Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
6. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : CZE - SVK - Hradec Králové
Reprezentace
7. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : CZE - SVK - Hradec Králové
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
9.10.2020

MČR mladších žákyň 2020 – aneb „Krnov? není problém!“ a 20 788 důvodů k radosti (a k pořádání)

Na začátek uvedu pár čísel, která postupně v článku vysvětlím. Zatím si každý může sám tipnout, co v souvislosti s MČR mladších žákyň znamenají – 22 000, 20 788, 800, 534, 500, 240, několik stovek, více než stovka, 50, 22 a 7.

Od začátku COVIDových opatření jsem dostal několikrát otázku, proč se na MČR mladších žákyň 2020 (hráčky ročníku narození 2007 a mladší) „nevykašleme“, a proč stále nechávám otevřenou možnost na jeho odložené pořádání. Jasně, zrušením bychom ušetřili více než stovce osob podílejících se na kvalifikačních a finálových zápasech několik stovek hodin práce. Radost by z rozhodnutí jistě měla i Greta, neboť bychom snížili zatížení našeho ekosystému. Družstva během cest na a ze zápasů urazila cca 22 tisíc km (protože se však často jeli podívat i rodiče, bylo to mnohonásobně více…). Tím je však výčet důvodů pro zrušení vyčerpán.

Proti tomu stojí především 20 788 důvodů pro uspořádání – právě tolik rozeher bylo v letošním MČR odehráno. Tolikrát se některé z družstev po vyhrané rozehře radovalo. Vynásobte si to v průměru 10 členy družstva a máme skoro čtvrt milionů radostných lidí. To není úplně málo, ne??

Původně mělo být MČR tříkolové, nakonec se kvůli úspoře termínů odehrálo jako dvoukolové. Aby první kolo nebylo tak drasticky selektující, bylo finále nakonec pro 24 týmů, místo původně plánovaných 16. Pořadatelem finálového turnaje byl Krnov a při dotazu, zda zvládnou uspořádat finále místo pro 16 týmů pro 24 byla odpověď – není problém.

Do soutěže nakonec zasáhlo celkem 50 týmů, tedy cca 500 hráček. Kvalifikační turnaje pořádaly 5. -6. září Sokolov, Ervěnice, Rychnov n. Kněžnou, Č. Kostelec, N. Jičín a Bílovec (2 skupiny). Z těchto turnajů se 24 nejúspěšnějších týmů kvalifikovalo do finále v Krnově. Celkem se na pořadatelství celé soutěže podílelo 7 měst a hrálo se celkem na 22 kurtech. Během soutěže se odehrálo 240 utkání a v nich 534 setů.

Finálový turnaj se odehrál během prodlouženého víkendu 26. - 28. září v Krnově, pořadatelství se ujal Volejbalový oddíl Slezská Orlice. Během příprav jsem byl mnohokrát v kontaktu s hlavním organizátorem, Martinem Kopečkem. Na všechny změny a mé žádosti odpovídal po krnovsku - není problém. A skutečně nebyl. Finálový turnaj byl zorganizován naprosto perfektně, byť se COVID snažil přípravy ztěžovat. Například definitivní seznam účastníků a tedy i finální rozpis zápasů, byl znám teprve cca 20 hodin před prvními zápasy finálového turnaje. Bylo vidět, že turnaj má ve městě širokou podporu, kterou zajistili především starosta Krnova pan Tomáš Hradil, místostarosta Pavel Moravec a také ředitel ZŠ Janáčkovo náměstí, v jejíž hale bylo centrum turnaje, Karel Handlíř. Organizátorům se podařilo pro vítěze zajistit i zcela unikátní skleněnou trofej. Finálový turnaj finančně podpořil i Český volejbalový svaz, díky tedy i jemu.

Odložení turnaje o několik měsíců znamenalo, že holky byly zase starší a silnější (některé možná i chytřejší - úsměv), měly za sebou o jednu letní přípravu a několik měsíců tréninků více, a tak úroveň nejlepších družstev byla již na velmi slušné úrovni. Byla vidět i skákaná podání, rychlíky, i útoky z pipe. O vyrovnanosti družstev svědčí fakt, že žádný tým si neprošel finálovým turnajem bez prohry. Ke kvalitě zápasů přispěli svým velmi dobrým výkonem také delegovaní rozhodčí.

Obvykle se říká, sláva vítězům, čest poraženým – z mého pohledu na finálovém turnaji žádní poražení nebyli. Bylo tam jen několik smutných družstev, ale myslím, že turnaj byl pro všechna zúčastněná družstva skvělým zážitkem.

Moc se mi líbila i atmosféra mezi trenéry – spoustu z nich vídám už několik let (některé spíše už desítek let - jak to, vždyť jsme všichni pořád stejně mladí jako ty holky, ne??? smích), některé z nich jsem viděl poprvé, přesto to z mého pohledu bylo moc fajn. Byl bych rád, aby mezi trenéry a následně i mezi hráčkami navzájem byl cítit respekt, pokora a úcta k soupeřům. Ten respekt jsem u většiny trenérů i hráček na finálovém turnaji vnímal a to je jedna z věcí, která náš sport posouvá stále vpřed.

Je dobře, že se i v těchto ne úplně snadných podmínkách podařilo nadšeným lidem uspořádat takto parádní soutěž. Všechno je jen o lidech a znovu se ukázalo, že ve volejbale je spousta skvělých nadšenců, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat volejbalu.

Většina hráček i trenérů byla asi v Krnově poprvé v životě, některá družstva to měla více než 7 hodin cesty, přesto si za všechny zúčastněné troufnu tvrdit, že do Krnova v budoucnu na nějaký další turnaj všichni rádi znovu přijedeme. Vždyť přeci Krnov? Není problém.

Ještě jednou všem obrovské díky, díky, díky a díky!!

MČR mladších žákyň pro holky narozené 2007 a mladší se skutečně povedlo a těším se na další ročníky, snad již v poklidnější době.

Zde najdete kompletní výsledky finálového turnaje MČR mladších žákyň 2020(na odkaz s výsledky kliklo během těch 3 dnů finálového turnaje přes 800 lidí…), fotky, video zachycující atmosféru a některé rozehry.

Kompletní pořadí je na uvedeném odkazu - zde uvedu, jak dopadla TOP 10:

1.            SK Hlincovka

2.            Volejbal Tábor

3.            VK KP Brno

4.            SKŠ ZŠ Mikulova Praha

5.            TJ Kralupy

6.            SK Kometa Praha

7.            TJ Orion Praha

8.            VK Karlovy Vary              

9.            VSK Český Krumlov

10.          TJ Sokol Roztoky

 

Přeji nám všem co nejpohodovější dny, turnaj ukázal, že přes nepříjemná opatření se dá stále provozovat fajn sport. Těším se na setkání na dalších turnajích.

 

Autor: Ing. Martin Lepič - vedoucí MČR mladších žákyň a člen komise mládeže ČVS

Krátké zprávyArchiv
68. Volejbalová Dřevěnice živě

Vyvrcholení prvního víkendu tradičního turnaje v Dřevěnici můžete sledovat ZDE.

 
LOH Tokio - beachvolejbal muži

Krasilnikov / Stoyanovskiy (RUS) – Perušič / Schweiner 2:1 (19:21, 21:13, 15:8)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Smečař Jakub Motyčka opouští zlínskou Fatru, jeho další kroky v UNIQA extralize směřují do týmu Black Volley Beskydy.

 
LOH Tokio - beachvolejbal muži

Perušič / Schweiner – Gaxiola / Rubio (MEX) 2:1 (17:21, 21:16, 16:14)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Další novou tváří v týmu volejbalistek VK UP Olomouc bude blokařka Viktoriia Mostsitska, přicházející z ukrajinského týmu Alanta.

 
Přátelské utkání – ženy – Schönenwerd (SUI)

Švýcarsko – Česká republika 2:3 (25:14, 25:16, 24:26, 19:25, 12:15)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018