25.12.2021

Herní příprava reprezentačního družstva juniorek v Mikulově

Ještě před Vánoci absolvovala juniorská reprezentace dívek 04/05 v Mikulově VT, v rámci kterého poměřila síly s reprezentačním výběrem Španělska.

Družstvo se sešlo v Mikulově v pátek 17. prosince a od 18.00 – 20.00 proběhl první trénink. Zvládli jsme během pěti dnů dopolední kombinované tréninky, v podstatě tři posilovny a čtyři volejbalové tréninky zaměřené na herní cvičení v šesticích, jak ve hře na bod, tak po vlastním příjmu, s důrazem na přechod z útoku do obrany a z obrany do protiútoku. Část tréninků jsme věnovali i individuálním herním řetězcům - útok po vlastním příjmu a útok dle specializací. Do úvodů nebo do závěrů tréninků jsme zařadili servis a příjem. Sobotní program jsme absolvovali v omezeném počtu hráček, z důvodu povinnosti našich hráček k týmům extraligy žen (v sobotu se hrálo poslední kolo základní části extraligy).

18. a 19. prosince jsme odehráli neoficiální zápasy, po dohodě trenérů hrané na čtyři sety.

Česká republika - Španělsko 2:2 (25:18, 16:25, 20:25, 25:10)

Sestava: Výtisková, Kelnárová, Panchartek, Prchalová, Bohuslavová, Žáková, libera Mitáčová, Píchalová. Střídaly: Jakuškina, Dvořáková, Gajdová. Bohuslavová

Česká republika – Španělsko 4:0 (28:26, 25:19, 25:20, 25:16)

Sestava: Výtisková, Kelnárová, Žáková, Brancuská, Prchalová, Jedličková, libera Mitáčová, Píchalová. Střídaly: Abendroth, Jakuškina, Kelnárová, Dvořáková, Žáková, Lazárková

20. a 21. prosince přišly na řadu již oficiální přátelské zápasy.

Česká republika – Španělsko 1:3 (28:26, 23:25, 17:25, 19:25)

Sestava:  Výtisková, Kelnárová, Žáková, Brancuská, Dvořáková, Jedličková, libero Mitáčová. Střídaly:  Abendroth, Bohuslavová, Gajdová, Lazárková

Nevyužili jsme vedení 1:0 na sety a prohraná koncovka druhého setu ovlivnila náš výkon ve třetím setu. Ve čtvrtém setu jsme vedli 16:14, ale následující úsek hry jsme prohráli 1:7 a to rozhodlo o vítězství soupeřek 3:1. Kvalitní výkon na útoku podaly naše smečařky Kelnárová a Dvořáková, na útoku se dařilo také blokařce Žákové. Pro lepší výsledek jsme potřebovali výrazně úspěšnější útok našich diagonálních hráček Brancuské a Lazárkové, lepší spolupráci nahrávaček s naší první blokařkou Elen Jedličkovou a také větší sběr bodů dvojblokem.

Česká republika – Španělsko 0:3 (22:25, 11:25, 24:26)

Sestava: Výtisková, Kelnárová, Gajdová, Lazárková, Bohuslavová, Jedličková, libero Píchalová. Střídaly: Jakuškina, Prchalová, Brancuská

V prvním setu jsme dokázali otočit průběh setu ze stavu 4:8 na 16 :14. Závěr setu však patřil důrazněji útočícím soupeřkám (19:21, 22:25). V druhém setu na tým dolehla herní krize. Ve třetím setu jsme se zlepšili ve všech činnostech a bojovný výkon znamenal naše vedení 8:5, 16:12, 21:18 a 24:22. V rozhodujících momentech jsme nevyužili dva setboly, nedůrazný útok a chyba na přihrávce znamenal zbytečnou porážku ve třetím setu a celkovou porážku 0:3.

Herní poznatky:

1. V obou „soutěžních“ zápasech jsme proti soupeřkám měli v celkovém součtu deficit v útoku a to jak ve hře po přihrávce, tak také ve hře po vlastním servisu (bodové míče). V prvním soutěžním zápase na tři vítězné sety (1:3) nám chyběl kvalitní a úspěšný útok diagonálních hráček – Brancuská, Lazárková.

2. Na bloku jsme soupeřky nepředčili ani v jednom soutěžním zápasu: 1. zápas 7/13, 2. zápas 5/7.

3. Ze čtyř vyrovnaných koncovek (1. + 2. set v prvním soutěžním zápase a 1. a 3. set v druhém zápase) jsme vyhráli pouze jednu koncovku a tři prohráli.

4. Dvě hráčky soupeřek realizovaly kvalitní smečovaný servis - 11 a 9.

5. Proti čtyřem zápasům v jarním bloku ve Španělsku (2:2, 2:2, 3:2, 0:3) jsme v základní sestavě v týmu neměli první nahrávačku týmu Kateřinu Pelikánovou.

4. Silné rotace týmu - nejvíce jsme bodovali v prvním zápase v rotaci s nahrávačkou v zóně V a IV, nejslabší rotaci jsme měli v postavení s nahrávačkou v zóně III (-16). V druhém zápase jsme prohráli s výjimkou rotace s nahrávačkou v zóně III ostatní rotace.

Servis, příjem - viz statistiky z obou zápasů.

Zápasové zatížení jsme rozložili na tři nahrávačky - Výtisková, Abendroth, Jakuškina, na tři diagonální hráčky - Prchalová, Brancuská, Lazárková, na čtyři smečařky - Kelnárová, Bohuslavová, Prchalová, Dvořáková, na tři/čtyři blokařky - Jedličková, Žáková, Gajdová (v prvním zápase na čtyři hrané sety nastoupila Panchartek – odehrála dva sety), na dvě libera - Mitáčová, Píchalová.

Autor: Luboš Bednář - hlavní trenér RD juniorek 04/05