31.8.2021

S rychlou kombinační hrou soupeře se náš tým popasoval na výbornou

V úvodním zápase skupiny o konečné 9. – 16. místo na MS U19 mužů byl naším soupeřem tým Thajska. Nejdůležitější úkolem trenéra Jana Svobody před utkáním bylo vyhnat hráčům z hlav zklamání ze včerejšího prohry s Íránem. Soupeř z Thajska byl velkou neznámou a bylo potřeba maximální nasazení a soustředěnost. Naši kadeti ale recept na rychlou hru Thajců našli a připsali si jasné vítězství 3:1.

Česká republika – Thajsko 3:1 (25:22, 25:17, 23:25, 25:20)

Česká republika: Bryknar, Jirásek, Tóth, Kollátor, Ureš, Klajmon, libero Šálek.

Thajsko: Phutidol, Panupong, Kittipong, Tanakorn, Chanut, Choedchai, libera Nattapong, Nakharin. Střídali: Sattaya,Chakkaphan, Benjamin, Jakgri

Jakub Klajmon (blokař): „Dnes důležitý zápas s nelehkým soupeřem jsme ustáli dobře až na ztrátu jednoho setu, který jsme prohráli kvůli naší nepozornosti. Vzápětí jsme ve čtvrtém setu potvrdili lepší obranu na síti a hru v poli a došli si pro vítězství 3:1.“

Jan Jirásek (smečař): „Myslím si, že jsme do zápasu vstoupili dobře, zvládali jsme ubránit a zatlačit soupeře, akorát jsme nedokázali udržet koncentraci ve třetím setu.“

Jan Svoboda (trenér): „Dobrý výkon proti nepříjemnému soupeři a stylu hry, s kterým se naši hráči potkali poprvé. Vyrovnali jsme se v obraně s rychlou a kombinační hrou Thajců, prosadili jsme se středem sítě a celkově jsme lépe útočili.“

Začátek prvního setu nebyl  úplně podle našich představ, soupeř nás trápil kvalitním plachtícím podáním a pestrým útokem. Uprostřed první sady prohráváme 12:16. Od tohoto stavu začínáme přebírat otěže utkání, prosazujeme se hlavně středem sítě, přidáváme kvalitní blok a v prvním dějství vítězíme 25:22.

Druhý set je zcela v naší režii již od úvodních výměn, velmi dobře přihráváme soupeřův servis, nadále se prosazujeme středem sítě a úspěšní na útoku jsou i oba smečaři Ureš s Jiráskem, 25:18.

V úvodu třetího dějství pokračujeme v kvalitním výkonu a soupeři odskakujeme na 8:4. Bohužel přichází ztráta koncentrace, několik zbytečných chyb a soupeř skóre srovnává. V koncovce jsou pak Thajci šťastnějším týmem (23:25) a snižují stav zápasu na 2:1 na sety.

Čtvrtý set už jsme opět plně koncentrovaní, soustředěným výkonem si jdeme pro vítězství v zápase. V průběhu setu si stále udržujeme zhruba pětibodový odstup, který je i na konci setu, 25:20.

Utkání nebylo vůbec jednoduché, s podobným pojetím volejbalu se kluci setkali poprvé. Je třeba říci, že hráči dodržovali taktické pokyny, libero Šálek velmi dobře organizoval obranu v poli a i obrana na síti, v čele s výborně hrajícím Klajmonem, si s pestrou hrou Thajců poradila. Hned ve středu čeká náš tým další utkání proti Belgii.

Autor: Miroslav Šotola, foto FIVB