2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
6.4.2024

Navzdory prohře s Tureckem slaví naši mladíci postup na mistrovství Evropy U20

Česká reprezentace si i přes prohru s Tureckem, díky výsledkům z předchozích utkání, zajistila z druhé příčky kvalifikační skupiny A postup na mistrovství Evropy U20 2024. Nejkvalitnější utkání skupiny sledovala slušně zaplněná hala Klimeška, která se hráčům odvděčila potleskem.

Turecko – Česko 3:1 (25:22, 25:18, 24:26, 25:20)

Rozhodčí: Pisevs (LAT), Khuc (BEL)

Počet diváků: 290

Sestavy:

Turecko: Benzer, Aslan, Cuci, Karakoç, Öztire, Yildiz, libera Düzce, Akbaba. Střídali: Üner, Kurtulus, Massa

Česko: Vítámvás, Pitner, Černý, Seidl, Pastrňák, Svoboda, libero Tláskal. Střídali: Hilšer, Novák, Klimeš, Míček, Tóth

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

kapitán Matěj Pastrňák: „Utkání nemůžu hodnotit kladně, protože jsme prohráli 3:1. Ale bojovali jsme celé utkání a ubojovaná koncovka třetího setu znamená postup na mistrovství Evropy, které se koná v létě v Řecku a Srbsku, což byl hlavní cíl tohoto turnaje. Děkujeme všem divákům, kteří nás přišli podpořit a děkuji všem spoluhráčům a trenérům.“

trenér Michal Nekola: „Dneska byli Turci lepším týmem. Pro nás bylo důležité, že jsme se po dvou prohraných setech zvedli a třetí set se ukázal jako rozhodující pro postup na mistrovství Evropy. Celkově se nám dnes nedařila úplně obrana, Turci hráli skvěle na útoku. Proti lednovému turnaji MEVZA, kde nás postihovaly nemoci a zranění, jsme na tomto turnaji byli kromě zraněného Brichty kompletní, toho navíc skvěle nahradil Seidl a působili jsme kompaktněji. Gratuluji týmu, že jsme postoupili.“

Do utkání vstoupili lépe Turci, když si razantním servisem a útokem rychle získali náskok 8:4 a přišel první oddechový čas trenéra Nekoly. Češi se dostali do utkání a po povedené obraně a bloku Svobody na středu dokázali vyrovnat na 12:12. Oba týmy dokázaly před koncovkou úspěšně ztrátovat. Do koncovky však vstoupili lépe hráči Turecka, kteří dokázali ovládnout tři dlouhé výměny a šli do trháku, 23:20. Koncovku si tým trenéra Karakurta pohlídal a set ukončil útokem středem Cuci, 25:22.

I druhou sadu zahájili lépe turečtí hráči, Češi však svou bojovností v poli a útoky všech krajních útočníků dokázali kontrovat a do poloviny setu dokázali srovnat krok. Našemu týmu přestal vycházet servis a Turci tak měli jednodušší pozici pro útok, kterou využili a dostali se do vedení až 19:14. Především Cuci a Karakoç předváděli výborný výkon. Češi chvíli drželi naděje na zisk druhé sady, bez fungujícího servisu se však neměli čeho chytit a Turci po zásluze šli do vedení 2:0, když po zkaženém podání Pastrňáka vyhráli 25:18.

Do třetího setu nastoupila obměněná sestava českého týmu, s nahrávačem Hilšerem a smečařem Novákem skvělým výkonem držela s Turky krok. Zlepšený servis vedl k úspěšným obranám, které často vedly k zisku dlouhých výměn. Vyrovnaný průběh držel až do stavu 20:20, kdy při servisu Seidla dokázala naše reprezentace odskočit na nadějných 23:20. Celý turnaj výborně podávající Öztire však dokázal kontrovat a snížil na 23:22, ale další pokus po timeoutu zkazil. První dva setboly nedokázali Češi využít, avšak třetí už proměnil Klimeš blokem na středu sítě.

Domácí reprezentaci na začátku třetího setu svědčil změněný rytmus nahrávače Hilšera, poté však svěřenci Michala Nekoly začali kupit chybit na útoku a záhy se dostali do bodové ztráty, 9:15. Čechy vrátily do hry dva bloky Klimeše a rozdíl ve skóre byl tři body, 13:16. Češi měli několikrát na ruce snížení na dva body, které však ani jednou neproměnili a přišlo potrestání sebevědomě hrajících Turků, kteří zvýšili svůj náskok na 23:18. Druhý mečbol Turecka proměnil nekompromisním útokem Aslan a Turci tak zvítězili v boji o prvenství ve skupině 3:1.