Výsledky čtvrtého kola čtvrtfinále play-off UNIQA Extraligy žen. 2015

SK UP Olomouc - TJ Sokol Frýdek-Místek 0:3 (-15,-17,-11)

Rozhodčí: Dušek, Peloušek

Počet diváků: 650

Domácí: Tomášeková, Tinklová, Dedíková, Rutarová, Polášková, Košická, libera Hronová, Richardsonová
Střídaly: King, Holásková, Šenková, Kojdová

Hosté: Závodná, Dudová, Michalíková, Yordanska, Kubová, Štrbová, libero Kedzia

Po třech vyrovnaných, více než dvouhodinových bitvách se čtvrté čtvrtfinále vyvíjelo zcela jinak. Začalo sice skvěle pro domácí Olomoučanky, které bleskově vedly 3:0 a 6:3, jenže potom domácí tým postihl naprostý kolaps, následné výměny vyhrál Frýdek-Místek poměrem 13:1 a za stavu 7:16 bylo o prvním setu prakticky rozhodnuto.

Univerzita se navíc nevzpamatovala ani ve druhé sadě, v níž opět brzy na hosty až příliš ztrácela (5:12, 10:17), a přestože se na chvíli dokázala soupeři přiblížit (13:17), od stavu 13:23 už byla otázkou jen výše olomoucké porážky. Začátek třetího dějství pak sice sliboval vyrovnanější průběh, po sérii servisů kapitánky Sokola Dudové z 10:15 na 10:22 z toho nakonec byl pro domácí hráčky a příznivce smutný konec jinak kvalitní a napínavé čtvrtfinálové série. Frýdek-Místek po výhře 3:0 a celkově 3:1 na zápasy čeká v semifinále pražský Olymp, Univerzita Palackého po loňském bronzu končí letos na šesté pozici.

Domácí
Kapitánka Veronika Tinklová: „Tři zápasy jsme byly Frýdku-Místku důstojným soupeřem, ale bohužel v tom dnešním posledním byl protivník ve všech činnostech lepší a zaslouženě vyhrál.“

Trenér Jiří Teplý: „Kvalita letošního týmu Frýdku-Místku je nejvyšší za dobu, co je tento klub v lize. Mají to výborně poskládané, my takový kádr nemáme. I tak jsme až na ten poslední zápas udělali maximum a měli jsme i trochu smůlu, což se projevilo třeba v  tiebreaku třetího utkání. Kdybychom jej zvládli, tak se z toho třeba mohl psychicky složit soupeř. Dnes už z naší strany nebyl morál, dělali jsme spoustu chyb. Frýdek šel tvrdě za úspěchem a postoupil zaslouženě. V play-off nám rozhodně chyběla těhotná Schandlová, která byla naší nejlepší smečařkou a mohla být tím pomyslným jazýčkem na vahách. Také nám neprospělo, že jsme v nadstavbě hráli v horší skupině, kde k výhrám stačily i slabší výkony, což se teď proti silnějšímu protivníkovi projevilo.“

Hosté
Kapitánka Katarina Dudová: „Dnes to bylo jednoznačné vítězství. Zatlačily jsme soupeře servisem, lépe jsme přihrávaly a to rozhodlo.“

Trenér Pavel Kožuch: „Musím přiznat, že Olomouc jsme do čtvrtfinále nechtěli, tato možnost mi až naháněla hrůzu. Byl to určitě nejtěžší soupeř z těch, které jsme mohli dostat, vždyť v posledních pěti letech byl snad pokaždé v semifinále a hrál o medaile. Když jsem ale k našemu družstvu v rozehrané sezoně přišel a viděl jeho kvalitu, tak mi bylo hned jasné, že to stačí jen trochu učesat a budeme mít velkou sílu. Dnešní poslední zápas série byl určitě ovlivněn tím včerejším a jeho koncovkou, hlavně po psychické stránce.“

Adam Fritscher

TJ Ostrava
- VK Královo Pole 3:1 (-11,22,22,20)

Rozhodčí:

Kavala T./Kostka M.

Počet diváků: 360

Domácí: Ondrušková, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková. Libero: Spáčilová. Střídaly: Součková, Polášková, Kukučová, Pinková.

Hosté: Vyklická, Field, Marešová, Petrovič, Nováková, Toufarová. Libero: Cebáková. Střídaly:  Onderková, Nálezková.

Domácí nastoupili k zápasu o udržení v 1. kole play-off pod velkým tlakem a to bylo na jejich výkonu v 1. setu výrazně poznat. Zpočátku sice drželi s hosty krok, ale od stavu 9:9 se náskok brněnských hráček zvětšoval (9:12, 9:15, 10:18, 10:23) a domácí v 1. setu jen sekundovali. Druhý set zpočátku opět vypadal nadějněji pro hosty (5:7), ale pak se domácí hráčky zkoncentrovaly a od stavu 8:7 se začaly hráčkám VK Královo Pole vzdalovat (10:9, 13:10, 16:10, 17:11, 19:13, 20:15). Hosté se pokoušeli náskok domácích zkorigovat, ale ostravské volejbalistky vždy dokázaly získat na svou stranu body tak, aby udržely uklidňující odstup od hostů. Brňanky však neopustila bojovnost a stáhly náskok až 20:19. Domácí přidali 2 body na 22:19, hosté však srovnali na 22:22. V koncovce setu projevili více rozvahy domácí. Ve 3. setu se domácí pustili do hry s vervou (8:4, 16:10, 20:12, 22:14). Pak sice hosté začali náskok stahovat (22:17, 23:19). Ale to bylo ze strany hostů vše. Ve čtvrtém setu hráčky Brna zpočátku domácí přitlačily (6:8, 7:13, 9:15), ale od stavu 11:16 začaly ostravské hráčky dotahovat (13:16, 13:17) a pak při servisu Nachmilnerové domácí otočili až na „neuvěřitelných 23:17“ a set i utkání už dotáhli do vítězného konce.

Kapitánka Petra Polášková: „Po prvním nervózním setu jsme se vrátily do zápasu. Čtvrtý set jsme vyhrály díky bojovnosti a nejúžasnějším fanouškům. Děkujeme!“

Trenér Zdeněk Pommer: „Znovu srdcem!!!“

Kapitánka Sandra Onderková:
Po hladkém vítězství v prvním setu jsme se nechaly ukolíbat a pak už jsme se nedostaly zpátky do hry.“

Trenér André Christopher Gonzalez: „Nezvládli jsme důležité tkání, které jsme si dobře rozehráli, dál zápas pokračoval jako na houpačce.“