5.6.2021

Naši reprezentanti se v Portugalsku naladili na vítěznou vlnu

V druhém zápase turnaje Golden European League v portugalském Santo Tirsu nastoupili naši reprezentanti proti Bělorusku, které bude i naším soupeřem v základní skupině na zářijovém ME v Ostravě.

Bělorusko – Česká republika 1:3 (20:25, 22:25, 25:23, 17:25)

Rozhodčí: Biegaljo (ENG), Lopes Pinto (POR)

Bělorusko: Panasenko, Tsiushkevich, Davyskiba, Pranko, Babkevich, Bahatka,libero Lazuka. Střídali: Masko, Shkredau, Kurash, Burau, Marozau

Česká republika: Vašina, Polák, Finger, Galabov, Sedláček, Bartůněk, libero Moník. Střídali: Patočka, Hadrava, P. Bartoš, A. Bartoš, Špulák

statistika ZDE

Jan Hadrava (kapitán): Jsem rád, že jsme navázali na včerejší výhru. V některých elementech byl náš výkon ještě lepší. Kolektivní výkon. Zítra s Tureckem budeme chtít opět vyhrát a ukončit výhrou tento turnaj.“

Jiří Novák (trenér): Jsem dnes spokojen, zápas byl možná na 3:0, ale v prostřední pasáži třetího setu jsme technicky trochu odešli. Kluci se do čtvrtého setu zmobilizovali, výhrou se nám zvedá sebevědomí.“

Do zápasu nastoupila identická základní šestka jako ve včerejším zápase s Portugalskem, jen na liberu dostal příležitost místo Pfeffera Moník. Oba soupeři na začátku hodně riskovali servis, z vysokých nahrávek po horším příjmu náš tým ale dokázal bodovat. Bělorusové měli přihráno lépe, útočili úspěšně středem sítě. Bartůněk dobře kombinoval se všemi útočníky, stav byl 12:12. Do vedení 18:14 náš celek dostal esem Sedláček. Po podání dobře hrajícího Vašiny vstupovali do koncovky svěřenci Jiřího Nováka za stavu 17:21. Pak si Galabov a Finger si poradili se srovnanou obranou, 19:23. První set získává pro náš tým esem Galabov. Za celý set udělali naši volejbalisté pouze čtyři nevynucené chyby a útočili s úspěšností 61%.

I druhý set byl na začátku vyrovnaný, oba týmy dobře útočily po příjmu podání. Z naší strany přibylo víc chyb na podání (plachtícího), Daviskyba esem srovnal na 9:9. Stejnou mincí oplatil Galabov, 10:13. O třetí eso Galabova připravil rozhodčí. O další bodovku se postaral dobrou obrannou prací Patočka (vystřídal Poláka), výborně nám v této fázi pracovala obrana a Bělorusové si vzali druhý oddechový čas, 13:18. Finger spolehlivě útočil a upravil na 17:21. Náskok se však rozplynul, na hřiště přišel Hadrava a Pavel Bartoš a prvně jmenovaný se postaral o kýženou „ztrátu“. Set zakončil nekompromisní smečí Finger. I v tomto setu měl náš tým lepší útok - 43% : 50%.

Patočka zůstal v základní sestavě třetího setu a při jeho podání jsme získali náskok, 1:4. Bělorusové chybovali několikrát na útoku, 2:6. Další průběh byl vyrovnaný, na naší straně bylo několik nedorozumění na útoku, ale vedení jsme stále udržovali, 8:12. Pak však přišly naše dvě přímé chyby na útoku (13:14), hůře jsme i bránili, a bylo vyrovnáno. Bělorusové se dostali do vedení 19:17 po zablokovaném útoku Fingera. Na hřiště do koncovky opět přišli Hadrava s Pavlem Bartošem, i s jejich pomocí jsme vyrovnali na 22:22. Na 23:23 vyrovnal Sedláček tvrdou smečí, pak však první setbol Bělorusů proměnil Masko esem. Útok - 52% : 40%.

Do čtvrtého setu vstoupil náš tým s velkou chutí zápas ukončit už v tomto setu. Dobře přihrával, z toho těžil Bartůněk, přidala se i lepší obrana. 4:8. Vašina si připsal velmi efektní zakončení z pipu a i přetlačil hostujícího univerzála Babkeviche, 8:14. Po výměně zápasu, kdy oba týmy několikrát výborně bránily, zvyšuje Finger na 9:15. Koncentrovaným výkonem vstoupili naši reprezentanti do koncovky s náskokem šesti bodů. První mečbol získavá Finger po ukryté nahrávce Hadravy, poslední bod jde na konto Galabova po chytré zalívce!

I v druhém zápase portugalského turnaje European Golden League jsme získali cenné vítězství. Oplatili jsme Bělorusům výsledek z prvního turnaje, což je s výhledem na zářijové mistrovství Evropy důležité. Opět jsme odehráli výsledkově, ale i herně, hodně kvalitní utkání. Zítra nás čeká již jistý postupujicí do Final Four GEL, tým Turecka a i tomuto týmu máme co vracet…

Autor: Miloslav Javůrek, foto CEV