prostějov 22:25.

V druhé sadě se opakovala hra z prvního setu, na podání tlačila Löff, v útoku se dařilo Faltínové i Meidlové. Prostějov vedl po celou dobu setu (4:8, 5:11, 10:17) a set skončil poměrem 17:25.

Třetí sada byla nejvyrovnanější (3:3, 11:10, 18:17), ale koncovka patřila hráčkám Prostějova 20:25.

Autor: Libor Svoboda, foto Petr Jehlář