9.4.2022

Češky nenavázaly na včerejší výkon a podlehly týmu Španělska

V druhém utkání kvalifikace ME U19 2022 česká reprezentace nezopakovala výkon ze včerejšího utkání a podlehla Španělsku 0:3. Turnaj v Hradci Králové zakončí svěřenkyně Luboše Bednáře v neděli od 19 hodin zápasem proti favorizovanému Srbsku, které dnes přehrálo tým Belgie 3:0.

Španělsko – Česká republika 3:0 (25:16, 25:20, 25:17)

Rozhodčí: Carole Hepp (LUX), Martin Yanakiev (BUL)

Počet diváků: 515

Španělsko: Ramos Mencia, Lopez Rey, López Méndez, Mavrommatis Lopez, Viana de Paula, Osayande Morales, libero Gonzalez Figueira. Střídala: Gonzalez Staton

Česká republika: Kelnárová, Žáková, Brancuská, Dvořáková, Jedličková, Pelikánová, libero Mitáčová. Střídaly: Abendroth, Prchalová, Bohuslavová

Cayetanna Roy Lopez (kapitánka Španělska): „Je skvělé, že jsme dnes vyhrály, nebyl to vůbec jednoduchý zápas. Hrály jsme dobře na bloku, poprvé i před takhle plnou halu. Přijeli i naši fanoušci, kteří nám fandili.“

David Flor Sanchez (trenér Španělska): „Jsem rád, že jsme dnes vyhráli a máme tak šanci bojovat o postup. Holky hrály dobře, koncentrovaně v průběhu celého utkání. Nebylo to pro ně lehké, nehrály ještě před takovou diváckou kulisou.“

Elen Jedličková (blokařka ČR): Chtěly jsme uhrát co nejlepší výsledek, snažily jsme se hned od začátku. Španělky mají dobrý servis i následnou obranu, navíc skvěle útočily. Nedokázaly jsme ubránit jejich rychlejší hru, smečovaly přes nebo vedle nás. Jsme moc rády, že nás dnes navštívilo tolik fanoušků.“

Luboš Bednář (trenér ČR): „Španělky známe, připravovali jsme se na ně, předvedly ale velmi dobrý výkon. Malou šanci jsme měli v druhém setu, tu jsme ale nevyužili.“

Ve stejné sestavě nastoupil český tým i do druhého kvalifikačního zápasu o ME. Proti němu stál španělský celek, který ztratil první utkání proti Srbsku a chtěl-li pomýšlet na postup, musel zvítězit. Začátek vyšel lépe Španělkám – dokázaly se prosazovat na hlavním kůlu, přidaly razantní servis podpořený dobrou obranou na síti. Za stavu 7:12 již trenér Luboš Bednář neměl k dispozici jediný oddechový čas. Našemu týmu nepomohlo ani dvojstřídání za stavu 10:16. Včerejší „zbraň“ českých holek v podobě dobré obrany na síti dnes nefungovala a Španělky si šly pro první sadu – 25:16.

Druhý set začal vyrovnaněji. Skvělá atmosféra v královéhradecké hale hnala české holky vpřed. Španělský tým ale bodově táhly kapitánka a smečařka Cayetana Rey Lopez a univerzálka Zoi Mavrommatis, která byla dosud stoprocentní. V druhém setu se ale začala poprvé prosazovat i blokařka Elen Jedličková a španělský trenér bral první oddechový čas – 8:11. Po skvělé sérii na podání španělské kapitánky si vzal náš soupeř vedení zpět. Český tým nakopla dlouhá a úspěšná výměna, kterou blokem zakončila střídající Lenka Prchalová – 13:13. Týmy se následně přetahovaly o každý bod. V koncovce ale španělský výběr zaznamenal dobrou sérii na podání a druhá sada skončila výsledkem 25:20.

Třetí dějství nezačalo pro český tým špatně – podařilo se přidat na podání, na hlavním kůlu se prosazovala dnes dobře hrající levoruká Viktorie Dvořáková. Za koncovou čárou se dařilo i Španělsku a opět úvod setu dokázalo otočit. Tentokrát už za stavu 10:6 se česká lavička připravila o možnost zastavit hru oddechovým časem. Sérii střídající Fiabie Gonzalez nejspíš již definitivně rozhodla o třetí setu. Soupeřkám se dařilo ve všech herních činnostech, v obraně na síti jednoznačně dominovaly – 16:10. Na pět set fanoušků sice hnalo český tým, ke zvratu již ale nedošlo a Španělky vyhrály 25:17. Nejvíce bodujícími hráčkami byly hostující smečařky Lopez a de Paula – obě po 16 bodech a úspěšností na útoku necelých 50 %. Na české straně nejvíce bodovaly Elen Jedličková a Monika Brancuská – obě 8 bodů.

Autor: Matouš Müller