Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
7.1.2024

Češky se s turnajem MEVZA U20 rozloučily třetí prohrou v tie-breaku

Dívčí reprezentační družstvo U20 se v poslední den turnaje MEVZA utkalo s Maďarskem o celkové páté místo. Ani v třetím tie-breaku na turnaji nedokázalo zvítězit a po porážce 2:3 skončilo na 6. místě.

Česko – Maďarsko 2:3 (21:25, 25:15, 22:25, 25:22, 5:15)

Rozhodčí: Boris Kovac (SVK), Tin Vedriš (CRO)

Česko: Fedora Jakuškina, Joséfina Smolková, Aneta Valentová, Martina Pokorná, Antonie Kelnárová, Elen Jedličková, libera Justýna Nováková, Nela Tobiášová. Střídaly: Viktorie Dvořáková, Lenka Prchalová, Andrea Fabikovičová, Markéta Beranová, Caroline Formánková

Maďarsko: Cecília Noémi Jámbor, Nina Mikus, Mirtill Eröss, Fanni Luca Botyánszki, Fanni Fekete, Sára Tóth, libero Panna Baksa. Střídaly: Szonja Vértes, Lilla Kiss, Stefánia Szakály

Český výběr se chtěl rozloučit s turnajem vítězně. Soupeřem mu bylo Maďarsko, které se na turnaji prezentoval bojovným a týmovým volejbalem. V první sadě Češky držely vyrovnané skóre, ale předváděná hra určitě neodpovídala předsevzetím, se kterými se do utkání nastoupily. V koncovce setu bylo koncentrovanější Maďarsko a získalo ho poměrem 25:21.

Druhý set nabídl podobný obrázek, hra byla vyrovnaná. Výrazná změna nastala až po příchodu Viktorie Dvořákové na pozici univerzálky. Češky začaly hrát naplánovanou hru a jednoznačně získaly druhý set poměrem 25:19.

Vstup do třetí sady se svěřenkyním Jana Václavíka nepovedl. Po vlažném začátku musely dotahovat (4:8). Hra se postupně lepšila, v půlce setu náš tým vedl 16:14. Maďarsko se ale semklo a obětavou hrou v poli zvedalo české útoky a bylo následně odvážnější v zakončování. Třetí set nakonec urvalo poměrem 25:22.

Češky se ale nevzdaly a nechtěly odejít z posledního utkání poražené. Ve čtvrtém setu se jejich výkon výrazně zlepšil a měly celý set navrch (8:5, 16:14, 21:18). Po stavu 25:22 bylo vyrovnáno a náš tým šel už potřetí do zkráceného závěrečného setu.

Poslední set se ale vůbec českému výběru nepovedl. Maďarsko ukázalo lepší bojovnost, větší emoce a touhu zvítězit a přehrálo Češky poměrem 15:5.

Český tým po dvou „povinných“ výhrách 3:0 na Lucemburskem a Izraelem a zejména třech porážkách 2:3 z Rakouskem, Slovinskem a Maďarskem skončil až na 6. místě. Toto umístění je neúspěchem a zklamáním. Po poctivě odpracované přípravě, skvělých výsledcích a zejména předváděné hře v přípravných utkáních nedokázal náš tým využít volejbalový potenciál a kolektivně vše obrátit ve výsledek a herní projev, na který si před turnajem myslel.

Snad se vše podaří podle představ v druhém kole kvalifikace na ME U20, kam se česká reprezentace díky šestému místu probojovala. Celkovým vítězem turnaje MEVZA v Mariboru a přímým postupujícím na evropský šampionát je celek Chorvatska.