25.8.2021

Ani druhý zápas našim mužům v Turecku nevyšel podle představ

V přípravě na blížící se mistrovství Evropy odehrál náš reprezentační výběr mužů další zápas v Turecku. Po včerejší prohře nahradil v základní sestavě Hadravu Finger, Vašinu Galabov a na postu libera začal Pfeffer. Bohužel ani tyto změny nepřinesly očekávaný výsledek a tak základní sestavu bude muset ještě trenér Jiří Novák ladit v poslední přípravě proti Řecku.

Turecko – Česká republika 3:1 (22:25, 25:16, 25:20, 25:21), dodatečný set 11:15

Turecko: Matic, Yenipazar, Gungor, Karasu, Lagumdzija, Gulmezoglu, libera Hatipoglu, Ergul. Střídali: Mandiraci, Bulbul, Savas, Bayram, Ulu, Yatgin

Česká republika: Sedláček, Janouch, Licek, Zajíček, Finger, Galabov, libera Pfeffer, Moník. Střídali: Hadrava, Vašina, Bartoš, Bartůněk, Patočka, Polák

Milan Moník (libero): „Myslím si, že to bylo lepší utkání než včera, i když jsme zkonstatovali, že to tak nevypadalo. Bylo tam trošku víc chyb v mezihře, ale zase tam byla bojovnost. Včera nám šlo pole a nešel útok, dneska nám šel útok, pole něco mezi… Ale jsem rád, že jsme vyhráli dva sety, který se proti Turecku berou. Je tam vzestupná tendence a myslím si, že to půjde furt nahoru.“

Jiří Novák (trenér): „I přes optimističtější výsledek zápasu si myslím, že včera to bylo takové učesanější. Včera jsme byli horší jen v jedné činnosti, ale zbytek fungoval. Dneska jsme hráli trochu ve vlnách, kdy jsme chvílemi hráli fantasticky, ale chvílemi jsme dělali jednoduché chyby. Nic, je to druhá porážka a musíme se zase dobře naladit před mistrovstvím Evropy a být připraveni na 3. září.“

Naši muži nastoupili v Turecku k druhému přípravnému utkání s odhodláním odčinit včerejší porážku. První set začali Turci tlakem a velmi rychle se dostali do vedení, které udržovali až do koncovky setu. Rozdíl mezi soupeři byl hlavně v příjmu a dohrávkách chycených balónů. Tyto činnosti naše reprezentace postupně zlepšovala, až se dostala na začátku koncovky do vedení. Koncovka byla v režii Galabova a Zajíčka, kdy se naši útočníci nemýlili. Turci byli zaskočeni a nestačili na naše přesné útoky reagovat, 22:25.

Nicméně domácí se rychle oklepali a hned na začátku druhého setu šli opět dovedení, které stále navyšovali, až do hrozivého stavu 16:9. V této fázi zápasu přehrávali Turci naše borce ve všech herních činnostech. Konec setu se už za jasného vedení domácího týmu pouze dohrával, 25:16.

Třetí a čtvrtý set byl kopií toho druhého. Domácí tým šel rychle do vedení a naše hráče nepustil do hry. Přestože trenér Novák začal míchat sestavou, k úspěchu to nevedlo – 25:20, 25:21.

Na pozici nahrávače začíná poslední set Luboš Bartůněk. Začátek pátého setu (trenéři se dohodli na zkrácené sadě) opět patřil Turkům, nicméně na rozdíl od setů předcházejících náš výběr rychle stačil manko dohnat a na „desítce“ již vedl o tři body. Tento náskok udržel a pátý zkrácený set dovedl do vítězného konce, 11:15.

Autor: Jiří Carba