9.7.2022

Naši kadeti mají za sebou smolný začátek mistrovství Evropy U18

V Tbilisi v sobotu (9. 7. 2022) začal evropský šampionát U18, do kterého naše reprezentace vstoupila utkáním se Srbskem. O vítězi úvodního utkání skupiny I musel rozhodnout až tie-break, po vyrovnaném průběhu se z vítězství bohužel radoval náš soupeř. O první výhru na ME musí tak naši kadeti zabojovat v následujícím nedělním utkání proti Francii.

Česká Republika - Srbsko 2:3 (25:22, 22:25, 25:19, 21:25, 13:15)

Rozhodčí: Fragkakis (GRE), Burheim (NOR)

ČR: Tóth, Brichta, Pitner, Černý, Vítámvás, Pastrňák, libero Tláskal. Střídali: Háger, Chromec, Obdržálek

SRB: Brboric, Krnjajic, Stankovic, Stepanovic, Aleksic, Milanovic, libero Nedic. Střídali: Dopudj, Stanojevic, Puaca

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

kapitán Matěj Pastrňák: „Vstupní utkání jsme úplně nezvládli dle naši představ, trápili jsme se na útoku.“

trenér Jiří Zach: „Začali jsme dobře v obraně a splnili taktické pokyny. Soupeř lépe podával, zápas byl vyrovnaný, ale soupeř byl o něco lepší. Prohráli jsme si to na útoku.“

První set byl zpočátku nervózní z obou stran. Češi drželi taktické obranné pozice a vybojovali si vedení 15:12, kde si soupeř bral time. I po něm svěřenci Jiřího Zacha bojovali o každý míč a získali vedení 20:13. Pak pozornost českého týmu lehce upadla a Srbům se podařilo snížit na 20:18. Nicméně naši reprezentanti se zpátky zkoncentrovali a trpělivou hrou dotáhli první set k vítězství 25:22.

Druhý set však naši kadeti začali jako by se to mělo dohrát samo, vznikl z toho stav 0:5 v náš neprospěch. Zákonitě musel následovat time české lavičky, po kterém se naší sestavě podařilo bodové manko téměř zlikvidovat (4:5), ale vzápětí přišla série našich chyb a srbský tým šel opět do trháku, 5:11. Při dalších výměnách se naše reprezentace dostávala znovu do tempa a pomalu nepříznivé skóre stahovala, 17:18. Srbové si však koncovku pohlídali a druhý set vyhráli ho o tři body (22:25).

Hned na začátku třetího dějství se náš tým oklepal a vzal otěže setu ve svých rukou – 10:7, 17:11, 21:14. Srbům se sice ještě podařilo skóre zkorigovat na 22:17, ale Češi pokračovali v nastoleném tempu a set dovedli do vítězné konce, 25:19.

I úvod čtvrtého setu vyšel lépe českému týmu (4:1), pak ale přišly naše chyby, které postavili Srby zpátky na nohy. V druhé polovině setu se v naší hře chyby jen kupily a naši útočníci se nebyli schopni prosadit proti soupeřově obraně. Set skončil 21:25 ve prospěch srbského týmu a o vítězi úvodního utkání na ME U18 musela rozhodnout zkrácená hra.

V tie-breaku se strhla velká bitva o vítězství, strany se měnily za našeho těsného vedení 8:7. Svěřenci Jiřího Zacha ještě vedli 10:9, pak se jim ale přestalo dařit a po velkém boji v koncovce těsně prohráli 13:15.

Průběžné výsledky základní skupin ME U18 2022 v Tbilisi ZDE

Autor: Jan Moravčík

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)