28.12.2019

MEVZA dívek U19 v Maďarsku - 1. a 2. den

Mezinárodní turnaj středoevropských zemí MEVZA U19 hostí od 28. – 30. prosince 2019 maďarské město Dunaújváros. Kromě naší reprezentace dívek 02/03 jsou účastníky turnaje domácí Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Izrael, Rakousko a Slovinsko.

1. den - cestovní a tréninkový

V pátek 27. prosince pražská skupina pod vedením Petry van Gorp naskakuje do „Dostálova“ autobusu na Opatově, aby byla v Brně u obchodního centra „Olympia“ cca mezi 9:30-10:00. Tam nastupuje další část výpravy včetně hlavního trenéra, statistika a fyzio-masérky. Asistenta nabíráme v Bratislavě a jsme kompletní.

• fyzio: Ivana Kratochvílová

Jako rozhodčí delegovaný ČVS jede s námi Lukáš Spáčil a za volantem „busu“ je Luboš Dostál jun. Cesta ubíhá celkem rychle, jedna zastávka a už kolem 15:30 jsme před hotelem, spíše ubytovnou středoškoláků. Po nezbytné prohlídce pokojů i jejich úklidu jedeme do haly na první trénink, který trvá pouze 60 minut. Po vánoční pauze chceme stihnout vše, ale moc to nejde. Budeme pokračovat s nahrávačkami i přihrávačkami ráno před utkáním.

2. den – hrací

Vstáváme časně, protože v 7 hodin je snídaně. První zápas, podobně jako v loňském roce, hrajeme se Slovenskem, soupeřem dubnové kvalifikace na MEJ. Před oficiální rozcvičkou má Lukáš na starost přihrávku a Standa nahrávku s Květou a Radkou. Pozdrav a jdeme se rozcvičovat na soupeře. Začíná se v 9:30 hod.

Slovensko – Česká republika 0:3 (19:25, 17:25, 21:25)

Základní sestava: Grabovská, Bukovská, Koulisiani, Brichtová, Smolková, Kneiflová, libero Plačková. Střídaly: Chaloupková, Pokorná

Vstup do turnaje se nám podařil. Po celé utkání jsme byli lepším družstvem, stále jsme vedli o 2-5 bodů. Drobné i větší výpadky na přihrávce a na podání se nám dařilo napravovat vlastním přičiněním, či pomocí soupeře. Byli jsme výrazně lepší na útoku (46%), soupeř (25%), lepší v souhře s nahrávačkou i mezihře. Musíme výrazně přidat na podání a především přihrávce, ta nebyla dobrá. Odpoledne jdeme na Slovinsko. Tak nám držte palce.

Česká republika – Slovinsko 1:2 (25:16, 15:25, 17:25)

Základní sestava: Grabovská, Bukovská, Koulisiani, Brichtová, Pokorná, Kneiflová, libero Plačková. Střídaly: Chaloupková, Smolková, van Gorp, Mokrá

Až nečekaně nám vyšel vstup do utkání, zaskočili jsme slovinské hráčky velmi dobrým výkonem. Dobrým servisem (Bukovská, Grabovská), velmi dobrou první obranou, ale především následným útokem na bod. V něm excelovala Míša Brichtová s 82% na útoku. Daří se úplně všechno, radost pohledět. V druhém setu jsme nezachytili začátek, prohráváme postupně 1:4, 4:5, 6:8, 8:13, 10:16, 12:19, 15:23… pereme se, ale vytváříme větší počet chyb, kazíme servis, nejsme tak důslední na útoku. Slovinské hráčky vyrovnávají stav na 1:1. Jdeme do setu třetího. V něm nastupuje Míša Smolková za Elišku Pokornou. Průběh je podobný setu druhému (2:4, 5:6, 5:9, 8:14, 12:15, 13:20, 17:22…), naděje nám svitla za stavu 12:14, ale útokem na bod do autu 2x za sebou jsme se připravili o příjemnější stav. Střídající hráčky Bára Chlaloupková, Martina van Gorp i Radka Mokrá hru oživily, ale na zvrat to nestačilo. V druhém a třetím setu jsme vytvořili celkem 20 chyb a to spolu se slabším útokem rozhodlo o osudu utkání. Slovinky stejně jako vloni vítězí v poměru 2:1.

Nejvíce bodující hráčky: Brichtová 15 (14,1,0), Bukovská 6 (5,1,0), Koulisiani 6 (5,1,0), Pokorná 6 (5,1,0)

Nejvíce bodující hráčky soupeře:Gorsek 18 (16,0,2), Grandisnik 9 (7,1,1), Jerela 9 (6,1,2)

Ostatní výsledky 28. 12. 2019:

Rakousko - Maďarsko 1:2

Izrael – Chorvatsko 0:3

Rakousko – Slovensko 1:2

Izrael – Slovinsko 0:3

Chorvatsko – Maďarsko 3:0

Zítra hrajeme v 9:30, resp. 19:00 (postupně Izrael a Chorvatsko).

Autor: Stanislav Mitáč – trenér RD 02/03

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)