10.7.2021

Vstup na ME U16 dívek naší reprezentaci nevyšel podle plánu

V prvním utkání ME U16 dívek vyzval náš výběr reprezentaci domácího Maďarska. Přes vyrovnané první dva sety se našim dívkám nepodařilo nakonec maďarskou reprezentaci zlomit.

Maďarsko – Česko 3:1 (25:23, 19:25, 25:19, 25:17)

Maďarsko: Jámbor, Kállai, Eröss, Botyánszki, Nagy, Vértes, libero Bencze. Střídaly: Báder, Tóth, Tuska

Česká republika: Chládková, Pragerová, Smolková, Bažo, Jasečková, Vafková, libero Brunclíková. Střídaly: Hrbková, Jakuškina, Gajdová, Štolfová

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Nela Jasečková (kapitánka): „Začátek byl hodně nervózní a nedokázaly jsme hned od začátku předvádět naši hru. Nebyl to z naší strany nejlepší výkon, byl to ale první zápas, zítra chceme uspět a předvést výkon, na který jsme dva a půl měsíce dřely. Maďarky nás předčily svojí bojovností a obětavostí v poli, která na naší straně chyběla.“

Aleš Novák (trenér): „Premiéra na ME nám nevyšla. Předvedená hra zůstala za standardem, na který jsme byli u našich děvčat zvyklí. Chyběla mi energie a touha překonat soupeře nebo někdy i samu sebe. Turnaj nekončí a pevně věřím, že nás zítra Turkyně poznají ve vylepšené verzi.“

Už v úvodu se na obou družstvech projevila nervozita z prvního velkého turnaje, z čehož pramenilo velké množství chyb. Maďarky kvalitně útočily, naštěstí pro náš tým je sráželo velké množství zkažených servisů a nedostávaly se do většího vedení. Díky kvalitnímu servisu jsme vyrovnali na 14:14 a za stavu 15:14 pro český tým si musel maďarský trenér vzít první oddechový čas. Druhý si vybral za stavu 17:14, ale skvěle servírující Hrbkovou ze servisu dostala až za stavu 19:14 útokem Jámbor.  Domácí družstvo se nadechovalo k nátlaku na vedení českého družstva, který nezastavil oddechový čas Aleše Nováka za stavu 21:18, ale až útok Jasečkové ze zóny 1. Vlastními chybami a nedůsledností náš tým dovolil Maďarkám pěti body v řadě ujmout se vedení 24:22. První setbol odvrátila po vysoké nahrávce Jasečková, druhý však nekompromisně využila univerzálka Eröss.

V druhém setu nahradila Pragerovou Jakuškina a scénář z prvního setu v podobě zkažených servisů na obou stranách se opakoval. Při servisu Jasečkové se ujímáme vedení 9:5, které následně navyšujeme až na 13:7, to vše především díky zlepšené obraně na síti i v poli a dohraným balonům Jasečkové. Další bodový únik zastavila opět maďarská univerzálka Eröss. Obranou a kvalitním servisem naše sestava postupně navyšovala vedení až na 17:9. Maďarský trenér zkoušel točit sestavu, i přesto se naše reprezentantky ujaly vedení 20:10. Série nepřesností však vrací do hry Maďarky, za stavu 21:15 zastavuje jejich nástup skvěle útočící Chládková. Vybudované vedení si udržujeme až do konce setu, který získáváme 25:19.

V úvodu třetího setu si soupeřky vytvořily dvoubodový náskok, který udržovaly až do stavu 11:9. Na úspěšné útoky maďarského družstva dokázala v této části setu reagovat pouze Jasečková, která nedovolovala vedení domácích dramaticky zvyšovat. Po oddechovém čase trenéra Nováka za stavu 17:13 však domácí tým nepolevil a v útoku dokonale hledal skuliny v obraně českého družstva. Tím se dostal až do vedení 22:17, bohužel se už našemu výběru nepodařilo přiblížit se soupeřkám a set ztrácíme 19:25.

Čtvrtý set zahajujeme úspěšnými útoky a ujímáme se vedení 9:6. Sérií nepřesností posíláme do vedení 13:11 soupeřky, které nás převyšují zejména v obraně v poli. Za stavu 16:14 pro Maďarky přichází na servis Hrbková, ale ani ona nedokázala servisem zatlačit tak, jak se jí dařilo v druhém setu. Nekompaktností bloku na kůlech se nám nedaří bránit útoky soupeřek a jejich obětavost v poli sráží český tým na kolena. Oddechový čas trenéra Nováka za stavu 16:20 byl poslední možností, jak nabudit jeho svěřenkyně, ani tento však nezabránil soupeřkám pokračovat v náporu. Po zaslouženém výkonu získávají Maďarky čtvrtý set 25:17 a tím i celý zápas.

Autor: David Konečný, foto CEV