30.9.2021

Pouhé dva body dělily naše mladíky od semifinále na MS U21 v Itálii

Trochu ve stínu seniorského mistrovství Evropy a startující UNIQA volejbalovou extraligou mužů probíhá v Itálii a Bulharsku MS U21. Trenér Svoboda, který neměl moc času na společnou přípravu, podle mnohých „zariskoval“, když na letošní MS pozval několik hráčů z úspěšné U19. A risk se vyplatil. Po výhrách nad Egyptem a Thajskem postoupili naši mladíci do TOP 8.

Ve skupině, která měla rozhodnout o semifinalistech letošního světového šampionátu, čekaly naši reprezentaci výběry Belgie, Argentiny a opět domácí Itálie, se kterou jsme se setkali již v základní skupině.

V zápase s Belgií, již naši hoši prohrávali 0:2, aby zlepšeným servisem, ale hlavně větší agresivitou dotáhli zápas do pátého setu, kde sice těsně, ale s přehledem soupeře udolali. Před druhým zápasem skupiny s Itálií již naši hráči věděli, že Argentina zdolala Belgii, a že se s největší pravděpodobností o postupu do semifinále bude rozhodovat v našem posledním zápase s ní. Italové s hvězdným Michiliettem totiž zatím procházejí šampionátem jako „nůž máslem“ a to potvrdili i v druhém měření sil s naší reprezentací, kde nedali svěřencům Jana Svobody sebemenší šanci uspět.

Rozhodující duel o TOP 4 jsme rozehráli skvěle, Argentince jsme k ničemu skoro dva sety nepustili. S přehledem jsme vyhráli první set, a i v druhém jsme do koncovky vstupovali se slušným náskokem. Bohužel v tuto dobu nás zradil příjem a hlavně útok „z horšího“. Argentinci srovnali, dostali se zpět do zápasu a třetí set byl jejich jednoznačnou záležitostí. Naše mladíky ale nutno pochválit, že zápas nezabalili a čtvrtý set byl přesným opakem třetího. Naši hoši dominovali, a i přes lehké zaváhání v koncovce, dotáhli zápas do tiebreaku. Zde to byla „přetahovaná“ o každý bod, bohužel se smutným koncem pro náš výběr. Ještě těsně před koncem pátého setu jsme vedli 11:8, ale pak byl soupeř přesnější a důraznější. Nejtěsnějším rozdílem 13:15 nás Argentinci poslali do skupiny o 5. až 8. místo. Tato skupina se hraje již „křížem“. Nás čeká silné Bulharsko a druhou dvojici tvoří Brazílie a Belgie. Zápasy MS U21 můžete sledovat ZDE.

Do semifinále podle očekávání postoupila Itálie, Polsko, Rusko a se štěstím již zmiňovaná Argentina. Nicméně když vidíme složení TOP 8, kde nechybí žádná volejbalová velmoc, nemusí se naši mladíci za nic stydět, i když včerejší prohra bude asi ještě dlouho bolet. Ale jak říká dávné přísloví „hořké porážky, přinášejí sladká vítězství“. Věříme, že toto přísloví bude platit pro právě přicházející generace do našeho seniorského národního týmu.