6.8.2021

První přátelské utkání proti Slovensku zvládli Češi na jedničku

V Hradci Králové se odehrál první ze sedmi mezinárodních přátelských utkání naší mužské reprezentace před zářijovým mistrovství Evropy. Svěřenci trenéra Jiřího Nováka se utkali s tradičním soupeřem ze Slovenska.

Česká republika - Slovensko 3:0 (25:18, 25:14, 25:18), dodatečný set 27:25

Rozhodčí: Krtička, Dmejchal

Počet diváků: 150

Česká republika: Vašina, Zajíček, Finger, Licek, Mach, Bartůněk, libero Moník. Střídali: Indra, Patočka, P. Bartoš, Polák

Slovensko: Paták, Zeman, Lamanec, Kriško, Krajčvič, Palgut, libero Nemec. Střídali: Petráš, Firkaľ, Ihnát, Goč, Prokopec,

Michal Finger (univerzál): „Jsem samozřejmě rád za výhru. První z řady zápasů, důležitý i pro psychiku. Ukázali jsme dobrý volejbal, doufám, že podobně budeme pokračovat i zítra.“

Lukáš Vašina (smečař): Jsme rádi, že jsme první ze série zápasů zvládli. Všichni jsme unaveni z přípravy. Výhra 4:0 je výborná. Určitě nám šel servis a po jejich špatném příjmu jsme dobře blokovali, naopak je asi ještě třeba zapracovat na obraně v poli.“

Jiří Novák (trenér): „Jsem maximálně spokojen s výsledkem i s přístupem hráčů. Šli jsme do utkání z plného tréninku, dopoledne jsme byli v posilovně. Všichni si za dnešek zaslouží pochvalu.“

Úvod utkání byl ve znamení mnoha zkažených podání z obou stran. První šňůru jsme zaznamenali při podání Radka Macha, bodově zakončoval Lukáš Vašina. Nikdo bodově neodskočil, Bartůněk kombinoval se všemi útočníky, za stavu 10:10 tvrdě útočil Finger. Ani v prostřední části se obraz hry nezměnil, skóre zůstávalo vyrovnané (13:13). Za stavu 16:13, po dalším výborném útoku Vašiny, si vzal hostující trenér Kardoš oddechový čas. Na 17:13 zvýšil ukázkovým blokem Zajíček, Mach předvedl stejnou obrannou akci (20:14). Náskok jsme si udržovali i do koncovky, první setbol jsme získali po chybě hostů, a stejně byl i dokončen první set.

Do druhého setu jsme nastoupili beze změny, set začal vyrovnaně jako první. Při Vašinově podání jsme přeci jen odskočili na 8:5, další tlak na podání vytvořil Zajíček (11:6). Dále jsme zvyšovali náskok, na bloku se blýskli Mach a Finger. Na 16:10 zvýšil tvrdým útokem Finger. I dalším průběhu jsme dokázali kvalitně podávat, výsledkem byl až osmibodový náskok. Žádná zápletka se již nekonala, druhý set jsme bez problémů vyhráli.

Ve třetím setu jsme po esu Fingera vedli 5:3, pozorný Zajíček zvýšil na 6:3.  Slováci přidali, Krajčovič středem sítě vyrovnal na 7:7. Tlak na podání z naší stran už nebyl tak velký, stav zůstal i nadále vyrovnaný. Do hry poslal trenér Novák Pavla Bartoš a Patrika Indru za výborně hrajícího Fingera s Bartůňkem. A střídání to bylo povedené, Indra esem a útokem zvýšil na 19:17. Po několika blocích jsme set vyhráli 25:18, celkově 3:0 na sety.

Utkání jsme zvládli výborně, útok na ztrátu byl na vysoké úrovni, stejně tak obrana na síti i podání. Zítra je na programu odveta, ve stejný čas a na stejném místě, tzn. od 17 hodin v hale Slavie Hradec Králové.

Autor: Miloslav Javůrek