30.12.2015

MEVZA Junior Women ´98 2015: Češky po výhře nad Slovenskem obsadili druhé místo

V závěru letošního roku 2015, jako již tradičně, čekal náš reprezentační výběr mezinárodní turnaj MEVZA. V rámci letošní přípravy, kdy hrajeme extraligu žen, se jedná (od zářijového MS U20 JKY 2015) o první konfrontaci s mezinárodním juniorským volejbalem. Příprava pro nás začala již na druhý vánoční svátek – 26. prosince 2015 jsme se sešli v Brně, kde jsme absolvovali večerní trénink. Druhý den jsme znovu odtrénovali a po obědě jsme vyjeli do 200 km vzdáleného maďarského  Gyoru. Po příjezdu nás čekalo preliminary a krátký trénink.

Česká republika – Slovinsko 0:3 (-24, -14, -26)

Základní sestava: Jandová, Boušková, Černá, Bízková, Kopáčová, Saranová – Slavíková.
Střídaly: Baumruková, Valášková, Mikulcová, Valentová

Do turnaje jsme vstoupili v pondělí utkáním proti Slovinsku. Od začátku zápasu byl k vidění pohledný a bojovný volejbal. Od úvodu prvního setu byly v nepatrném vedení naše soupeřky, které si vypracovaly až tříbodový náskok (8:11 a 12:15). Při podání Aylin Saranové se nám však podařilo tento vývoj otočit, do druhého technického time-outu jsme vstupovali za vedení 16:15. Do koncovky jsme vstupovali za nadějného vedení 22:20. Bohužel díky nedůrazu v útoku a několika nevynuceným chybám získaly Slovinky čtyři body v řadě a vypracovaly si dva setboly. Podařilo se nám sice vyrovnat na 24:24, ale chyba na útoku a následné eso ukončily první set ve prospěch našeho soupeře.

Do druhého setu nahradila Aylin Saranovou Vendula Valášková. Bohužel i druhý set začal lépe pro Slovinky. Díky několika chybám na útoku si náš soupeř vypracoval čtyřbodové vedení (3:7), které postupně navyšoval. Ke zlepšení nevedlo ani dvojstřídání, kdy Nikolu Bouškovou a Gabrielu Kopáčovou nahradila Jolana Mikulcová a Tiziana Baumruková. V tuto chvíli se nám přestalo dařit i na přihrávce a nedokázali jsme ubránit následné útoky soupeře. Za stavu 4:12 byl Aleš Novák donucen vzít si již druhý time-out. Druhý set jsme však již otočit nedokázali a Slovinkám jsme hladce podlehli 14:25.

Do třetího setu se vrátila Aylin Saranová a místo Nikoly Bouškové nastoupila na nahrávce Tiziana Baumruková. Třetí set byl vyrovnaný až do stavu 11:11 – kdy si Slovinky čtyřmi body v řadě vypadali čtyř bodového vedení. Při podání Tiziany Baumrukové se však opakovala situace z prvního setu, nepříznivý stav 11:15 jsme dokázali otočit na 16:15. Slovinky však rychle zareagovaly a opět čtyřmi body v řadě získaly vedení na svoji stranu. Naše hráčky se však nevzdaly a do koncovky jsme vstupovaly za stavu 20:20. Bezchybnou hrou jsme si dokonce vytvořili dva setboly. Několik chyb nás však o tuto výhodu připravilo a museli jsme odvracet setbol soupeřek. Závěr setu jsme však opět nezvládli a po chybě na přihrávce a na útoku jsme prohráli 26:28.

Česká republika – Rakousko 3:1 (-22, 22, 17, 11)

Základní sestava: Bízková, Boušková, Černá, Jandová, Kopáčová, Saranová - Valentová.
Střídaly: Valášková, Baumruková, Nečasová, Slavíková

Ve druhém utkání na turnaji jsme se utkali s naším soupeřem z kvalifikační skupiny na MEJ Rakouskem. Hned úvod utkání pro nás nezačal dobře, když po našich čtyřech nevynucených chybách jsme prohrávali 1:4. Velmi rychle jsme se však zkoncentrovali a při dobrém servisu Daniely Černé jsme získali vedení 6:4. Pak jsme si opět vybrali slabší chvíli a dovolili Rakušankám dostat se do tříbodového vedení (10:13). Během celého setu jsme špatně přihrávali, díky čemuž jsme měli problémy s naším prvním útokem a současně se nám nedařilo ubránit rakouský protiútok. Rakouský náskok tak postupně narostl až na šest bodů. V samém závěru se nám podařilo ještě odvrátit čtyři setboly, na obrat však již bylo pozdě a první set jsme prohráli 22:25.

Čtyři prohrané sety v řadě donutily hlavního trenéra Aleše Nováka k několika změnám – do druhého setu nastoupila Tiziana Baumruková, Vendula Valášková a Michaela Nečasová. Začátek prvního setu měl vyrovnaný průběh. Po prvním technickém time-outu se nám podařilo dostat se do dvoubodového vedení. Celé družstvo se v této části setu prezentovalo výrazně zlepšeným výkonem, velmi dobře zahrála především střídající Valášková. Postupně jsme se dostali do vedení 17:11 a následně 21:16. Rakušanky však nesložily zbraně a díky bojovnému výkonu využily našeho chvilkového polevení v koncentraci a snížily na rozdíl jediného bodu (23:22). Samotnou koncovku jsme však lépe zvládli my a zvítězili jsme 25:23.

Třetí set pro nás opět nezačal šťastně – po našich čtyřech chybách jsme prohrávali 0:4. Naštěstí jsme se včas zkoncentrovali a v polovině setu se dostali do vedení, které jsme neustále navyšovali a po velmi dobrém výkonu celého družstva jsme zvítězili 25:17.

Po relativně snadno vyhraném setu přišlo z naší strany drobné polevení a úvod čtvrtého setu patřil našim soupeřkám. Ve vyrovnaném průběhu jsme stále prohrávali o jeden nebo dva body, skóre se nám podařilo vyrovnat až za stavu 10:10. V polovině setu se nám dařilo především v obraně na síti a díky pozorné hře jsme se dostali do výrazného vedení 17:10. Po výborném kolektivním výkonu jsme soupeřkám dovolili uhrát pouhý bod a zvítězili jsme 25:11, celkově 3:1 na sety.

Po prvním hracím dnu tak máme na svém kontě jednu prohru a jednu tříbodovou výhru. Vítězství proti Rakousku nás těší především vzhledem k blížící se evropské kvalifikaci. Přesto, že utkání skončilo až po osmé hodině, jsme ještě po večeři měli krátkou přípravu na naše zítřejší soupeře – v devět hodin ráno se utkáme s Chorvatskem, v prvním odpoledním zápase se postavíme proti domácím Maďarkám.

Po prvním dni nám po jedné prohře a jednom vítězství patří v průběžné tabulce čtvrté místo, na kterém jsme se stejným bodovým ziskem jako třetí Rakouskou. Tabulce vévodí Slovinsko, které jako jediné zatím neztratilo ani jeden bod. Druhý hrací den pro nás začal snídaní v sedm hodin, po které jsme se přesunuli k našemu prvnímu zápasu, ve kterém se proti nám postavil celek Chorvatska.

Česká republika – Chorvatsko 3:0 (17,18,15)

Základní sestava: Baumruková, Valášková, Jandová, Kopáčová, Černá, Nečasová - Slavíková.
Střídaly: Boušková, Mikulcová, Saranová, Valentová.

Do utkání nastoupila sestava, která nás dovedla ke včerejšímu vítězství nad Rakouskem. Hned od začátku jsme navázali na dobrý výkon ze závěru včerejšího utkání. Při dobrém servisu Tiziany Baumrukové jsme donutili chorvatského trenéra, aby si vzal první time-out za stavu 4:0. I přesto se nám podařilo zvýšit vedení na 6:0 a 8:1. Pak jsme bohužel opět udělali 4 chyby na mezihře a na útoku a dovolili jsme soupeřkám snížit na 8:5, poté dokonce na rozdíl jediného bodu (9:8). Opět se nám však podařilo dostat se do sedmi bodového vedení (19:12) na což soupeř musel reagovat svým druhým time-outem. Vývoj setu jsme však měli pod kontrolou a bez problémů jsme zvítězili 25:17.

Do druhého setu jsme nastoupili s jednou změnou – Gabrielu Kopáčovou nahradila Jolana Mikulcová. Začátek setu měl vyrovnaný průběh, přesto jsme si udržovali nepatrné vedení. Do výraznějšího vedení jsme se dostali až v polovině setu, kdy jsme díky trpělivé a bezchybné hře vedli 16:12. Chorvatkám se sice podařilo snížit na rozdíl jediného bodu (19:18), závěr setu však patřil nám. Soupeři jsme nedovolili uhrát již ani jeden bod a díky dobré obraně na síti a několika chybám soupeřek jsme zvítězili 25:18.

Třetí set navázal na koncovku setu minulého. Hráli jsme pozorně na obraně a bez chyb na útoku, zatímco Chorvatky se trápily ve všech herních činnostech. Rychle jsme získali vedení 10:2, které se nám podařilo navýšit až na deset bodů a snadno jsme zvítězili 25:15.

Česká republika – Maďarsko 3:2 (-19,23,-22,18,6)

Základní sestava: Bízková, Boušková, Valášková, Nečasová, Kopáčová, Černá - Slavíková.
Střídaly: Saranová, Baumruková, Mikulcová, Valentová.

V odpoledním utkání jsme nastoupili proti Maďarkám. Během celého prvního setu jsme se trápili s velmi špatnou přihrávkou a v důsledku toho jsme se hůře prosazovali proti maďarské obraně. Maďarky naopak byly na útoku úspěšné. Po téměř celý set byly v drobném vedení, které v závěru ještě navýšily. V první části setu se nám alespoň dařilo v obraně na síti, na vítězství to však nestačilo.

Ve druhém setu se naše hra zlepšila. Především jsme byli schopni i my zatlačit soupeře dobrým servisem a díky tomu jsme se dostali do výrazného vedení, které jsme navýšili až na stav 22:13. Dobrý výkon jsme neudrželi až do konce, polevili jsme v soustředěnosti a kvůli několika chybám na přihrávce a na útoku jsme dovolili soupeřkám snížit na rozdíl jediného bodu – 24:23. Naštěstí se nám podařilo využít poslední z 6 (!) setbolů a druhý set dovést k vítězství.

Ve třetím setu nebyl k vidění příliš pohledný volejbal. Obě dvě družstva se trápila s přihrávkou a střídavě zaznamenávala několika bodové šňůry. Několikrát se nám podařilo odskočit do tří až čtyř bodového vedení, které však soupeř dokázal snadno smazat. Do koncovky jsme tak vstupovali za vyrovnaného stavu 20:20. Přesto, že jsme byli po většinu setu ve vedení, tak koncovku zvládl lépe soupeř a dostal se do vedení 2:1 na sety.

Na vývoj utkání reagoval Aleš Novák „otočením“ smečařek i blokařek. Vědomi si důležitosti čtvrtého setu jsme vstoupili do setu soustředěným a kolektivním výkonem. Maďarky jsme v tuto chvíli přehrávali a do druhého technického time-outu jsme vstupovali za vedení 16:10. Ve druhé části setu jsme si zvonu vybrali slabší chvilku a dovolili soupeři snížit na rozdíl tří bodů, samotný závěr však opět patřil nám a zvítězili jsme 25:18.

Utkání tak musela rozhodnout zkrácená hra. Do tie-breaku jsme vlétli s velkou chutí po vítězství a rychle jsme vedli 5:0, Maďarkám jsme nedali šanci ani pomyslet na zvrat a tie-break jsme dovedli k vítězství 15:6.

Po dnešním dnu tak máme na svém kontě již tři vítězství a v zítřejším utkání se Slovenskem se tak s největší pravděpodobností utkáme o celkové druhé místo.

Komentář hlavního trenéra Aleše Nováka: „Utkání s Chorvatskem odehrála děvčata „s rutinou“. Za to utkání s Maďarskem si musela sáhnout na dno svých sil. Potěšující je, že zápas zvládla na přihrávce Dája Černá a v posledních dvou setech v poli dominovala Tereza Slavíková – některé její zákroky by se hodily režisérovi traileru Catwoman. Vítězstvím jsme zůstali ve hře o druhé místo v turnaji, o čemž rozhodne naše zítřejší utkání se Slovenkami.“

Pro poslední utkání nám los turnaje přidělil za soupeře Slovensko. Po třech výhrách v řadě, díky kterým jsme získali 8 bodů, nám v průběžné tabulce patřilo 3. místo. Před námi byl se stejným bodovým ziskem náš dnešní soupeř. Tento zápas se tak stal přímým bojem o konečné druhé místo na turnaji.

Česká republika – Slovensko 3:0 (23,17,18)

Základní sestava: Nečasová, Baumruková, Valášková, Bízková, Kopáčová, Černá - Slavíková
Střídaly: Saranová, Boušková, Jandová, Valentová

Zápas pro nás začal dobře. Od začátku jsme byli v drobném vedení. Po technickém time-outu jsme se však dopustili několika chyb a dovolili jsme Slovenkám vyrovnat. Trpělivou hrou jsme se znovu dostali do čtyř bodového vedení (15:11). Ve druhé části setu byl k vidění oboustranně pohledný volejbal. Stále jsme si udržovali 3 až 4 bodové vedení. V koncovce jsme vedli 23:20, kvůli zkaženému servisu a následným chybám na přihrávce i na útoku jsme dovolili soupeři vyrovnat. Poslední dva balóny jsme však díky úspěšnému bloku Venduly Valáškové a chytrému útoku Gabriely Kopáčové získali my a ujali jsme se vedení 1:0.

Ve druhém setu obě dvě družstva bojovala o každý bod. Postupně se oba týmy střídaly ve vedení, výraznější náskok jsme si vytvořili až v polovině setu, kdy jsme se dostali do vedení 18:12, které jsme již nepustili a po dobrém týmovém výkonu jsme vyhráli 25:17.

Třetí set byl velmi podobný tomu druhému. Rozhodující náskok jsme získali až po druhém technickém oddechovém čase, kdy jsme jednoznačně ovládli závěr a vybojovali vítězství 25:18. Po jasném vítězství 3:0 jsme obsadili konečné druhé místo.

Autor: Ondřej Foltýn