7.9.2020

První zápas „o vše“ na ME U18 naše reprezentace v Itálii zvládla

Naší reprezentaci dnes čekalo v Lecce druhé utkání základní skupiny ME U18. Svěřenci Jana Svobody nastoupili po vstupní porážce od Poláku k důležitému zápasu proti Bělorusku - týmu, s kterým se v této věkové kategorii ještě nesetkali. A utkání mělo přívlastek VELMI DŮLEŽITÉ. Oba dnešní soupeři své první utkání prohráli, tak bylo jasné, že pouze vítěz si udrží šance k postupu do bojů o medaile.

Bělorusko - Česká republika 0:3 (16:25, 21:25, 20:25)

Rozhodčí: Viktorini-Lisa (SVK), Genitrini (ENG)

Bělorusko: Achapouski, Azaranka, Trotski, Palonski, Baryla, Ilkevitch, libero Novikau. Střídali: Tamasheuski, Dzialendzik, Sych, Makhtsei

Česká republika: Fabikovič, Bukáček, Kollátor, Jirásek, Klajmon, Bryknar, libero Struška.

Šimon Bryknar (kapitán): „Velká radost samozřejmě, zvedlo nám to sebevědomí před dalším zápasem, výborné tři body.“

Tomáš Bukáček (blokař): „Hrálo se mi o mnoho lépe než včera, zápas měl lepší atmosféru, užili jsme si ho, výborný výkon.“

David Kollátor (univerzál): „Konečně jsme dodrželi, co po nás trenér chtěl. Výkon byl markantně lepší než proti Polsku.“

Daniel Fabikovič (smečař): „Po prvním horším zápase jsme si zlepšili náladu, teď je před námi Německo…“

Jan Svoboda (trenér): „Hodnotí se mi to dobře, utkání jsme zvládli, nebylo jednoduché v kontextu s prvním utkání. Řekl bych, že začátek byl trochu nervózní. V činnostech jsme se různě střídali se soupeřem, chvíli podávali lépe oni, chvíli my. Nakonec zásadně rozhodla obrana. Musím pochválit hráče, i když někteří by si zasloužili individuálně pochválit, ale jako družstvo jsme plnili taktické pokyny, pochytali jsme dvakrát více balónů než soupeř a následně je proměňovali na útoku. To bylo rozhodující.“

Do druhého zápasu na mistrovství Evropy do 18 let dal náš trenér Jan Svoboda důvěru stejné základní sestavě. Jako domácí byli v zápise o utkání vedeni Bělorusové a ti se také ujali hned vedení 2:0. Kollátor se postaral o rychlé srovnání. Bělorusové riskují servis a druhým esem v utkání opět odskakují na 4:2. Servisem tlačíme i my, jdeme do vedení 5:7 a běloruský trenér hru zastavujej oddechovým časem. Risk na servisu však sebou přináší i chyby, stav je 9:11. Bryknar dobře kombinuje středem s Bukáčkem, Kollátor proměňuje v další bod nahrávku Strušky, 11:13. Fabikovič nám v poli dává příležitost na další bod, 12:15. Klajmon se přidává ke kolektivnímu výkonu a „monster“ blokem upravuje na 12:16, Bělorusové reagují dalším oddechem. Ten zafungoval, soupeř snižuje na 14:16. Nicméně jednou Jirásek útokem a dvakrát Klajmon (blok, útok) upravují na 14:19, a Kollátor sérií na servisu až na 14:22. Do konce setu se obraz hry nemění, set vyhráváme 16:25. S úspěšností útoku 84% to ani jinak skončit nemohlo.

Bělorusko je hned na začátku druhého setu pod těžkým tlakem našeho servisu i obrany, na útoku chybují. Za stavu 2:7 běloruský tým zastavuje sérii Jiráska na podání. Hra se pak vyrovnává, ale držíme stále náskok, 5:11. Běloruský vysoký blok a eso po teči pásky upravuje stav na 7:11, nicméně z potíží nás dostává z handy útočící Fabikovič. Za stavu 8:14 přichází další pauza Bělorusů. Bryknar vede utkání zkušeně, Jirásek přidává další dvě esa, 10:18. Oba týmy teď nekompromisně ztrátují, 14:21.  Bělorusové riskují vše, snižují na 18:23 a přichází oddechový čas našeho trenéra Svobody. Avšak další dvě esa našeho soupeře set dramatizují, 21:23. Větší drama jsme už nepřipustili a i v druhém setu vítězíme, 21:25.

Bělorusové se nevzdávají, pokračují na hraně totálního rizika na podání, 4:3. I nadále pokračuje přetahovaná o každý bod, 9:8. Fabikovič pak takticky vedeným servisem umožňuje vyniknout naší obraně na síti a po bloku Bukáčka přichází první oddechový čas Bělorusů, 9:12. Na 14:19 zvyšuje Jirásek z pipu a přichází další, velmi hlučný, oddechový čas běloruského trenéra. Vysoký běloruský blok upravuje skóre na 17:20. Mezi naše „oblíbence“ se dostává nahrávač soupeře, nechceme s ním prohrát…  A neprohráváme. Zápas ukončuje smečí Fabikovič, 20:25.

Dnešní výkon byl z kategorie odbržděných, kolektivních. Potvrdilo se, že tento tým je silný. Od zítřka už začne příprava na dalšího soupeře, tím bude Německo a půjde o postup do semifinále ME U18!!! Tak klukům držte palce.