28.8.2021

Těsná prohra s Brazílií posílá naše mladíky v osmifinále mistrovství světa na domácí Írán

V posledním utkání základní skupiny B na mistrovství světa U19 nastoupili naši reprezentanti proti Brazílii. I když už před utkáním měly oba týmy jistou účast v osmifinále, i tak se naplno bojovalo o druhou příčku v tabulce, která zaručovala lepší výchozí pozici a tudíž papírově slabšího soupeře. Dobře rozehrané utkání však pro naše barvy vítězně neskončilo. Těsná prohra s Brazílií 2:3 našim kadetům nakonec přisoudila do pondělního osmifinále za soupeře domácí Írán.

Brazílie – Česká republika 3:2 (25:21, 21:25, 19:25, 25:17, 15:9)

Rozhodčí: Zulfugarov (AZE), Blanco Gonto (VEN)

Brazílie: Buczmiejuk, Silva, Samuel, Carlos, Thiery, Duarte, libero Alfredo. Střídali: Pedro H., Pedro G., Lukas, Wittalo, Franca

Česká republika: Ureš, Klajmon, Bryknar, Jirásek, Tóth, Kollátor, libero Šálek. Střídali: Benda, Stieber, Šotola, Leština, Hoang

Šimon Bryknar (kapitán): „Dnes to z naší strany nebyl špatný výkon, hráli jsme se soupeřem tři vyrovnané sety. Ve čtvrtém nás zaskočil brazilský smečař plachtou a nedokázali jsme se s tím vyrovnat.“

Jan Svoboda (trenér): „Mrzí mě, že jsme měli zápas pod kontrolou, měli ho výborně rozehraný a prohráli jsme. Brazílie byla favorit, ale myslím si, že jsme je disciplínou v obraně zaskočili a oni vyrobili spoustu chyb na útoku. Od čtvrtého setu a hlavně v tiebreaku už se ale nemýlili a vyhráli zaslouženě.“

Vstup do dnešního utkání se nám vydařil. Hráči dodržovali taktické pokyny a dokázali eliminovat brazilskou hlavní údernou sílu Buczmiejuka. Do stavu 13:16 jsme si stále udržovali mírný náskok. V další fázi první sady jsme však vyrobili několik nepřesností a soupeře posadili na koně. Pak už Brazilci dotáhli první set do vítězného konce – 25:21.

Od druhého setu se k dobře hrajícímu Kollátorovi přidal i Jirásek, dařila se nám hra na ztrátu a i soupeř nám občas pomohl chybou na útoku. V průběhu druhé sady jsme si udržovali stálé mírný náskok, který nám vydržel až do konce - 21:25.

Třetí set má velmi podobný průběh, dobře ztrátujeme a od začátku si budujeme náskok ve skóre. Ve střední pasáží sice povolíme Brazilcům přiblížit se na rozdíl dvou bodů, ale vzápětí zase zvyšujeme obrátky a třetí sadu vyhráváme v poměru 25:19.

Čtvrtý, zřejmě klíčový set zápasu, začínáme opět dobře, 2:5. Poté ovšem při plachtícím servisu Buczmiejuka dochází k našemu kolapsu, kdy nedokážeme podání 205 cm vysokého Brazilce zpracovat a následně odztrátovat. Rázem prohráváme desetibodovým rozdílem, 16:6. Do konce druhé sady, i přes několik střídání, již nedokážeme vývoj otočit – 25:17.

V pátém setu bohužel taháme od začátku za kratší konec, Brazilci výborně brání na síti (4 bloky), střídající 217 cm vysoký brazilský smečař se nemýlí z hlavního kůlu a zatlouká na naši stranu jeden hřebík za druhým. Bohužel pátý set prohráváme 9:15 a celé utkání 2:3.

Za dnešní výkon zaslouží pochvalu především Jirásek s Kollátorem, kteří dnes drželi náš útočný prapor.

Není třeba však věšet hlavu! Svěřenci Jana Svobody postoupili do osmifinále MS U19, kde v pondělí nastoupí proti domácímu Íránu. Velmi silný soupeř, ale náš tým věří, že když podá kvalitní výkon, může domácí překvapit.

Autor: Miroslav Šotola, foto FIVB