13.7.2022

Na evropském šampionátu U18 v Gruzii mají Češi druhou výhru

Ve svém čtvrtém utkání základní skupiny evropského šampionátu U18 2022 vyzvali Češi tým Finska. I když se trenér Jiří Zach musel obejít bez zraněného univerzála Tomáše Brichty, kterého v základní sestavě nahradil Ivo Dubš, náš tým zvítězil 3:0.  K poslednímu utkání základní skupiny nastoupí čeští kadeti ve čtvrtek proti domácí Gruzii.

Česká Republika - Finsko 3:0 (25:21, 25:23, 25:20)

Rozhodčí: Souto Jimenez, Widlarz

ČR: Chromec, Pastrňák, Tóth, Dubš, Pitner, Černý, liberoTláskal. Střídali: Obdržálek, Vítámvás

Finsko: Paananen, Kuukasjarvi, Marttila, Fykov, Groffier, Hanninen, libero Määttä. Střídali: Koykaa, Oivanen, Horn, Bar, Salminen

České ohlasy po utkání:

univerzál Ivo Dubš: „Byl to dobrý zápas s kvalitním soupeřem. Hrálo se mi dobře a jsem rád, že jsme si jako celý tým pomohli a nedělali zbytečně chyby.“

trenér Jiří Zach: Nervózní utkání, kde jsme hráli ve vynuceně pozměněné sestavě s Ivem Dubšem na účku. Odpovědným výkonem jsme nedovolili soupeři využít našeho oslabení, a Ivo to při své premiéře v základní sestavě zvládl dobře, především na bloku.“

Na začátku zápasu byla na českém týmu vidět nervozita. Ačkoliv náš tým dobře bránil na síti, nedokázal si vybojovat náskok. Díky dobrému bloku Honzy Černého ale odskočili na 18:16 a donutil soupeře vzít time. V závěru setu „uvízl“ finský hráč v síti, Češi získali náskok tří bodů a dál už jen kontrolovali závěr prvního setu, 25:21.

I v úvodu druhého setu se náš tým ujal vedení (3:0), po dalších dobrých obranách a bloku Vojty Pitnera na ukazateli skóre svítilo 6:2 a tím Češi donutili soupeře k vystřídání dvou hráčů základní sestavy. Následně si oba týmy hlídaly side-out. Při podání Hanninena se však Finové dotáhli na rozdíl jediného bodu, 13:12. Před koncovkou si ale naši kadeti vedení o tři body vzali zpátky, v hlavní akci byl na bloku Ivo Dubš. Finský tým se ale nevzdával, v koncovce soupeř dobře bránil a po naší chybě na nahrávce bylo skóre 22:21. Za stavu 23:21 došlo na české straně k dvojstřídání s Davidem Obdržálkem. Posílení počtu předních útočníků našemu týmu pomohlo a druhý set vyhrál 25:23.

Ve třetí setu se do dvoubodového vedení dostali Finové. Svěřencům Jiřího Zacha se ale hned podařilo finský tlak zastavit a otočit na 4:2. Naše vedení avšak nemělo dlouhého trvání a soupeř vyrovnal na 5:5. Náš tým si z toho ale hlavu nedělal, držel taktické pokyny a odskočil na 9:6. Několikabodový náskok si už Češi udrželi do konce zápasu (25:20) a do tabulky skupiny I si připsali výhru 3:0.