13.7.2023

V prvním přátelském utkání v Polsku naší chlapecké U19 vítězství těsně uniklo

Po vítězství v mezinárodním turnaji MEVZA v kategorii U19 se český výběr trenéra Nekoly přesunul ze Slovinska do Havířova. V pondělí po příjezdu měli hráči naplánovanou regeneraci po náročném programu na turnaji a po cestě ze Slovinska.

V úterý už kluci absolvovali dvě tréninkové jednotky, dopolední v posilovně a odpolední v místní hale Slavie zaměřený na souhru nahrávačů a útočníků v různých sestavách. Ve středu ráno byl odjezd do polského Krosna na naplánované tři přátelské zápasy s místní reprezentací.

Polsko – Česko 3:2 (23:25, 18:25, 27:25, 26:24, 15:10)

Sestava CZE: Klimeš, Chromec, Novák, Tóth, Brichta, Pitner, libero Tláskal. Střídali: Vítámvás, Seidl

Statistika zde

Do prvního setu prvního utkání s Poláky nastoupila stejná česká sestava, která končila poslední vítězný zápas ve Slovinsku. Hned od začátku si nahrávač Chromec rozehrává všechny svoje útočníky, kteří útočí s vysokým procentem v útoku, podpořeni dobrým servisem. Tříbodový náskok se nás drží do koncovky, kde o něj přicházíme dvěma přímými body z podání a blokem soupeře. Naštěstí naši hráči odpovídají stejnou mincí a Adam Vítámvás ukončuje krásný set esem.

Úvody setů nám jdou výborně. Znovu odskakujeme soupeři na rozdíl tří bodů a nutíme je brát si oddechový čas za stavu 6:9. Náš tlak pokračuje a můžeme těžit z dobré obrany v poli, vyspravených vysokých náher a úspěšných dohrávek. Vynikající volejbal s dlouhými výměnami většinou končí body pro nás. Takticky i technicky dobře zvládnutý set, kde využíváme slabin soupeře v obraně na síti.

Nápor na servisu v úvodu třetího setu nutí Poláky do útoku z vysokých náher a ty si většinou nadrazíme nebo chytneme v poli. Po oddechovém čase za stavu 8:14 v náš prospěch polský trenér střídá nahrávače, který přináší potřebný klid na stranu soupeře. Po našem taktickém dvojstřídání na posílení bloku a servisu přichází zlepšená hra polského výběru a čekání našich na chybu soupeře. Ta bohužel nepřichází a soupeř vyrovnal stav a ve vyrovnané koncovce zvítězil 27:25.

Čtvrtý set jako přes kopírák. Náš tříbodový náskok a soupeř okamžitě koriguje stav. Krásné dlouhé výměny a boj o každý bod. Zhoršuje se nám mezihra, ale stále nás nad vodou drží dobrý útok. Vyrovnaný stav jde až do koncovky, kde bohužel přicházíme o dobře hrajícího nahrávače Chromce, který si přivodil výron kotníku a ztrácíme i čtvrtou sadu poměrem 26:24.

Hledání rytmu na české straně a emoce z dobře uhraných míčů na straně Polska. Naše hráče sráží dobrá hra soupeře, hodně chybujeme a měníme strany z našeho pohledu za stavu 3:8. Změna strany nám pomohla se přiblížit k Polákům na rozdíl jednoho bodu 9:8, ale bohužel nezvládnutá koncovka zkrácené sady vystavuje našim reprezentantům konečný účet 15:10 a celkově 3:2 na stranu našich severních sousedů.

Hodnocení zápasu je těžké. Viděli jsme krásný volejbal s dlouhými výměnami. Bohužel nás sráželi koncovky třetího a čtvrtého setu. Jsem si jistý, že hráči udělali maximum, aby dnešním zápasem oslavili narozeniny hlavního trenéra Michala Nekoly. Tímto za celý tým Michalovi přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a pevných nervů do dalších zápasů.

Druhý zápas v Polsku se hraje ve čtvrtek od 17 hodin v Krosnu.

Autor: Jan Štokr