21.4.2022

Úspěšný vstup reprezentačního družstva kadetů do kvalifikace ME U18

Naši kadeti zahájili v Izraeli boj o postup na evropský šampionát U18. Prvním soupeřem na kvalifikačním turnaji skupiny E v Tel Avivu jim byl tým Portugalska. Po nervózním začátku se svěřenci Jiřího Zacha dostali do tempa a zvítězili hladce 3:0. K druhému utkání nastoupí naše reprezentace v pátek proti Rumunsku.

Česká Republika - Portugalsko 3:0 (25:21, 25:12, 25:16)

ČR: Vítámvás, Pastrňák, Černý, Brichta, Pitner, Tóth, libero Tláskal. Střídali: Chromec, Novák

Portugalsko: Fevereiro, Pedrosa, Catarino, Marques M., Graca, Santos, libero Sousa. Střídali: Oliveira, Pinta, Salgueiro, Marquez J., Pereira

kapitán Matěj Pastrňák: „První zápas na kvalifikaci je vždy těžký, museli jsme se dostat do tempa. První set byl nejvyrovnanější, ostatní sety krom začátků jsme soupeře přehráli a zvítězili 3:0.“

trenér Jiří Zach: „Klasický úvodní zápas, kde jsme zaplatili daň za nervozitu a částečné podcenění soupeře, který byl fyzicky horší, ale nakonec jsme vše dotáhli do zdárného konce.“

První set se náš tým dostal v úvodu do vedení 7:4. Pak přišel na servis hráč Portugalska Diogo Fevereiro, který pomohl svému týmu získat náskok 10:8. V další části setu si ale Češi pomohli fyzickou převahou a vzali si zpátky vedení, 19:15. Konec setu měli již svěřenci Jiřího Zacha pod kontrolou a zvítězili v něm 25:21.

Druhý set začali naši kadeti tak, jako by už bylo hotovo a na soupeře ztráceli, 2:7. Po timeoutu se ale náš výkon zvedá díky dobré obraně, především na síti, kde máme jasnou výškovou převahu, 10:10. Portugalcům se dál nedařilo prosazovat a naše družstvo již koncentrovaných výkonem už set dohrává, 25:12.

Třetí set sice začal vyrovnaně, ale postupně se začala ukazovat naše fyzická dominance. Do závěrečného hvizdu už drží Češi utkání pevně ve svých rukou a vítězí 25:16 a v celém utkání 3:0.

Autor: Jan Moravčík, foto CEV