5.1.2023

Reprezentační družstvo dívek U17 si na turnaji MEVZA připsalo první vítězství

V Púchově byl ve čtvrtek 5. 1. 2023 zahájen turnaj MEVZA dívek U17, jehož vítěz si zajistí přímý postup na ME U17 2023. První hrací den skončil pro naši reprezentaci bilancí 1:1. V úvodním utkání nestačily Češky až v tie-breaku na Finsko, náladu si však spravily v podvečerním utkání vítězstvím nad domácí reprezentací Slovenska.

Česká republika – Finsko 2:3 (25:21, 14:25, 20:25, 25:21, 7:15)

Sestava ČR: Mužíková, Rejmanová, Sirůčková, Dolejšová, Mrázková, Mandová, libera Vávrová, Dvorná. Střídaly: Ederová, Chládková, Pomrová, Novotná, Bezdičková, Sotáková

Do prvního setu vstoupil český tým odvážně a ze začátku setu si vytvořil mírný náskok. Fungoval mu razantní servis a výborná obětavá hra v poli, kterou dokázal proměnit následujícími útoky. Po vyrovnané prostřední fázi setu naše hráčky odskočily soupeřkám o tři body a v koncovce proměnily druhý setbol a zvítězily 25:21.

V druhém setu začalo družstvo Finska odvážně útočit a riskovat na podání, což se jim vyplatilo, a podařilo se mu získat náskok hned na začátku setu. Naše hráčky si na hřišti pomalu přestaly věřit, nedařilo se ani střídajícím hráčkám hru překlopit na naši stranu a Finky přesvědčivě zvítězily poměrem 25:14.

Do třetí setu vstoupil opět sebevědomý tým českých reprezentantek, který si vybudoval vedení 11:4. Finský tým se však nezalekl a postupně začínal ukrajovat kvalitní obranou a naším nedůrazným útokem český náskok. Z jasného vedení se Češky bohužel dostaly do ztráty a nestačily na severskou reprezentaci poměrem 20:25.

Čtvrtá sada byla po celý průběh setu vyrovnaná a skóre se přelévalo na obě strany. Set se dostal za vyrovnaného stavu do koncovky, ve které sérií es zvrátila Vanesa Mrázková sadu na naši stranu a šlo se do zkrácené sady po vítězství 25:21.

Začátek tie-breaku patřil finské reprezentaci (0:4) a na náš tým „spadla deka“. Ke střídání stran došlo za stavu 1:8 a českým hráčkám se už nepodařilo najít recept na dobře rozehrané a sebevědomé Finky, které zvítězily 15:7.

Jednalo se o první ostrý start všech 14 hráček na mezinárodní akci, což se podepsalo na nervozitě celého týmu, kdy mu především v závěru utkání chyběly zápasové zkušenosti. Hráčkám děkujeme za snahu a nasazení a věříme, že nabité zkušenosti jim pomohou v dalších utkáních.

Česká republika – Slovensko 3:0 (25:21, 25:23, 25:17)

Sestava ČR: Mužíková, Rejmanová, Mandová, Dolejšová, Mrázková, Sirůčková, libero Vávrová. Střídaly: Chládková, Sotáková

Druhé utkání v naplněné STC Aréně v Púchově začaly lépe slovenské hráčky, naše družstvo se však nezaleklo a postupně zlepšovalo výkon především v obraně. Celkově nervózní první set zlomila naše reprezentace před hranicí dvacátého bodu sérií dobrých servisů a povedených obran na svoji stranu a zvítězila 25:21.

I druhou sadu zahájily lépe Slovenky, když hlavní útočná síla smečařka Kánová začala proměňovat své útoky a trápila náš tým smečovaným servisem. Celou sadu tahaly Češky za kratší konec a dostaly se až do nepříznivého stavu 14:19, za kterého přišel druhý český timeout. Po ztrátě se naše reprezentace zvedla a trpělivou hrou, posílenou dobrým servisem a obranou v poli, skvěle otočila průběh setu a zvítězila 25:23.

Třetí set již diktovali tempo hry Češky od začátku a zlomené soupeřky již nedokázaly reagovat na jejich hru. V závěru sady se ještě slovenské hráčky pokoušely o zvrat, ale na koncentrovaný výkon našeho týmu to nestačilo, 25:17.

Děkujeme za úžasnou podporu jak v zaplněné hale, tak na dálku. Vážíme si jí!

Již v pátek od 9:00 čeká české reprezentantky poslední duel ve skupině proti Kypru. Všechna utkání turnaje MEVZA můžete sledovat přes Youtube kanál Slovenské volejbalové federace.