3.1.2024

Chlapecká U20 zahájila turnaj MEVZA nešťastnou prohrou v tie-breaku

Turnaj MEVZA U20 chlapců, který se hraje od 3. do 7. ledna 2024 ve slovenském Púchově, je zároveň kvalifikací na mistrovství Evropy 2024. Ze dvou čtyřčlenných skupin postupuje na ME pouze vítěz celého turnaje a další čtyři jdou do dodatečné kvalifikace. Českému týmu se bohužel vstup do turnaje příliš nevydařil, když v těsné koncovce tie-breaku podlehl těsně Rakousku.

Rakousko – Česko 3:2 (19:25, 25:21, 28:26, 17:25, 18:16)

Rozhodčí: Halász (HUN), Tomec (SLO)

Rakousko: Mülleder, Scheikl, Glatz, Neunhoeffer, Sablatnig, Nusterer, libera Kiss, Kastner. Střídali: Kremser, Willimek, Arvay, Writz

Česko: Novák, Černý, Brichta, Pastrňák, Toth, Hilšer, libero Tláskal. Střídali: Míček, Chromec, Klimeš

kapitán Matěj Pastrňák: „Dneska jsme zápas nezvládli na přihrávce a nezdobil nás dobrý servis.“

trenér Michal Nekola: „V dnešním zápase jsme měli problémy uhrávat bodové balony a v klíčových okamžicích jsme selhali na přihrávce.“

Svěřenci trenéra Michala Nekoly nevstoupili do turnaje tím nejlepším způsobem. Po zvládnuté výhře úvodní sady 25:19, se dostavily komplikace v druhém setu, kde musel trenér reagovat na nepříznivý průběh střídáním nahrávačů. Ani toto střídání už nezvrátilo prohru druhého setu v poměru 21:25.

Do třetího dějství nastoupil český tým v lehce pozměněné sestavě a hned od začátku si vytvořil mírný náskok, který držel až do koncovky. Bohužel ztráta koncentrace a chyby na příjmu, kde Češi dostali tři esa v řadě, se soupeř dotáhl ve skóre a lepší hrou v dohrávání bodových míčů, si vzal výhru i vedení v zápase na svoji stranu, 28:26.

Čtvrtý set byl v režii českých mladíků, kteří dovolili soupeři pouze sedmnáct bodů.

Oba týmy si v rozhodující páté sadě plně uvědomovaly, o co se hraje, a podle toho vypadal i její průběh, kde se ani jeden ze soupeřů nevzdálil na větší bodový rozdíl. Nejen hráči, ale i trenéři se prali o výsledek, rozhodčí udělil žluté karty na obě strany. Na konci byla bohužel šťastnější rakouská strana, která vyhrála po dramatické koncovce nejtěsnějším rozdílem 18:16.

Další zápas skupiny odehraje český tým ve čtvrtek 4. ledna od  18:30 proti Slovinsku.

Autor: Jan Štokr