4.10.2020

Mistrovství Evropy U20 v Brně ovládli po veliké bitvě volejbalisté Ruska

Titul mistrů Evropy ve volejbalu mužů do 20 let vybojovalo v neděli v podvečer v brněnské hale na Vodově Rusko. Ve veliké finálové bitvě změřilo svoje síly s Itálií, která zatím na šampionátu neztratila ani jeden set. Fanoušci si užili krásný a napínavý souboj, na jehož vítězném konci stanuli zlatí ruští volejbalisté. Itálie si po prohře 1:3 odváží z Brna domů stříbro. O třetí místo se utkalo Bělorusko s Belgií a ze zisku bronzu se po výhře 0:3 radoval belgický tým.

Zápasům o medaile předcházela v neděli utkání o 5. – 8. místo. Pátou příčku po pětisetovém dramatu s Nizozemskem vybojovala Francie. Ze zápasu o 7. místo, ve kterém se střetlo Německo s Polskem, vyšli vítězně polští volejbalisté.

Německo - Polsko 0:3 (16:25, 18:25, 20:25)

V prvním nedělním zápase se hrálo o konečné 7. a 8. místo a proti sobě nastoupily týmy Německa a Polska. První dva sety si od začátku do konce pohlídali polští volejbalisté a po 47 minutách vedli 0:2 na sety. Německo sice do třetí sady vstoupilo lépe (8:5), Polsko ale odpovědělo vzápětí (8:9) a poté už utkání dovedlo až do vítězného konce, který mu zajistil sedmé místo na ME. Německo skončilo osmé.

Dan Ilott, hlavní trenér Německa: „Jsem zklamaný, protože jsme dnes nehráli dobře, zvlášť v útoku. Tým, který útočí lépe, většinou zápas vyhraje a dnes to bylo jednoznačně Polsko. Mistrovství Evropy pro nás nebylo jednoduché, a jak se ukázalo, máme na čem pracovat. Ale jsem moc rád, že jsme po dlouhé době měli vůbec šanci hrát.“

Sebastian Pawlik, hlavní trenér Polska: „Moc mě těší, že jsme dnes dokázali zabojovat v důležitých momentech. Potýkali jsme se tu se zdravotními problémy, o to víc jsem rád, že dnes byli koncentrovaní a našli v sobě energii a sílu na dnešní zápas, který bohužel nebyl bojem o páté místo.

Francie - Nizozemsko 3:2 (25:17, 21:25, 25:21, 18:25, 15:9)

Francie vstoupila do utkání o 5. místo proti Nizozemsku lépe, v první sadě rychle vedla už 21:13 a vypadalo to, že soupeř na ni bude marně hledat odpověď. Nizozemsko se ale po prohraném prvním setu nesložilo a srovnalo na 1:1. Oba týmy se přetahovaly i dál, a nakonec z toho byl opět jeden vítězný set pro Francii a jeden pro Nizozemsko. V rozhodujícím tie-breaku měli od začátku navrch hráči Francie, kteří si výhrou 15:9, po dlouhém boji, dokráčeli pro pátou pozici na ME, Nizozemsku patří místo šesté.

Marc Francastel, hlavní trenér Francie: „S turnajem jsem moc spokojený, bohužel jsme se kvůli koronaviru na něj nemohli připravit tak, jak bychom chtěli, a na ME jsme dorazili bez jediného přípravného utkání. Odehráli jsme tady to, co jsme měli v plánu, až na zápas s Italy. Úroveň sice nebyla vždy úplně nejvyšší, ale do všech utkání jsme šli srdcem, a to je nejdůležitější.“

Arnold van Ree, hlavní trenér Nizozemska: „Bojovali jsme dvě hodiny mínus jeden set, bohužel právě ten rozhodující pátý, proto to dopadlo vítězstvím Francie. Naše výkonnost byla dnes trošku nižší, po včerejším hodně emotivním zápase se šťastným koncem pro nás.“

Pak už evropský šampionát vrcholil zápasy o cenné kovy.

Bělorusko - Belgie 0:3 (19:25, 15:25, 27:25)

V zápase o třetí místo se střetlo Bělorusko s Belgií a po prvních dvou setech to vypadalo, že si pro bronzové medaile dojdou bez problémů hráči Belgie. Třetí sada už tak jednoznačný průběh neměla, tentokrát dlouho tahalo za lepší konec Bělorusko a v závěru vedlo už 21:17. Belgie však dokázala srovnat na 23:23 a zdramatizovala set. Následovala série setbolů i mečbolů na obou stranách, z vítězství 27:29 se ale nakonec radovala Belgie. Jejím tým tak vybojoval na ME bronz, Bělorusko se musí spokojit se čtvrtým místem.

Ruslan Seliauka, asistent hlavního trenér Běloruska: „Belgie dnes hrála velmi dobře, nám se naopak nedařilo na příjmu ani servisu. Hodně nás mrzí třetí set, který jsme bohužel nedokázali vyhrát.“

Kris Eyckmans, hlavní trenér Belgie: „Pokud prohrajete semifinále, tak už máte jen jednu možnost, a to vybojovat bronz. Já jsem stále trošku zklamaný ze včerejší prohry a hráči na tom včera večer byli stejně, dnes jsme si ale ráno řekli, že je potřeba se soustředit už jenom na dnešní zápas. A ten kluci odehráli výborně, na Bělorusko od začátku tlačili, což mě těší. Třetí set byl těsný, ale to nic nemění na mé radosti z bronzu.“

Itálie - Rusko 1:3 (23:25, 25:12, 24:26, 25:27)

Finále Mistrovství Evropy ve volejbalu mužů do 20 let slibovalo v neděli v podvečer napínavý souboj dvou doposud neporažených týmů šampionátu – Itálie a Ruska. A bylo to opravdu tak, fanoušci v brněnské hale Vodova byli už v úvodním dějství svědky bitvy o každý míč – set nakonec vyzněl těsně 23:25 pro Rusko.

Do následující sady sice vlétli Italové při obrovské chuti a za 18 minut smetli své soupeře poměrem 25:12, třetí set byl ale znovu vyrovnaný a rozhodovala o něm až koncovka (21:21). Ruští volejbalisté zopakovali scénář z první sady a po výhře 24:26 to bylo 1:2 pro ně.

Drama pokračovalo a oba týmy se ve čtvrtém setu dál praly o každý míč (14:14, 17:17, 22:22). Blíž k titulu mělo v závěru třikrát Rusko, dva jeho mečboly ještě Itálie odvrátila (25:25), třetí si už ale ruští volejbalisté vzít nenechali a po výhře 25:27 se stali mistry Evropy. Itálie končí na šampionátu stříbrná.

Angiolino Frigoni, hlavní trenér Itálie: „Čekal jsem, že bude zápas proti Rusku těžký. Bohužel jsme nehráli tak jako v předchozích utkáních, nedařilo se nám tolik na příjmu, ani na servisu a tím vším jsme pomohli Rusku k výhře.“

Mikhail Nikolaev, hlavní trenér Ruska: „Dnešní den je skvělý, protože jsme dokázali zvítězit. Na tento zápas jsme čekali jeden rok. Všichni jsme totiž chtěli Itálii oplatit porážku z loňského mistrovství světa.“

Dream team ME U20 2020:

• smečaři: Tomasso Rinaldi (ITA),Omar Kurbanov (RUS)
  • blokaři: Wout D´Heer (BEL), Iurii Brazhniuk (RUS)
  • univerzál: Ferre Reggers (BEL)
  • nahrávač: Paolo Porro (ITA)
  • libero: Ilia Fedorov (RUS)

Nejužitečnějším hráčem turnaje byl zvolen smečař Alessandro Michieletto, kapitán Itálie.