6.6.2021

Třetí výhry v Golden European League se mužská reprezentace už nedočkala

Naši reprezentanti zakončili letošní ročník Golden European League zápasem s Tureckem. Bohužel v něm nenavázali na výkony z předešlých utkání v Portugalsku a na další výhru nedosáhli. Turečtí volejbalisté tak bez jediné prohry ovládli skupinu C a zaslouženě postoupili do Final Four.

Česká republika - Turecko 1:3 (18:25, 14:25, 25:19, 20:25)

Rozhodčí: Lopes Pinto (POR), Biegajlo (ENG)

Hráno bez diváků

Česká republika: Vašina, Patočka, Finger, Galabov, Sedláček, Bartůněk, libero Moník. Střídali: Hadrava, P. Bartoš, Michálek, Špulák, A. Bartoš

Turecko: Karasu, Yenipazar, Güngör, Bülbül, Lagumdzija, Gülmezoğlu, libero Hatipoğlu. Střídali: Tümer, Mandiraci, Gürbüz, Cengiz, Bostan

statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Jan Hadrava (kapitán): „Těžko se mi to hodnotí. Opět jsme sklouzli k takovému neučesanému volejbalu, padali tam balóny, které nám v minulých zápasech nepadali. Dva a půl setu Turci byli lepší, my se vrátili do zápasu, dělali míň chyb, ale nedotáhli to. Konec první části, je před námi druhá část s vrcholem v Ostravě na domácím ME, teď je před námi volno.“

Jiří Novák (trenér): „Měli jsme hodně špatný vstup do zápasu, pro mě až šokující po dvou vyhraných zápasech. Prostřídali jsme a našli sestavu, která konkurovala Turkům. Obrat jsme nezvládli kvůli několika chybám na konci čtvrtého setu.“

Souboj proti již jistému postupujícímu z naší skupiny do Final Four Golden European League začala na naší straně sestava, která dokončila včerejší utkání proti Bělorusku. Turci nastoupili v nejsilnějším složení, ideální konstelace k odvetě za prohru z minulého turnaje. Jako první odskočili Turci po podání svého univerzála Lagumdziji, i dále byl náš tým horší na útoku a soupeř proměňoval v body ubráněné balóny, nefungovalo nám ani vykrývání, 7:12. Po další chybě na útoku za stavu 12:18 přišel na řadu oddechový čas našeho trenéra. Náskok si však protivník udržel a vyhrál bez problémů první set.

Lagumdzija nám dělal problémy i na začátku druhého setu, skvěle podával i útočil, 3:9. Za stavu 5:12 již byli na hřišti Pavel Bartoš, Hadrava i Michálek. Nikdo se nedokázal prosadit přes tureckou obranu, soupeř hrál ve velké euforii. Dařilo se nám ztrátovat jen velmi těžce, rozdíl ve skóre narůstal, set končí 14:25. Svěřenci Jiřího Nováka nedokázali dostat Turky do problémů svým podáním, naopak měli na příjmu velké problémy.

Obraz hry se neměnil ani v dalším setu, náš tým byl pod permanentním tlakem soupeřova podání, 1:4. Při podání Honzy Hadravy přišlo vyrovnání na 4:4, i díky bloku Pavla Bartoše. Naše první vedení v zápase pak zařídil esem Vašina a blokem Sedláček, 8:5. Dostali jsme se zpět do zápasu, Hadrava dvakrát bodoval jednoblokem, 15:9. Obrana na síti tentokrát zdobila naše reprezentanty, 22:13. První setbol zachránil Moník málo vídaným zákrokem v poli, poslední slovo patřilo taktéž dobře hrajícímu Hadravovi. 58% úspěšnosti na útoku a 6 bodových bloků nás vrátilo do zápasu.

Čtvrtý set byl od začátku naprosto vyrovnaný, čekalo se na první sérii. I v půlce setu byl stále stav 13:13. První se dostali do vedení o více než dva body Turci, 15:18. Šance na snížení jsme měli, jednu z nich využil Sedláčkem výborným blokem, 20:22. Další už využita nebyla a Turci vyhrávají 20:25.