27.6.2017

Čeští mladíci 97/98 po přesunu do Budějovic nezazářili, Egyptu podlehli ve třech setech

Čeští volejbalisté do 21-ti let (97/98) se po třetím místě ve skupině MS U21 2017 museli přesunou k dalším utkáním do Českých Budějovic, kde svedou v následujících dnech souboje o celkové 9. až 16. místo. Prvním jejich soupeřem byli volejbalisté Egypta, kteří obsadili v úvodní skupinové fázi v konkurenci Brazílie, Číny a Japonska čtvrté místo bez zisku jediného bodu. Utkání se ale českým mladíkům příliš nevydařilo, Egyptu podlehli hladce 0:3 na sety.

Český tým začal své první utkání v Českých Budějovicích solidně, rychle získal náskok 4:1, o který však záhy brzy přišel. Střední pasáž prvního setu pak patřila Egyptu, který vybojoval několik bodů v řadě a česká lavička si musela vzít oddychový čas – 9:12. A ten očividně pomohl, svěřenci trenéra Ivana Pelikána vzápětí srovnali na 14:14 a záchranou brzdu v podobě timeoutu bral tentokrát egyptský kouč. I po tomto oddechovém čase přišla bodová série, bohužel však pro soupeře českého týmu – 14:18 z českého pohledu. I když čeští volejbalisté bojovali, závěr setu získali Egypťané a ujali se vedení 1:0 na sety – 25:19.

Také druhý set začali lépe Češi, na postu univerzála již v prvním setu dostal příležitost Patrik Indra, když se Matěji Šmídlovi příliš nedařilo. V dnešním zápase druhý univerzál, společně s Markem Šulcem, táhl český tým – 8:6. Hru pozvedl i další střídající hráč nahrávač Matyáš Džavoronok. Důležitý blok zaznamenala trojice Džavoronok M. – Mikulenka – Šulc, který poslal Čechy do tříbodového vedení 14:11. To si pohlídali čeští mladíci až do stavu 21:18, pak přišla série Egypta a rázem bylo srovnáno – 21:21. A když dva útoky Marka Šulce šly do autu, Egypťané vedli už 23:21. Také závěr druhé sady Egypt zvládl lépe, pomohl k tomu i neúspěšný servis střídajícího Radka Sudy za stavu 23:24 – 0:2 z českého pohledu.

Egypťané pokračovali v kvalitní hře i ve třetím setu, byť v první části třetího dějství vedli čeští reprezentanti. Chléb se začal lámat za vyrovnaného stavu 12:12, kdy Egypt utekl až na 15:12. Češi však stále bojovali jak jen to šlo, ale rozdíl byl stále dvou až tříbodový – 15:18. A když se konečně podařilo českému výběru soupeři přiblížit – na rozdíl jediného bodu (17:18), přišla opět ztráta – 17:20. Závěr setu i celého zápasu Egypt zvládl a překvapivě hladce porazil český výběr 3:0 na sety.

MS U21 2017 – o 9. – 16. místo:

Česká republika – Egypt 0:3 (19:25, 23:25, 22:25)

Česká republika: Červinka, Mikulenka, Horák, Vašina, Šulc, Šmídl, libero: Kunc. Střídali: Džavoronok M., Indra, Suda,

Egypt: Away, Aly O., Zayed, Seoudy, Aly M., Badawi, libero: Mostafa. Střídal: Ahmed.

Diváci: 300

Statistika: ZDE

Ivan Pelikán (trenér České republiky): „Nikoho z nás během celého zápasu neposlouchala přihrávka a od toho se odvíjela celá naše hra. Egypt hrál trpělivě a my na něj zkrátka nenašli recept. Ve druhém setu jsme vedli 21:18 a vlastními chybami jsme se o tuto sadu připravili.“

Kristián Červinka (kapitán České republiky): „To, co jsme dneska tady předvedli, byl jeden z nejtrapnějších zápasů v mé kariéře. Jsem naštvaný na sebe i celý náš tým. Takhle zkrátka hrát nemůžeme. Náš výkon absolutně neodpovídal úrovni tohoto turnaje. Příště musíme podat úplně jiný výkon…“

Autor: Mgr. Michal Mezera, foto: FIVB