27.8.2021

Díky jasné výhře nad Běloruskem mají čeští mladíci už jistotu osmifinále MS U19

Na mistrovství světa U19 nastoupil v pátek český tým ke svému třetímu utkání základní skupiny B, soupeřem mu byl celek Běloruska. Už před utkáním bylo jisté, že Bělorusové budou chtít našemu týmu oplatit porážku z loňského ME U18 v Itálii. To se jim ale nepovedlo a naši kadeti si po bezchybném výkonu a výhře 3:0 připsali další tři body do tabulky a už teď mají jistotu osmifinále.

Česká republika – Bělorusko 3:0 (25:13, 25:19, 25:23)

Rozhodčí: Pimthongkhonburi (THA), Gharib (IRI)

Česká republika: Klajmon, Bryknar, Jirásek, Tóth, Kollátor, Ureš, libero Šálek. Střídali: Benda, Leština

Bělorusko: Dzialendzik, Sych, Trotski, Palonski, Azaranka, Ilkevitch, libero Novikau. Střídali: Tamasheuski, Makhstei, Baryla

Šimon Bryknar (kapitán): „Jsem rád za dnešní tři body do tabulky. Hráli jsme dobře na servisu a v obraně, tím jsme soupeře udrželi pod sebou a zvítězili zaslouženě 3:0.“

Jan Svoboda (trenér): Důležité vítězství s nelehkým soupeřem. Musím pochválit hráče, že kromě druhé poloviny třetího setu Bělorusy k ničemu nepustili a vytvořili si tlak na servisu a v utkání dominovali především na útoku. Snažíme se teď hráče rychle připravit na dalšího soupeře, protože už za 16 hodin hrajeme s Brazílií o co nejlepší nasazení do osmifinále play-off, které jsme si dnešním vítězstvím zajistili.“

První set jsme začali výborně, zatlačili jsme soupeře kvalitním podáním od sítě a hned od začátku jsme si budovali pohodlný náskok. Bělorusové kupili velké množství chyb, především na útoku, a tak naši hráči zcela jasně dovedli set do vítězného konce 25:13.

Druhý set měl od začátku podobný průběh jako první. Bělorusové vyměnili nahrávače, zpřesnili hru, ale na náš koncentrovaný výkon to nestačilo. Stále jsme výborně podávali a na síti úřadovali Klajmon s Tóthem. V závěrečné fázi setu si náš tým pomohl čtyřmi esy a třemi bloky k vítězství 25:19 a k vedení v zápase 2:0.

Na začátku třetího, a jak se později ukázalo, nejvyrovnanějšího setu jsme si opět vybudovali slibný náskok. Pětibodové vedení (14:9) jsme si však sami zkomplikovali několika lacinými chybami. Set tak dospěl do vyrovnané koncovky, kde se ukázala naše větší herní vyspělost. Mečbol proměnil Jan Jirásek útokem „ z handy“ (25:23) a naši mladíci se tak mohli radovat z velmi důležitého vítězství 3:0.

Pochvalu za dnešní výkon zaslouží všichni hráči. Hned v sobotu v 7:30 středoevropského času čeká svěřence Jana Svobody poslední zápas ve skupině proti Brazílii, který bude zároveň přímým soubojem o druhé místo v tabulce skupiny B.

Autor: Miroslav Šotola – asistent trenéra RD 03/04, foto FIVB

FIVB Beach Pro Tour Challenge - Saquarema (BRA)

Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 0:2 (16:21, 17:21)