5.9.2021

K další senzaci neměli čeští volejbalisté daleko, podlehli až po veliké bitvě Bulharsku

Česká republika v neděli nastoupila na mistrovství Evropy už ke svému třetímu zápasu a v Ostravar Aréně se utkala s Bulharskem, které mělo předchozí den herní volno. Do prvního setu vlétli bulharští hráči zostra a českým volejbalistům v něm dovolili uhrát pouze deset bodů. Domácí hráči se ale rychle zkoncentrovali, druhou sadu vybojovali pro sebe a zápas zdramatizovali. Ve čtvrté sadě pak sahali čeští reprezentanti po třech bodech, Bulharsko však odvrátilo jejich mečbol a napínavá bitva zamířila do rozhodujícího tie-breaku. V něm za lepší konec bohužel zatáhl soupeř a v utkání zvítězil 2:3 na sety.

Česká republika – Bulharsko 2:3 (10:25, 25:23, 25:18, 24:26, 11:15)

Rozhodčí: Porvazník (SVK), Gerothodoros (GRE)

Česká republika: Sedláček, Janouch, Galabov, Zajíček, Hadrava, Vašina, libero Moník. Střídali: Bartůněk, Finger, Licek

Bulharsko: Gotsev, Seganov, Atanasov, Grozdanov, Sokolov, Skrimov, libero V. Ivanov. Střídali: Chernokozhev, Chavdarov, Kolev, Stankov, Asparuhov

Jakub Janouch, kapitán ČR: „Když pominu dnešní první set, tak jsme předváděli ještě lepší výkon než proti Slovincům. Hráli jsme velmi obětavě ve všech činnostech, snad až za hranicemi našich možností, smekám před klukama, co byli na hřišti, protože dokázali zápas téměř vyhrát. Končí se ale, až spadne poslední balón, a v ten nejzazší moment zatáhli za brzdu Bulhaři, konkrétně Skrimov a Atanasov a ukázali, jací jsou hráči, a proto vyhráli.“

Jan Galabov, smečař ČR: „Byla to veliká bitva, ve čtvrtém setu to na konci všechno neskutečně sedlo Skrimovovi a následný mečbol samozřejmě mrzí.“

Jiří Novák, hlavní trenér ČR: „Po včerejším výsledku teď musíme utrhnout vše, co se dá. Dnes jsme nebyli třem bodům daleko, ale rozhodují individuality a na bulharské straně, když se pár lidí rozhodne, že to vezme do vlastních, tak to tak je. My samozřejmě bojujeme našimi zbraněmi, po prvním setu jsme moc nevěřili, že to půjde, pak jsme ale odstartovali dobře set následující. Tohle je vizitka našeho týmu, může strašně rychle nejenom spadnout, ale i vyletět a ke svému výkonu hrozně moc potřebuje emoce. Dnes byly na správné straně, a nakonec z toho byl docela dobrý zápas.“

Todor Skrimov, smečař Bulharska: „To se občas stává, že když se hladce vyhraje první set, v tom dalším se soupeř zvedne. Je to otázka psychiky a já teď netuším, kde se stala z naší strany chyba. Ale jsem rád i za ty dva body, vždyť jsme mohli prohrát 1:3. A ta moje tři esa, no, nebylo to poprvé, co jsem takhle zariskoval. Já vím, že mám kvalitní tvrdý servis a umím ho zahrát opakovaně. Tak jsem to zkusil, už nebylo na co čekat.“

Bulharsko odstartovalo utkání lépe (1:5) a Jiří Novák bral hned v úvodu time out. Následovala dvě bulharská esa Martina Atanasova (1:7), hostující se pak několikrát prosadili v útoku a vedli už 2:10. Česká republika znovu zastavila hru oddechovým časem, Bulharsku se ale vedlo na bloku a domácí hráči jen marně přihlíželi narůstajícímu náskoku (3:13). Ostravské fanoušky pak sice potěšil esem Jan Hadrava (5:13), zbrzdit bulharský tlak se však nedařilo (5:15). Do koncovky tak Bulharsko vstupovalo s dvanáctibodovým náskokem (8:20) a set dohrálo ve velkém stylu za 19 minut i díky celkem sedmi úspěšným blokům poměrem 10:25.

V druhé sadě držely na začátku oba týmy srovnaný krok (4:4) a české hráče hnali dopředu opět skvělí fanoušci v Ostravar Aréně (7:7). Po esu Jana Galabova vedli domácí 9:7 a dvoubodový náskok si po tvrdém útoku Lukáše Vašiny drželi (13:11). Další přesnou smeč přidal Jan Hadrava (15:13), bitva pokračovala (18:16) a sada mířila do napínavé koncovky (20:19). Na síti pak byl přesný Jan Galabov (21:19), po něm ale přišly dva body hostů (21:21) a český tým si vzal time out. Lukáš Vašina se vzápětí nemýlil v útoku a byl z toho pro změnu oddechový čas Bulharska (22:21). Chyba na podání soupeře a úspěšný český blok znamenaly dva setboly (24:22), první ještě Bulharsko tvrdou smečí odvrátilo, další bod už ale přidali domácí (25:23) a hala bouřila.

Úvod dalšího dějství patřil českým volejbalistům (5:3), oba týmy se ale praly o každý míč (7:5) a fanoušci sledovali obětavé zákroky na obou stranách. Za lepší konec tahala Česká republika (10:5), která zářila na bloku i v útoku (11:6). Soupeř poté připsal tři body v řadě (11:9), Jan Hadrava však po dvou přesných smečích zařídil opět české vedení o pět bodů (15:10) a se svými spoluhráči ho držel i před koncovkou (19:14). Diváci sledovali nádherné výměny a po esu Lukáše Vašiny na 22:15 si užívali parádní českou jízdu, která vedla až k sedmi setbolům (24:17). Třetí sadu nakonec naši volejbalisté vyhráli poměrem 25:18.

Bulharsko se vzdát nechtělo (3:3), ve větší herní pohodě ale byli na začátku čtvrté sady svěřenci Jiřího Nováka (7:4). Bulharsko pak začalo domácím šlapat na paty (8:7), ti však znovu odskočili na 10:7. Za stavu 15:13 si vzal time out český kouč a jeho tým bojoval ze všech sil dál (17:14).  Bulharsko se snažilo vzdorovat, domácí ale v neskutečné atmosféře náskok drželi (20:16) a po chybě hostujících na podání vedli 22:18. Další bod přidal Jan Hadrava (23:19), Bulharsko však zkorigovalo na 23:21 a domácí si vzali oddechový čas. Druhé bulharské eso v řadě vzápětí znamenalo stav 23:22 a Todor Skrimov se pak nemýlil ani potřetí a přímým bodem z podání srovnal na 23:23. Jan Hadrava pak sice zařídil český mečbol (24:23), Bulharsko ho ale odvrátilo a následující dvě výměny už si pohlídalo (24:26).

Zápas se tak rozhodoval v tie-breaku a vedení se v něm ujali hostující (3:5). Přiblížit Bulharsku se pokusil Lukáš Vašina (5:6), rozjetý soupeř to však nechtěl připustit (5:8). Souboj pokračoval a čeští volejbalisté se na Bulharsko téměř dotáhli (9:10), na vítězství už to ale bohužel nestačilo (11:15). Bulharsko si tak po veliké bitvě připisuje do tabulky dva body, České republice patří bod jeden.

Autor: Barbora Mertová