3. kolo EX-Z-I 1. utkání o umístění, 10/11

VK Modřanská Prostějov - SK UP Olomouc 3:0 (13,11,19) = 1:0 na utkání

Rozhodčí: Antušák a Blažek Počet diváků: 800
Ssuschke, Nováková, Artmenko, Tomašeková, Velikiy, Lipicer Libero: Chlumská Střídali:
Dedíková, Sajdová, Viestová, Chalcarzová, Jesina, Gregorová Libero: Maléřová Střídali: Mátlová, Nachmilnerová, Honková

Kapitán:
-
Trenér Miroslav Čada:
„Dnešní utkání nemělo špičkovou úroveň, v semifinále byly některé zápasy určitě kvalitnější. Dva sety jsme to měli jednodušší tím, že Olomouc nehrála dobře zejména v útoku, kde se neprosadila žádná hostující hráčka. Od třetí sady jsme se slabšímu výkonu soupeře trochu přizpůsobili, celkově jsme podle mne měli být ještě dominantnější. Největší rozdíl mezi oběma týmy dnes spočíval v útoku, po této stránce i výborným podáním se zaskvěla hlavně Tali Artmenko.“

Kapitán:
-
Trenér Jiří Teplý:
„Nepodali jsme takový výkon, na který máme. Po úspěšném zápase v Brně jsme dnes hráli ve velkém útlumu. Holky sice věděly, že nemají co ztratit, jenže ony byly chvílemi na hřišti vyplašené až vyděšené, nekomunikovaly spolu a každá hrála sama za sebe bez týmovosti. Někdy byl náš volejbal až naivní, ani z dobré přihrávky jsme se neodvážili do kombinací a hráli zbytečně stereotypně, tím pádem čitelně. Kromě začátku utkání jsme také dělali spoustu chyb, z nichž k některým nás donutil soupeř kvalitním útokem, ale některé byly naprosto nevynucené. Tohle hodně rozhodovalo, domácí mohli hrát v klidu a my se jich vůbec nedokázali bodově držet. S výjimkou úvodu jsme celé střetnutí tahali za kratší konec, zamýšlená hra bez zábran proti favoritovi se nám ani trochu nedařila.“

V naprosto jasnou záležitost se změnil první souboj finálové série UNIQA volejbalové extraligy žen 2010/11 mezi VK Modřanská Prostějov a SK UP Olomouc. Favorizovaný kolektiv domácích nenechal absolutně nic náhodě, dosáhl snad až překvapivě snadného triumfu a získal zápasové vedení. Druhý vzájemný mač je na programu 27. dubna od 17.00 hodin v hanácké metropoli.
Bodový vývoj – první set: 1:1, 1:3, 5:3, 5:7, 7:7, 9:10, 11:10, 21:11, 21:13, 25:13.
Druhý set: 1:1, 3:1, 11:2, 11:4, 13:4, 14:6, 16:6, 21:7, 25:11.
Třetí set: 5:0, 5:3, 6:5, 8:6, 8:9, 11:9, 12:11, 14:11, 18:12, 19:14, 21:14, 21:16, 22:18, 24:18, 25:19.
V celkově vyrovnaném úvodu potkal oba týmy výpadek na příjmu, který nejprve využily domácí ženy k obratu z 1:3 na 5:3 při podání Artmenko a poté hostující děvčata k otočení na 5:7 během servisu Chalcarzové. Prostějovským favoritkám se zpočátku moc nedařilo hlavně vinou slabšího pole, ale jakmile tuhle činnost zlepšily a přidaly kvalitnější podání, došlo k velkému zlomu. Od stavu 9:10 Olomoučankám naprosto odešla přihrávka, tím pádem měly ztížený útok a opakovaně troskotaly na rázem neprostupných blocích VK. Po málo vídané šňůře deseti bodů v řadě za sebou Modřanky utekly na 21:11 a zahajovací sadu ovládly po prvotních problémech až nečekaně snadno – 25:13.
V načatém dominantním trendu pokračovaly obhájkyně titulu také zkraje druhého dějství. Zatímco jejich soupeřky pod tlakem často chybovaly, domácí plejerky výborně útočily (Velikiy, Artmenko, Lipicer), blokovaly (Ssuschke, Tomašeková i další) a servírovaly (zejména Artmenko se Ssuschke). K preciznímu výkonu se přidala rovněž tradičně skvělá Chlumská na liberu a přesně nahrávající Nováková, čímž hra Prostějova až na drobné nepřesnosti prakticky neměla slabinu. Skóre tím pádem rostlo pouze jedním směrem (3:1, 11:2, 16:6, 21:7) a přestože šlo o extraligové finále, duel spíš připomínal exhibici – 25:11.
Značnou převahu Modřanské zastavil až začátek třetího setu. UP pomohla změna v sestavě, kde na postu nahrávačky nahradila Viestovou z pozice univerzálky Gregorová. Celé družstvo se chytilo a úřadujícím mistryním vzdorovalo, ovšem jen do stavu 8:9. Pak se vše znovu vrátilo do předchozích kolejí: chvilkové olomoucké sebevědomí rychle vyprchalo s dalšími vlastními hrubkami, VK opět nabral předtím krátce ztracenou útočnou jistotu a zrodil se debakl – 25:19, celkově 3:0 na sety s drtivým poměrem míčů 75:43!

Marek Sonnevend

statistika utkání

zpět

128. utkání o 3. - 4. místo

VK Královo Pole Brno - PVK Olymp Praha 3:1 (22,-22,23,22) = 1:0 na utkání

Rozhodčí: Dziacký Jiří, Trumpeš Daniel Počet diváků: 100
Vincourová, Útlá, Onderková, Straková, Melichárková, Svobodníková Libero: Valtrová Střídali: Vitoulová, Rozkydálková
Vanžurová, Kossányiová, Kallistová, Halbichová, Jakubšová, Sládková Libero: Dostálová Střídali: Mudrová, Zoulová, Vašutová

Kapitánka Sandra Onderková:

„Byl to náročný zápas. Měly jsme v hlavách středeční prohru. Pomohly jsme si servisem a obranou na síti. Čekala jsem, že Olymp do nás půjde víc, ale kazil hodně servisu.“
Trenér Ondřej Marek:
„Bál jsem se, aby holky nebyly ne hřišti zklamané. Stále se nás drží prohra s Olomoucí. Podepsalo se to na utkání, nehrály jsme jako obvykle. Holkám ovšem musím poděkovat, zvládly to dobře. Nesložily se v klíčových momentech a utkání ustály.“

Hráčka Anna Kallistová:
„Z naší strany to nebyl volejbal, který umíme. Kromě Vanžurové se nikomu nedařilo. Brno není suverénní, chybuje a hůř přihrává. Doma jsme silný tým, takže snad zápas zvládneme.“
Trenér Stanislav Mitáč:
„Jeli jsme do Brna s vidinou úspěchu. Na Brnu bylo ve středu vidět hrozné zklamání po vyřazení s Olomoucí. Prohrálo tři zápasy za sebou, to v hlavách zůstane. Zápas byl vyrovnaný, ale v důležitých okamžicích, kdy jsme mohli sety zdárně dohrát, tak se nám nedařilo. V prvním setu nás trápily zkažené servisy. Ve třetím setu jsme opět nezvládli koncovku takticky a stejně dopadl i čtvrtý set. Dvakrát bylo špatně přihráno a jeden útok šel do autu. Darovali jsme koncovky soupeři. Věřím, že doma to zvládneme a přijedeme do Brna i ke třetímu zápasu.“

První utkání o bronzové medaile načalo lépe domácí Brno, které si v prvním setu postupně budovalo náskok. Přesto byla na domácím týmu vidět zklamaná nálada ze semifinálové porážky s Olomoucí. Brněnské vedení o tři a čtyři body se rozplynulo až před koncovkou, kdy Olymp stáhnul na 17:18. O brněnské body se starala zejména Vendula Straková. Hra byla v této fázi plná nepřesností a za stavu 22:22 a po promarněném vedení Brna o tři body si kouč Ondřej Marek vzal oddechový čas. Ten Královopolanky uklidnil, Tereza Vanžurová poslala míč do autu a Brno po výsledku 25:22 vedlo 1:0 na sety.
Druhá sada byla naprosto vyrovnaná a oba týmy pravidelně ztrátovaly. Olymp solidně blokoval, vedl 18:17, ale na druhé straně vybojovala dva míče Šárka Melichárková. Přesto Olymp vybojoval srovnání na 1:1, když zvítězil 25:22.
Ve třetím setu Brnu fungoval servis a vedlo v pohodě 8:5 a 10:6. Na servisu se blýskla zejména Sandra Onderková, která byla hlavní strůjkyní brněnského vedení 15:9. Kouč Pražanek Stanislav Mitáč reagoval time outem, po kterém hostující hráčky stáhly na 16:14. Po rozhárané a nepohledné koncovce Brno proměnilo čtvrtý mečbol a vyhrálo 25:23. Olymp do té doby zkazil už třináctkrát podání.
Ve čtvrtém setu byl v úvodu lepší Olymp, ale nahrávačka Pavla Vincourová se zlepšenou nahrávkou a dvěma svými body zasloužila o průběžný stav 10:10. Oba celky opět šly směr koncovka bod po bodu. Za stavu 20:19 pro Prahu si Brňanky prožily emotivní time out. Po něm se povedlo střídání Pavly Rozkydálkové a mečbol za stavu 24:22 proměnila Straková. Za týden v Praze tak Brno může slavit bronzové medaile.

Ing. Daniel Keller

zpět

129. utkání o 5. - 6. místo

Volleyball club Slavia Praha - TJ Sokol Frýdek-Místek 3:2 (-22,-20,14,15,5) = 1:0 na utkání

zpět

130. utkání o 7. - 8. místo

PVK Přerov Precheza - TJ Mittal Ostrava 3:2 (25,-15,19,-24,8) = 1:0 na utkání

Rozhodčí: L. Grabovský a Kovář Počet diváků: 100
Skřičková, Gáliková, Murčinková, Mrázková, Gambová, Pastulová Libero: Cebáková Střídali: Nucová, Skalová, Zajícová
Hermannová, Polášková, Elblová, Lindovská, Michalíková, Spáčilová Libero: Krotká Střídali: Mayerhoferová, Holišová

Kapitán:
-
Trenér Vladimír Sirvoň:
„Tyhle zápasy o nižší umístění už nemají potřebný náboj. My se navíc potýkáme se svými problémy, které nebudu znovu opakovat ani rozvádět, už jsem toho do médií nasypal dost. Každopádně děvčata dnes hrála o svůj kredit, v tomto směru jsem je také vyzval – bez nějaké speciální přípravy na utkání – aby bojovaly hlavně samy za sebe. Jestli jsem teď spokojený nebo ne, to nemá smysl hodnotit. Každé vítězství je ale pozitivní bez ohledu na kvalitu výkonu. Střetnutí však celkově nemělo moc vysokou úroveň, což bylo při stavu obou týmů logické. Šance na vítězství jsme měli stejné jako soupeř, v náš prospěch nakonec rozhodlo o kousek větší štěstí v tiebreaku.“

Kapitán:
-
Trenér Jiří Kozel:
„Utkání ovlivnily oboustranné absence některých hráček. Domácím chyběla těhotná první nahrávačka, nám zase obě nemocné blokařky, takže jsme nastoupili bez klasických střeďaček. Aspoň dostaly příležitost mladé holky včetně pěti juniorek, když tři byly v základu a dvě střídaly. V těchto zápasech z povinnosti můžou nasbírat cenné zkušenosti mezi ženami. Celkově však už vyhlížíme konec sezony, podle mě jsou boje o páté až osmé místo zbytečné a stejně jako v extralize mužů bych je zrušil. Já osobně tak poslední střetnutí soutěže beru vyloženě jako přípravu na příští sezonu a dnes jsem navzdory těsné porážce s výkonem i výsledkem spokojen.“

Reálnou naději, že v UNIQA volejbalové extralize 2010/11 obsadí alespoň sedmou pozici, udržely přerovské volejbalistky. V úvodním duelu série právě o zmíněné umístění totiž ženy PVK Precheza po téměř dvouhodinovém boji udolaly TJ Mittal Ostrava, když o výsledku musel rozhodovat až tiebreak. Druhé vzájemné střetnutí přijde na řadu v sobotu 30. dubna od 17.00 hodin na severu Moravy, vítězství by Hanačkám zajistilo konečnou sedmou příčku.
Úvodní set získal domácí tým ve vyrovnané koncovce, druhý po výrazném zhoršení přihrávky ztratil naprosto jasně. Navíc se v jeho závěru zranila kapitánka PVK Gáliková, ovšem náhradnice Nucová se chytila a celému družstvu PVK dost pomohla k hernímu zlepšení i ovládnutí třetí sady.
Čtvrté dějství pak rozhodoval znovu až závěr, tentokrát v něm nervy lépe zkrotily hostující mladice.
Když následně panoval stav 3:7 v rozhodujícím tiebreaku, vypadalo to s přerovskými akciemi bledě. Poté ale zaúřadovala na servisu Gambová, volejbalistky Mittalu totálně selhaly na příjmu a obratem na 15:8 bylo výsledkově vymalováno.