7.1.2022

První den turnaje MEVZA U17 zvládly naše kadetky vítězně

V chorvatském Zadaru byl v pátek zahájen turnaj MEVZA kategorie dívek U17. Naše reprezentantky měly na programu dva zápasy a oba skončily vítězstvím českých barev.

V prvním zápase na turnaji MEVZA naše reprezentace nastoupila proti houževnatým Maďarkám, kterým chtěla oplatit porážku z předchozího ME.

Česká republika – Maďarsko 3:0 (25:16, 25:18, 26:24)

Česká republika: Bažó, Fabikovičová, Smolková, Chládková, Formánková, Jasečková, libero Kuldanová. Střídaly: Zapletalová, Pragerová, Hrbková

Maďarsko: Kállai, Eröss, Botyánszki, Nagy, Tóth, Jámbor, libero Bencze. Střídaly: Vértes, Riesz, Báder, Mihálszki

útočnice Lucie Zapletalová: „Zápas byl velmi emotivní, atmosféra v družstvu nám dost pomohla. Jsem ráda, že jsem dostala šanci na hřišti a budu se snažit, aby moje výkony měly stoupající tendenci.“

nahrávačka Andrea Fabikovičová: „Jsem ráda, že jsme se semkly jako tým a vymakaly těžkou koncovku posledního setu. Byla to super atmosféra a chci poděkovat spoluhráčkám za toto vítězství.“

trenér Petr Klár: „Holky měly chuť Maďarkám oplatit porážku z ME a na hřišti bylo vidět od začátku, že si jdou za vítězstvím. Po dobré přihrávce nám hra fungovala perfektně, ale musíme zapracovat na taktických variantách na servisu, kde nám to skřípalo. Děkuji hráčkám a realizačnímu týmu za první společné vítězství.“

V úvodu prvního setu i přes čtyři zkažené servisy se dostává náš tým do vedení 10:5, hlavně kvůli nekompromisnímu útoku z obou kůlů a trenér Maďarska zastavuje nápor českého družstva oddechovým časem. Ten ale soupeřkám nepomáhá a Češky si udržují náskok pěti bodů. Za stavu 16:11 posílá trenér Klár na dvojstřídání Zapletalovou a Pragerovou, která se uvádí esem, na které trenér Konig reaguje druhým oddechovým časem. Opět to jsou tvrdé útoky našich děvčat, které navyšují vedení až na 22:13. Několik povedených akcí Maďarek donutily trenéra Klára k oddechovému času za stavu 22:15. I přes extrémní množství zkažených servisů v prvním setu dominují Češky na útoku a vyhrávají 25:16.

Druhé dějství Maďarky předvádějí odvážnější volejbal, ani to ale nestačí a naše děvčata s ujímají vedení 9:4. Oddechový čas maďarského trenéra však svoje ovoce nepřinesl, což zkouší změnit druhým time-outem za stavu 11:5. Maďarkám se nedaří dostat přes český blok, zato útoky našich neomylně nacházejí díry v obraně soupeřek. Bohužel v druhé půli setu soupeřky tlačí kvalitním servisem a díky jejich zlepšené hře a nevynuceným českým chybám se rozdíl snižuje až na 20:18. Na postu univerzálky nahradila Formánkovou Zapletalová, která se svojí úlohy zhostila skvěle a dvěma esy ukončuje set, 25:18.

Do třetího setu posílá český trenér Smolkovou na post univerzálky a Zapletalovou na smeč. Maďarky začínají lépe bránit, naše chyby je posílají do vedení, 4:6. Dvě esa Chládkové přelévají výhodu na českou stranu a skóre se obrací v náš prospěch, 8:7. Od tohoto momentu se žádné z družstev nedostává do výraznějšího trháku až do stavu 15:15, kdy Maďarky odskakují o dva body, 15:17. Ani oddechový čas trenéra Klára nedokáže čelit aktuálnímu náporu a euforii soupeřek, které se ujímají vedení 20:15. Naše hráčky srovnávají dvěma esy Bažó na 22:22, následný útok Zapletalové posílá náš tým do vedení 23:22. Maďarky úspěšně útočí, jejich nevynucená chyba však znamená první česky mečbol. Ten nevyužíváme, ale útok středem Chládkové a eso Zapletalové znamená vítězství ve třetím setu 26:24 a v celém zápase 3:0.

V druhém pátečním utkání čekal svěřenkyně Petra Klára tým Izraele, který v prvním zápase podlehl Chorvatkám 0:3: Naše děvčata měla v tomto utkání především úkol nepodcenit soupeře a předvést proti papírově slabšímu soupeři obdobně nadšený výkon jako ráno proti Maďarkám.

Izrael – Česká republika 1:3 (17:25, 25:22, 19:25, 25:27)

Izrael: Bar Netzer, Cohen, Zaibert, Slaih, Simaan, Hoz, libero Alal. Střídaly: Dhonato, Haim, Levy

Česká republika: Bažó, Pragerová, Smolková, Beranová, Zapletalová, Jasečková, libero Kuldanová. Střídaly: Vafková, Hrbková, Chládková, Fabikovičová, Smolková

útočnice Josefina Smolková: „Na začátku zápasu jsme byly ve výhodě díky našim pozitivním emocím a sypáním. V polovině zápasu se Izraelky postupně začaly emočně dostávat nad nás, ale v koncovkách jsme naštěstí potvrdily, že tyto momenty zvládáme.“

blokařka Markéta Beranová: „Navzdory nepovedenému začátku jsme byly v koncovkách setů úspěšnější. Jsem ráda za povedené podání v koncovce čtvrtého setu a věřím, že zítra to bude ještě lepší.“

trenér Petr Klár: „V utkání dostala příležitost další děvčata z kádru. Musíme si přiznat, že zápas příliš pohledný nebyl. Servis nám opět nešel a na rozdíl od přátelských utkání v Rakousku je to katastrofa. Pozitivní je, že si holky opět zkusily otáčet ztracenou koncovku setu, a to se nám v létě při ME bude určitě hodit.“

Po nevýrazném začátku utkání odskakujeme soupeři na rozdíl čtyř bodů, po dobré přihrávce se nám daří úspěšně útočit středem. Díky českým chybám se rozdíl ve skóre nenavyšuje a udržujeme si mírné vedení 15:11. Na hřiště se dostává i Vafková a Hrbková, Izraelky i přes svůj výškový deficit nedávají svou kůži lacino. Kvalitním servisem v závěru setu ukazujeme svoji dominanci a vyhráváme 25:17.

Úvod druhé sady vypadá volejbalově o poznání lépe, několika bodovými bloky a dobrému útoku se ujímáme vedení 7:3. Naše nevynucené chyby a eso soupeře znamená snížení náskoku na 8:7. Díky zkaženým podáním Izraelky téměř nehrají a zůstávají stále na dostřel, skóre je 15:14 pro český tým. Trenér Klár se pokouší oživit naši hru dvojstřídáním, když na hřiště posílá Smolkovou a Fabikovičovou. Izraelky úspěšně útočí a tlačí servisem a ujímají se vedení 20:17. V závěru setu bohužel nestačíme na extrémní obětavost v poli soupeřek, nedaří se nám úspěšně zakončovat rozehry a set ztrácíme 25:22.

Ve třetím setu se ujímáme vedení 9:4 především zlepšeným podáním a dobrou hrou středem. Izraelské odhodlání nepolevuje i přes pro ně nepříznivé skóre, české hráčky hrají koncentrovaně a bez chyb a navyšují vedení na 15:8. Zlepšený útok Izraelek a několik nedorozumění na naší straně znamená snížení na 19:16. Závěr setu už je opět v naší režii a získáváme ho 25:19.

Čtvrtou sadu se oba týmy přetahují o každý bod a ani jedno družstvo si nedokáže vytvořit více než dvoubodové vedení, to přichází až za stavu 17:14 pro český tým. Houževnaté Izraelky srovnávají na 17:17, úspěšnými útoky a českou chybou se ujímají vedení 21:18. Dobrou hrou v poli, podpořenou následným útokem, snižujeme na 21:22 a po odvráceném izraelském setbolu srovnáváme na 24:24. Druhý setbol odvrací středem Chládková a po bloku Smolkové se dostáváme k mečbolu my a ten Smolková využívá a set vyhráváme 27:25.

Autor: David Konečný