25.5.2022

Mužská reprezentace si na úvod Golden European League odváží výhru z Estonska

I když naše reprezentační družstvo mužů neodjelo do Estonska v plné sestavě, tak po dobrém výkonu veze první vítězství v Golden European League 2022. Toto vítězství se cení o to víc, že před startem GEL nemělo žádnou herní přípravu.

Estonsko – Česká republika 1:3 (18:25, 27:25, 18:25, 22:25)

Rozhodčí: Cesare (ITA), Suhhova (EST)

Počet diváků: 756

Estonsko: Tammearu, Treial, Uuskari, Juhkami, Saaremaa, Vanker, libero Maar. Střídali: Keel, Varblane, Hurt, Naaber, Kaibald, Saar, Vahter

Česká republika: Licek, Zajíček, Indra, Galabov, Polák, Janouch,libero Moník. Střídali: Šotola, Bartůněk, Šulista

kapitán Adam Zajíček: Na začátek vítězství 3:1, mám z toho velkou. Výkon to byl poměrně slušný, na to, že to byl první zápas. Hodně jsme se opírali o podání a podle mne jsme i dobře ztrátovali. Myslím, že jsme celý zápas měli v režii, až na ten prohraný druhý set, když jsme polevili po vítězném první setu s velkým rozdílem. Tři body jsou doma. Teď dobře dorazit do České republiky a jedeme dál.“

trenér Jiří Novák: „Jsme moc rádi za vítězství. Vlastně náš první oficiální zápas, protože nebyl úplně čas hrát přípravné zápasy. Trošičku to bylo jako na houpačce, kdy jsme ve dvou setech měli jasnou převahu, navíc ve druhém setu, který jsme prohráli, jsme měli setbol. Ale i soupeř měl dobré akce a zaplať pánbůh, že jsme čtvrtý set otočili, i když jsme byli až tři body za domácími, a trpělivou taktikou do defenzivy jsme ten set otočili a máme tři body.“

První set začíná opatrně. Na obou týmech je vidět vcelku pochopitelná nervozita z prvního mezinárodního utkání sezóny. Vedení se chopí domácí, otočkou na 3:5 si ale naše reprezentace vynucuje time-out domácího trenéra Fabia Soli. Naši se tlakem na servisu (eso Indra a dvě Galabov) dostávají dál a odskakují na 4:8. Při podání nahrávače Vankera dotahují Estonci po našem nedobrém příjmu na 10:10. Následně se dál hraje agresivní volejbal na servisu z obou stran. Nicméně dobrou obranou si Češi vybudují pětibodový náskok 13:18. Estonci se brání, co můžou, ale jejich nedůrazné útoky náš tým trestá a na tabuli svítí 13:21. V domácí sestavě dochází ke klasickému střídání, které přinese do hry trochu života, například eso a dva útoky z pipe. Po rychlé nahrávce Janoucha na Indru se však Češi ujímají vedení 0:1 na sety - 18:25.

Do druhého setu nastupuje náš tým beze změny v sestavě, Estonsko se vrací k zahajovací šestce. Sada začíná několika pokaženými servisy. Útok na české straně trochu zaostává a Estonci se ujímají vedení 7:4. Naše reprezentace se ale postupně opět dostává do tempa a se zvednutou útočnou vlajkou Galabova dohání domácí ve skóre na 11:11. Trenér Novák se vybírá svůj první oddechový čas při vedení Estonců 13:11. Nicméně ani pak se nedaří našim volejbalistům bránit, jak by si představovali. Po zákroku Moníka dohrává Indra a na ukazateli skóre svítí 16:15. Za stavu 18:17 zařazuje i český tým klasické dvojstřídání. Bartůněk ihned vyzývá Poláka k rychlé akci a po bloku Licka na středu sítě je srovnáno 20:20. Eso si připisuje Marek Šotola - kopíruje eso o pásku ve finále UNIQA extraligy Patrika Indry, který mu gratuluje rád jako první. Do koncovky vstupuje náš tým lépe Za stavu 22:23 Licek servíruje, ale domácí nahrávač vytasil nahrávku na bezblok a skóre srovnává. Konec setu se tak dramatizuje. Na setbol se daří smečaři domácích najít prsty Pepy Poláka, který uklidňuje protesty celé české lavičky. Nakonec jsou šťastnější domácí Estonci, kteří s trochou štěstí získávají 27. bod a srovnávají vývoj utkání na 1:1.

Na třetí set je vidět u našich borců odhodlání. Nicméně i Estonci zjistili, že mohou hrát a vývoj je jak po žebříku. I při stavu 8:8 se oběma týmům daří ztrátovat. Kapitán Juhkami přelévá vedení na stranu domácího týmu pomocí esa, ale náš kapitán Zajíček srovnává na 9:9 útokem středem sítě. Indra přidává své třetí eso a Polák blokem získává poprvé ve třetím setu pro náš tým dvoubodové vedení, 10:12. Obě libera se předvádí v poli, ale stále se nám daří držet především náš útok a tiebreakové vedení 13:15. Našim chlapům „seplo turbo” a i přes time-out domácího celku jsou ve vedení 14:19. Naše nepřesnost ve hře však vede českou lavičku ke zmáčknutí tlačítka a bere taky time-out 16:19. Estonsko sahá ke klasickému dvojstřídání, na hřišti se objevuje opět nahrávač Keel a univerzál Varblane. V samotné koncovce je náš tým důraznější a za stavu 18:23 přichází Marek Šotola ještě posílit blok. Konečný blok si ale připisuje Honza Galabov a český tým si bere zpět vedení v zápase.

Úvod čtvrté sady kopíruje úvod sady předchozí. Ke stavu 8:7 pomáhá rozhodčí udělením červené karty naší lavičce, i když asi nikdo v hale kromě něj nejspíš netuší za co. Herní pomoc to je asi spíše pro naše kluky, protože se, jak se říká, zdravě naštvali. Emoce jsou vidět na obou stranách a tak tvrdí muziku i Juhkami na servisu, esem zvyšuje na 13:10. Již klasické dvojstřídání oživuje naši hru, Bartůněk zařazuje pipe s Lickem, Šotola drží na bloku a náskok soupeře se tenčí, 16:15. Vypadá to, že nás čeká vyrovnaná koncovka. Česká sestava srovnává na 18:18 a střídání trenér Novák nechává běžet i po třech rotacích, kdy je Bartůněk na síti. Je vidět, že náš tým nechce připustit tiebreak. Do koncovky náš kapitán přidává eso na 21:21 a následně Uuskari „potěší“ útokem do autu, 21:22. Mečbol pro náš tým zařizuje blokem Marek Šotola. Poslední bod utkání získávají svěřenci Jiřího Nováka po útoku Estonců do anténky a hned v prvním utkání letošního ročníku Golden European League slaví vítězství.

Autor: Tomáš Jambor, foto CEV