29.5.2021

Ani druhé utkání mužů v Golden European League vítězství nepřineslo

Druhým soupeřem našich volejbalistů na prvním turnaji Golden European League v Minsku byl domácí celek Běloruska, který bude i naším soupeřem v základní skupině evropského šampionátu v Ostravě. Stejně jako včera proti Turecku náš tým zvládl vítězně pouze druhý set a tak o své první vítězství v letošním ročníku GEL musí zabojovat v neděli proti Portugalsku.

Bělorusko – Česká republika 3:1 (25:21, 18:25, 25:17, 25:23)

Rozhodčí: Hulka (UKR), Pashkevich (RUS)

Počet diváků: 300

Bělorusko: Panasenko, Tsiushkevich, Bahatka, Pranko, Babkevich, Davyskiba, libera Budziukhin, Lazuka.Střídali: Kurash, Shkredau, Drapchynski, Marozau, Masko

Česká republika: Vašina, Polák, Hadrava, Galabov, Sedláček, Janouch, libero Pfeffer. Střídali: Bartůněk, Indra, A. Bartoš, Michálek, Špulák

statistika ZDE

Jakub Janouch (kapitán): „Gratulace domácím k vítězství. Z mého pohledu hráli konsolidovaněji, hlavně co se týká v součinnosti servis, blok a obrana. Jediný set, kdy jsme se jim dokázali vyrovnat, tak jsme ubránili jejich dva stěžejní hráče (účko a smečaře), to byl set druhý. Bohužel v těch ostatních setech se domácím hrálo líp, protože se vytvořili dvou, tříbodový náskok a byli psychicky nad námi, bohužel naše bojovnost nestačila.“

Jiří Novák (trenér): „Těžké hodnocení… to, co nám trošku fungovalo včera, zase nefungovalo dneska. Zlepšili jsme se v určitých věcech, které nám včera nešly, ale v podstatě nám chybí stabilnější výkonnost po celou dobu zápasu. My uděláme sérii bodů, dostaneme se nad soupeře a hned v následující otočce o ni přijdeme. Dneska se trošku střílelo na servisu, kdo líp podával, ten byl nahoře, ale celkově nám dnes trošku odešla ta část přihrávky a obrana v poli. Tam kdybychom byli dobří jako včera, tak věřím, že bychom to dnes urvali.“

První set byl od začátku vyrovnaný, ale okolo desítky si Bělorusové dvakrát pomohli esem a odskočili našim na rozdíl tří, resp. čtyř bodů. V polovině si servisem naopak pomohl český tým, jmenovitě Galabov, ale srovnat se nepodařilo. Výborným servisem a následnou obranou domácí odskočili až na rozdíl 22:18. Náš tým už jenom stačil snížit, set si s přehledem Bělorusové pohlídali.

Druhý set je kopií toho prvního, sice se dostáváme do vedení 7:5, ale následná chyba na bloku a dvě esa posouvají do vedení domácí Bělorusy. Naši borci ale trhák domácího týmu nedopustí a naopak sami jdou do tříbodového vedení 14:11 a po dalších chybách soupeře na útoku a dobrým servisem navyšují na 18:12. Naši volejbalisté si udržují pohodlný náskok až do koncovky, hlavně jistým útokem Hadravy. Druhý set ukončuje nekompromisní blok Poláka.

Nástup Bělorusů na začátku třetího setu musí trenér Novák hned zastavovat oddechovým časem za stavu 0:3. Další eso posouvá domácí tým do čtyřbodového náskoku. Bělorusové si stále udržují několikabodový náskok a set se blíží do své poloviny. Nedaří se nám ani na bloku, ani v poli a soupeř je stále daleko, 12:17. Není herní činnost, na které by se náš tým chytil a třetí set je ztracen.

I ve čtvrtém setu nám Bělorusové hned odskakují a my pouze dotahujeme náskok. Hadravu střídá Indra a dostáváme se na kontakt, 9:8. Bohužel domácí volejbalisté si opět pomáhají servisem a rozdíl je opět tříbodový, 12:9. Soupeř se opět vzdaluje a Janoucha na nahrávce střídá Bartůněk. Na hřišti se objevuje Michálek se Špulákem, ale soupeř si do koncovky nese luxusní náskok. Naději našemu týmu dává ještě výborným servisem Janouch, nicméně bezchybný běloruský útok středem zápas ukončuje.

Autor: Jiří Carba, foto CEV