9.7.2023

První vítězství českých barev na světovém šampionátu U21 v Bahrajnu

Třetí utkání na Mistrovství světa U21 přineslo našim volejbalistům první výhru v turnaji. V souboji dvou týmů, které už nemohly postoupit mezi nejlepší osmičku, zdolali svěřenci Jana Svobody reprezentaci USA 3:1. V pondělí je na světovém šampionátu volno, pak se týmy vrátí opět do zápasového rytmu, české reprezentanty čeká v úterý celek Mexika.

USA – Česko 1:3 (19:25, 25:23, 23:25, 22:25)

Rozhodčí: Roy Goren (ISR), Aidos Akhmetov (KAZ)

USA: Rama, Omene, Wetzel, Rottman, Rose, Rowan, libero Merk. Střídali: Klein, Snoey

Česko: Hilšer, Krča, Černý, Pelikán, Leština, Klajmon, libero Šálek. Střídali: Bryknar, Pastrňák, Benda, Kollátor, Bukáček

smečař Jan Krča: „Dnešní zápas s Amerikou se nám vydařil. Vítězství jsme získali bojovností. Zítra odpočineme a v úterý se připravíme na dalšího soupeře - Mexiko.“

trenér Jan Svoboda: Byli jsme nuceni před třetím zápasem udělat kvůli zraněním a zdravotním problémům změny v sestavě. Úkol zněl, najít recept na jejich výškovou převahu (celá základní šestka má přes 200cm) a na jejich tvrdý servis, kterým trápili oba předchozí soupeře. Vstup do utkání se nám vydařil a dominovali jsme především v útoku po dobrém příjmu. Zbytečně jsme si zkomplikovali druhý set, ale koncovky třetího a čtvrtého setu jsme zvládli. Nakonec rozhodla lepší obrana a menší počet chyb.“

Český tým vstoupil do utkání s USA v pozměněné sestavě -  Hilšer, Pelikán, Leština, Krča, Klajmon, Černý a Šálek. Od prvních míčů se naši reprezentanti do soupeře „zakousli“. Fyzicky velmi dobře disponovaní hráči USA byli zaskočeni přesnou hrou našeho týmu. Česká sestava hrála dobře ve všech fázích hry a tlačila soupeře do chybovosti, která byla nakonec rozhodujícím faktorem celkového výsledku. I Češi dělali chyby, ale méně než soupeř, což vedlo k vítězství v prvním setu. V druhém dějství soupeř přidal především na razanci servisu a začal méně chybovat. Na naší straně se postupně do hry dostali téměř všichni hráči a po prohraném druhém setu jsme si již pohlídali důležité momentu zápasu a odměnou našemu výběru byla první krásná a důležitá výhra, která je výsledkem týmového ducha týmu.

Základní skupiny MS U21 jsou dohrány (výsledky ZDE). Vítězové skupin a týmy na druhých místech stále zůstávají ve hře o medaile, ostatní celky čekají souboje o konečné 9. – 16. místo. Po dni volna bude mistrovství světa pokračovat zápasy v nově složených skupinách, opět systémem každý s každým.