12.7.2021

Smůla se lepí na paty i naší reprezentaci děvčat na ME U16

Před dnem volna na ME U16 nastoupila v maďarské Nyíregyháze naše dívčí Lvíčata proti Belgii, která zatím stejně jako český tým stále čekala na své první vítězství v turnaji. Bohužel naše družstvo se už muselo obejít bez smečařky Josefiny Smolkové, která si včera přivodila zlomeninu malíčku a evropský šampionát pro ni předčasně skončil.

Belgie – Česká republika 3:1 (25:19, 14:25, 25:22, 25:23)

Belgie: Joosen, Hauben, Maes, Cos, Wouters, Luyten, libera De Clercq, Claes. Střídaly: Bertels, Melis, Machiels

Česká republika: Jakuškina, Jasečková, Gajdová, Raabová, Vafková, Chládková, libera Brunclíková, Hrbková. Střídaly: Pragerová, Bažó, Štolfová

Tereza Raabová (smečařka): „Byl to můj první zápas v základní sestavě, s holkama se mi hrálo opravdu dobře. Držely jsme se do posledního balonu, mrzí mě, že jsme si ve čtvrtém setu nevybojovaly tie-break.“

Anna Pragerová (smečařka/nahrávačka): „Jsem ráda, že jsem mohla spoluhráčkám pomoci i na postu smečařky. Mrzí mě, že jsme v dosavadním průběhu turnaje nedaly průchod našim emocím. Věřím však, že po zbytek turnaje se ukážeme ještě v lepším světle než dnes.“

Kateřina Vafková (smečařka): „I přes zranění Josefiny (Smolkové) si myslím, že jsme zahrály dobře. Musely jsme se s tím poprat, můj obdiv patří hráčkám, které dnes nastoupily na pro ně netradičních postech. Naším cílem je teď zahrát co nejlépe proti Polkám a Ruskám.“

Aleš Novák (trenér): „Do utkání jsme nastupovali bez první smečařky Josefiny Smolkové, které se potvrdila zlomenina malíčku. Byl to zatím náš nejlepší výkon jak po stránce volejbalové, tak i emočním projevem. Pochvalu za bojovnost zasluhuje celý tým.“

Úvodní sada začala z české strany trošku nervózně, z čehož pramenily chyby na servisu. Oproti předešlým dvěma zápasům však bylo vidět zapálení pro hru v poli. Český výběr nastoupil v trochu pozměněné sestavě zapříčiněné zraněním Smolkové. Vyrovnané skóre vydrželo až do stavu 9:9. Oba týmy cítily velkou důležitost zápasu, z čehož pramenilo několik chyb a nedorozumění na obou stranách. Belgičanky vždy o dva body českému družstvu utekly, náš výběr tuto ztrátu pravidelně mazal až do stavu 17:17. Tým soupeřek odskočil ve skóre na 21:17, kdy dobře odbránil český útok a následně sám bezchybně útočil. V koncovce setu ještě své vedení navýšil a sadu vyhrál 25:19.

Na začátku druhého setu vlétla česká děvčata na soupeřky vedením 4:0. Kvalitním servisem a skvělou obranou v poli a na síti se ujal náš tým vedení 11:3. Když se soupeřky nadechovaly k náporu, byly utnuty time-outem trenéra Nováka. Několik nepřesností na naší straně znamenalo snížení rozdílu ve skóre na 14:9, to stejné se ale přihodilo i Belgičankám a na světelné tabuli svítil stav 17:10. Opět to byla česká obrana a bodové bloky, díky kterým svěřenkyně Aleše Nováka uskočily až na 20:11. Skvělý kolektivní výkon našemu týmu v důležitém utkání s Belgií přinesl vítězství v druhém setu 25:14.

Zlepšeným výkonem se ale belgické družstvo ve třetím setu ujímá vedení 8:4, česká strana má problémy s příjmem podání soupeřek. Čtyřbodové vedení si Belgie drží až do stavu 12:8, kdy naše bojovnost, belgické chyby a eso Jasečkové donutí trenéra soupeřek k oddechovému času za stavu 12:11 pro Belgii. Na Češkách je vidět obrovská touha po vítězství, skvělou obranou na síti podpořenou servisem Gajdové nutíme soupeřky k chybám a skóre otáčíme na 15:14 v náš prospěch. Bohužel to byl opět příjem belgického servisu, který nám dělal největší problémy, dvě esa v řadě a ubráněné české útoky znamenaly únik soupeřek na 18:15. Český tým snižuje rozdíl ve skóre na 21:22, esem Jakuškiny dokonce přichází vyrovnání na 22:22. Belgický útok o český blok, bodový blok a eso však znamená tři body v řadě pro Belgii, která tímto získává třetí set 25:22.

I úvod čtvrté sady je vyrovnaný, bohužel za stavu 3:3 přicházejí belgický blok a eso a soupeř se ujímá vedení 6:3. Na naší straně přetrvává problém s příjmem riskovaného belgického servisu a soupeř zvyšuje svůj náskok na 17:9, kdy si trenér Novák vybírá svůj poslední time-out v této sadě. I naše strana ale umí zatlačit servisem a díky dobré obraně snižujeme na 13:18. Našimi chybami dovolujeme Belgičankám vrátit se na sedmibodový náskok 22:15. 22:17, 23:20 V koncovce už ani naše nezměrná bojovnost a snižování rozdílu skóre nestačí a čtvrtý set ztrácíme 25:23 a tím i celý zápas.

Autor: David Konečný, foto CEV