14.7.2021

Bojovný výkon našich děvčat na jednoho z favoritů celého turnaje nestačil

Po dni volna, který naše reprezentace kromě jednoho tréninku vyplnila hlavně odpočinkem, čekal na svěřenkyně Aleše Nováka soupeř z nejtěžších - tým Ruska, jeden z favoritů celého ME U16.

Česká republika – Rusko 0:3 (22:25, 16:25, 12:25)

Česká republika: Jakuškina, Vafková, Chládková, Raabová, Štolfová, Gajdová, libera Hrbková, Brunclíková. Střídaly: Pragerová, Bažó, Jasečková

Rusko: Sarapova, Asliamova, Afinogenova, Eremeeva, Kovaleva, Zakharova, libero Ananina. Střídaly: Kuznetsova, Pogorelchenko, Ivankina

Adéla Chládková (blokařka): „Nepředvedly jsme špatný výkon, ale bohužel na favorizované Rusky to nestačilo. Oproti předešlým zápasům naše bojovnost stoupla a bojovaly jsme o každý balon. Rusky nás přehrály jejich kvalitním servisem. Zítra nás čekají Polky a doufáme, že mistrovství Evropy zakončíme vítězstvím.“

Daniela Hrbková (libero): „Byl to pro mě po dlouhé době zápas na liberu a i přesto, že výsledek vypadá jednoznačně, tak to byl vyrovnaný zápas a jsem ráda, že jsme všechny na hřišti nechaly všechno a rvaly jsme se i s favoritem turnaje.“

Natálie Štolfová (smečařka): „Myslím si, že jsme do zápasu vstoupily s dobrým nasazením na bloku a obranou v poli. V prvním setu jsme hrály vyrovnaně, ale v dalších setech se Rusko postupně zlepšovalo. Předvedly jsme nejlepší výkon, který jsme mohly. Na to, jak těžký soupeř to byl, jsme se s tím vypořádaly.“

Aleš Novák (trenér): „Byl jsem hrdý na děvčata za jejich výkon v prvním a druhém setu. Ve třetím nám odešla přihrávka tvrdého ruského servisu a bez ní jsme už nenašli sílu k většímu odporu. Zítra proti Polkám budeme hrát o čest, do hry by se nám měla vrátit kapitánka Nela (Jasečková) a věříme, že se s turnajem rozloučíme vítězstvím.“

Už během rozcvičky byla zřejmá dominance ruského týmu, na našich děvčatech však byla vidět touha proti ruskému obrovi bojovat. V sestavě českého týmu opět došlo k některým změnám, způsobeným zraněním Smolkové a bolestí ramene Jasečkové.

V úvodu utkání si Rusky svým nekompromisním tvrdým podáním vytvořily náskok 7:3, na který trenér Novák zareagoval time-outem. Díky servisu Raabové, bloku Jakuškiny a obětavým zákrokům Hrbkové v poli dokázalo naše družstvo vedení soupeře snížit na 10:8. Ruský tým vytvořil několik chyb, díky nimž se naše reprezentace dokázala přiblížit na rozdíl jediného bodu, eso Kuznetsove ale poslalo ruský výběr do tříbodového trháku 15:12, který držel až do stavu 18:15. Při servisu Gajdové se nám opět  podařilo přiblížit na jednobodový rozdíl, chyba na podání však znamenala skóre 20:18 pro ruský tým. Blok Jakuškiny a její následné eso dokonce srovnává stav na 20:20! Po ruském esu si český trenér bere oddechový čas, na světelné tabuli svítí pro naše družstvo nepříznivý stav 21:23. Po útoku Chládkové ještě snižujeme na jednobodový rozdíl, následné dvě chyby našeho týmu ale znamenají zisk prvního setu pro naše soupeřky 25:22.

Do druhého setu vstupují ruské hráčky drtivým servisem, ale nesmírná bojovnost našich děvčat udržuje skóre 4:4, po esu Chládkové a chybě soupeře na útoku se dostáváme do vedení 6:4. Naše chyby na servisu nám ale nedovolují odskočit na větší rozdíl. Naopak Rusky po našich nepřesnostech v útoku srovnávají na 8:8 a dále tlačí svými tvrdými útoky český tým pod sebe. Ani úspěšné útoky Vafkové, Štolfové a Chládkové nestačí na ruský stroj, který se ujímá vedení 14:12. Pro tuto kategorii až nezvykle tvrdým servisem se soupeř dostává na pětibodový rozdíl 18:13. Skvělá obrana v podání Hrbkové a Jakuškiny nestačí na ruský tlak a po několika českých chybách a nekompromisním zakončení Rusek znamená vedení soupeřek 23:16. Bohužel i druhý set ztrácíme, a to v poměru 16:25.

Třetí sada začíná bohužel pro česká děvčata nepříznivě, ruský výběr tvrdě servíruje a s jistotou zakončuje a dostává se do vedení 10:1, kdy trenér Novák vyčerpává i svůj druhý oddechový čas. Strojová hra Rusek postupně navyšuje jejich vedení až na 16:4. Naše snížení na 8:16 ale opět probudilo ruský tým k preciznosti a odskakuje na 19:8. Na tuto ztrátu už český tým nedokáže zareagovat, třetí sadu získává tým Ruska v poměru 25:12.

Z individuálních výkonů bych vyzvedl za obranu v poli Hrbkovou a Jakuškinu, které nebojácně nastavovaly svá těla tvrdým ruským útokům. To vše díky neutuchající podpoře celého týmu, který po celý zápas bojoval o každý míč.

Autor: David Konečný, foto CEV