31.3.2022

České juniorky se z Mikulova vydaly poměřit síly s týmem Slovenska

Šestý výcvikový tábor jarního bloku přípravy reprezentačního družstva juniorek 04/05 přinesl i herní třízápasovou konfrontaci s reprezentací Slovenska na jeho palubovce v Nitře.

Šestý výcvikový tábor jarního bloku přípravy RD 04/05 jsme zvládli v šestidenní přípravě (25. - 30. března 2022). Hráčky odtrénovaly osm tréninkových jednotek včetně dvou kondičních (posilovna s kondičním trenérem Davidem Nerudem s důrazem na vícekloubové cviky a transformaci). Náročný program doplnily velmi vhodně také mezistátní zápasy na Slovensku v Nitře s juniorským reprezentačním týmem Slovenska (28. - 30. března 2022), kde jsme sehráli dva neoficiální zápasy a jeden tréninkový modifikovaný.

Do našeho programu jsme zařadili v úvodu volejbalových tréninků mobilizační cvičení s expandery a na závěr tréninků kompenzační cvičení s masérem Radkem Skálou. Vzhledem k počtu hráček (13/15) jsme zařadili cvičení zaměřená na trénink herních dovedností - na individuální herní řetězce - příjem přihrávajících smečařek a následný útok po vlastní přihrávce, spolupráce liber a nahrávaček při bodových situacích a skupinové činnosti. Velkou část tréninku jsme zaměřili na týmovou – socioherní spolupráci jak ve hře po vlastní přihrávce, tak ve hře na bod po vlastním servisu s důrazem na rychlý přechod z obrany do protiútoku a z útoku do obrany.

Slovensko – Česká republika 0:3 (20:25, 23:25, 25:27)

Sestava ČR: Pelikánová, Kelnárová, Žáková, Brancuská, Dvořáková, Jedličková, libero Mitáčová. Střídaly: Abendroth, Prchalová, Chládková

statistika ZDE

Výborná herní příležitost s možností adaptovat se na mezinárodní juniorský volejbal. Velmi bojovné utkání, ve kterém jsme v prvním setu výrazně lépe útočili (10/16) a zaslouženě zvítězili. V druhém setu jsme nevynucenými chybami na servisu za stavu 12:17 a 19:23 vrátily soupeřky do zápasu. Ve třetím setu jsme prohrávali 3:8, opět nám ale pomohlo dvojstřídání Abendroth, Prchalová za Brancuskou a Pelikánovou a ve vyrovnané koncovce jsme měli i potřebné štěstí. I v tomto setu jsme byli o jeden vítězný útok lepším týmem (17/18), rozhodly dvě nevynucené chyby soupeřek (poměr 7/5) a oba týmy získaly svojí hrou shodně 20 bodů. Poměr zisku bodů: SVK/ČR - útok 37/46, blok 6/9, servis 7/6.

Slovensko – Česká republika 3:2 (19:25, 25:21, 25:23, 21:25, 15:9)

V druhém zápase se stejným soupeřem jsme nastoupili v pozměněné sestavě (zranění smečařky Kelnárové) a od druhého setu také bez blokařky Žákové (hrála výborně v prvním zápase jak na útoku, tak na bloku - viz statistiky zápasů). V prvním setu jsme dominovali na servisu (7 es a na útoku 14 bodů). V druhém setu jsme výrazně prohrávali a přes zlepšený výkon v závěru setu jsme si svojí hrou uhráli pouze 15 bodů (v prvním setu 23!). Třetí set měl vyrovnaný průběh a přes našich uhraných 13 bodů a 10 nevynucených chyb soupeřek znamenal porážku 23:25. Ve čtvrtém setu jsme se vrátili ke zlepšenému výkonu na útoku (14 bodů) a získali jsme svojí hrou 18 bodů a 7 chyb soupeřek znamenal vítězství 25:21. V pátém setu jsme nevyužili vedení 5:2 a násobené chyby na přihrávce a v útoku znamenaly porážku 9:15. Porovnání obou týmů (sběr bodů): SVK/ČR - útok 49/51, blok 11/11, chyby na příjmu 13/21 v náš neprospěch. V druhém zápase jsme nevyužili kapacitu středových hráček, to souviselo s nižší kvalitou přihrávky a minimálním časem na spolupráci našich nahrávaček s blokařkami.

Slovensko – Česká republika 1:4

Sestava 1., 3. a 5. set: Pelikánová, Bohuslavová, Chládková, Brancuská, Dvořáková, Jedličková, libero Mitáčová.

Sestava 2. a 4. set: Abendroth, Smolková, Chládková, Prchalová, Kelnárová, Jedličková, libero Mitáčová.

Přípravný modifikovaný zápas se hrál na pět hraných setů od stavu 18:18. Družstva se střídala ve třech herních situacích - útok po přijmu, útok po těžké obraně v poli – protiútok a útok po míči zadarmo. Body mohlo získat pouze družstvo hrající po příjmu – za vítězství 3:0  2 body, za vítězství 2:1 jeden bod. Družstvo na servisu mohlo získat bod pouze za eso na servisu. V modifikovaném zápase (šest rotací vždy 3 + 3 situace) jsme zvítězili 4:1 na sety.

Příští VT proběhne od soboty 2. dubna 2022 na hale Slavie Hradec Králové a na programu jsou dvě přípravná utkání s Rakouskem (4. a 5. dubna od 19 hodin). Vlastní kvalifikace ME U19 začne v pátek 8. dubna opět na hale hradecké Slavie. Zápasy české reprezentace (Belgie, Španělsko, Srbsko) jsou všechny na programu od 19 hodin.

Autor: Luboš Bednář - hlavní trenér RD 04/05, foto SVF/Miroslav Slávik