30.12.2021

Herní příprava v Rakousku se naší reprezentaci 06/07 vydařila

Reprezentační družstvo dívek 2006/2007 se konečně dostalo k možnosti sehrát první přátelská mezinárodní utkání pod vedením trenéra Petra Klára. V nelehké „covidové“ době odcestovalo družstvo do Rakouska, kde těsně před koncem roku (29. a 30. prosince 2021) sehrálo s tamním výběrem dvě přátelská utkání.

Česká republika – Rakousko 3:0 (25:19, 25:14, 25:11), dodatečný set 23:25

Sestava ČR: Fabikovičová, Smolková, Bažó, Pokorná, Jasečková, Chládková, libero Kuldanová. Střídaly: Pragerová, Vafková, Hrbková, Beranová, Brunclíková

Nela Jasečková (smečařka): „Po dlouhé době jsme si konečně zahrály proti družstvu Rakouska. Naším úkolem bylo hrát rychlou hru, což se nám dařilo a jsem za to ráda. Myslím, že jsme dobře zapracovaly do družstva nový systém obrany. Do zápasu jsme šly s nadšením a líbilo se mi, jak fungovala podpora a týmovost všech děvčat v družstvu.“

Petr Klár (trenér): „Na to, že to bylo první utkání po čtyřech měsících bez zápasové praxe, tak jsem s výkonem spokojen. Zaměřujeme se na souhru po příjmu v komplexu 1, kde se snažíme produkovat extrémně rychlý volejbal. V tréninku nám to ještě moc nešlo, překvapivě však v zápase nám právě toto vycházelo, ač jsem od toho moc neočekával. Je to povzbuzující do další práce, výsledek v žádném případě nepřeceňujeme a nebyl vůbec podstatný.“

V úvodu prvního setu se ujímáme vedení 10:7, kdy soupeře tlačíme kvalitním podáním. Po několika nedorozuměních na naší straně a dobré obraně v poli soupeřek Rakušanky srovnávají na 12:12. Dlouhé výměny způsobené obětavostí obou týmů v obraně jsou bohužel střídány nevynucenými chybami na obou stranách. V druhé půli prvního setu se až na velké množství zkažených servisů naše hra zlepšila především v útoku a set získáváme 25:19.

Začátek druhého setu je vyrovnaný až do stavu 7:7, Češky ale díky nekompromisnímu útoku odskakují na 13:9. Dobrý servis a blok byly příčinou navýšení rozdílu ve skóre až na 20:10, druhou sadu vyhráváme jednoznačně 25:14.

Do třetího setu trenér posílá i další hráčky, aby si vyzkoušely plnění taktických úkolů, především na servise a v obraně. Tyto hráčky se chopí příležitosti a v setu vedou už 9:3. Rakouský celek oslabený o zraněné hráčky a doplněný hráčkami mladších ročníků nedokáže vzdorovat sehranosti a větší zkušenosti českých hráček. Rozdíl ve skóre držíme až do stavu 17:10 a ten navyšujeme až na 25:11.

Ve čtvrté dodatkové sadě polevujeme v koncentraci a nedůsledností a vlastními nevynucenými chybami pouštíme soupeře do vedení 16:12, oddechové časy trenéra Klára zbrzdily rakouský nápor a vyrovnáváme na 17:17, soupeř však využívá svoje nabyté sebevědomí a set ukončuje svým vítězstvím 25:23.

Česká republika – Rakousko 3:0 (25:16, 25:10, 25:13), dodatečný set 25:9

Sestava ČR: Pragerová, Hrbková, Beranová, Smolková, Jasečková, Chládková, libero Brunclíková. Střídaly: Vafková, Pokorná, Fabikovičová, Bažó, Kuldanová

Martina Pokorná (útočnice): „Hrálo se mi velmi příjemně, všichni mi pomáhali, hráčky i trenéři mě podrželi v premiérovém mezinárodním utkání. Jsem za to moc ráda a jsem všem moc vděčná, vážím si důvěry spoluhráček i trenérů.“

Petr Klár (trenér): „Herně i výsledkově mělo druhé utkání vzestupnou tendenci. Jsem velice spokojen s mladistvým elánem a nadšením, které do obou utkání děvčata dala. Chyby jsou a budou, na tom budeme pracovat, ale pro mě je nejdůležitější týmovost, za tu všechna děvčata chválím.“

Začátek prvního setu byl poznamenaný spoustou nevynucených chyb a zkažených servisů z obou stran. Vyrovnaný stav vydržel jen krátce, sérií výborného servisu a následně dobře postavenou obranou na síti se ujímáme vedení 12:7. Rozdíl ve skóre dále navyšujeme a i díky podařenému dvojstřídání vítězíme 25:16.

Změny v sestavě českého celku způsobily opět vyrovnaný začátek další sady, ale znovu to byl český servis, který Rakušankám dělal potíže, a ujímáme se vedení 17:10. Hra na naší straně se uklidnila a české hráčky se vyvarovaly zbytečných chyb, set dohráváme skvělým servisem 25:10.

Třetí set začínáme dvěma esy a díky útokům středem se ujímáme vedení 6:1. Plněním taktických pokynů trenéra si hlídáme stav a nutíme soupeře k oddechovému času za stavu 16:8. I třetí set vyhráváme velkým rozdílem 25:13.

Dodatkový čtvrtý set je plně v naší režii, díky kvalitnímu servisu a obraně na síti jej vyhráváme jednoznačně 25:9.

Autor: David Konečný