2.9.2021

Výhra v posledním zápase zajistila Čechům konečnou devátou příčku na MS U19

Čtvrteční zápasy o konečné umístění uzavřely světový šampionát U19 v Teheránu. Po porážce s Íránem, která náš tým odsoudila do bojů o 9. – 16. místo, už čeští mladíci nezaváhali a vezli se na vítězné vlně. Ve svém posledním zápase  porazili v přímém souboji  o konečné 9. místo celek Indie 3:1. Titul světových šampionů U19 si z Teheránu odváží tým Polska.

Česká republika – Indie 3:1 (25:21, 25:16, 22:25, 25:16)

Česká republika: Bryknar, Jirásek, Tóth, Kollátor, Ureš, Klajmon, libero Šálek. Střídali: Stieber, Leština

Indie: Dushyant, Sameer, Harshit, Noor, Ajay, Tanish, libero Venu. Střídali: Aman, Sandeep, Jibin

Šimon Bryknar (kapitán): „Krásný závěr šampionátu. Jsem rád, že jsme turnaj zakončili vítězstvím. Deváté místo je pro nás dobrý výsledek.“

Jan Svoboda (trenér): Vyhráli jsme poslední tři utkání a dokráčeli v play-off k vítězství ve skupině o 9. - 16. místo. Ceníme si toho a jsem rád, že kluci byli na play-off namotivovaní. Ani dnešní utkání nebylo jednoduché, museli jsme rozluštit a překonat další asijský styl. Chválím kluky, jak se s tím poprali.“

Náš výběr nezačal nejlépe a po pěti chybách na útoku a podání si trenér Svoboda bral první oddechový čas. Krátká domluva zabrala, naše skóre začalo narůstat a soupeř se dostával stále pod větší tlak. Zlepšeným podáním a dobrým útokem naše hra nabrala na síle a v koncovce jsme Indii jasně přehráli, 25:21.

Situace z koncovky prvního setu se přenesla i do dění setu druhého, výbornou přihrávkou jsme umožnili našemu nahrávači rovnoměrné rozložení distribuce mezi všechny útočící hráče. Soupeři jsme odskočili na rozdíl devíti bodů a set jsme bez problému vyhráli, 25:16.

Slabší chvilku jsme si vybrali v koncovce třetího setu, kde na ofenzívu Indie jsme nenašli recept, 22:25.

Zápas, turnaj a mistrovství jsme zakončili jasnou výhrou ve čtvrtém setu 25:16 a celkovým vítězstvím 3:1 a tím potvrdili příslušnost v této kategorii v TOP 10 na světě z posledních tří šampionátů.

Mistry světa v kategorii U19 se stali Poláci, kteří ve finále zdolali Bulharsko 3:0. Bronzové medaile po pětisetové bitvě s Rusy vybojoval domácí tým Íránu. Kompletní výsledky MS U19 2021 ZDE.

Autor: Tomáš Malčík - asistent trenéra RD 03/04, foto FIVB