8.6.2022

Vítězstvím nad Belgií si Češi zajistili účast ve Final Four Golden European League

I v pátém utkání Golden European League 2022 udrželi naši reprezentanti neporazitelnost. V Belgii zvítězili 3:1 a už nyní mohou slavit postup do Final Four. Závěrečný zápas ve skupině C čeká naši reprezentaci v sobotu ve Zlíně, kde hostí Estonsko.

Belgie – Česká Republika 1:3 (19:25, 25:19, 20:25, 19:25)

Rozhodčí: Wouter de Baar (NED), Paul Herbots (BEL)

Počet diváků: 750

Belgie: Lecat, Kindt, van Hoyweghen, Desmet, van Elsen, Reggers, libero Perin. Střídali: Thys, Peeters, Dermaux, Mc Cluskey, van de Velde

Česká republika: Licek, Zajíček, Šotola, Galabov, Polák, Bartůněk, libera Moník, Pfeffer. Střídali: Piskáček, Indra

libero Milan Moník: „Než jsme se rozjeli, byl zápas náročný, protože naše hra byla zpočátku rozpačitá a Belgičané hráli o dost lépe než u nás doma. Vycházel jim servis, s čímž jsme se trochu trápili. Myslím, že na pohled to úplně koukatelný volejbal nebyl, ale my jsme rádi, že jsme zvládli vybojovat další těžké vítězství v náročné sezóně, kdy se už ukazuje, že únava tady je. Dnes byl poprvé ve Zlaté evropské lize zařazený video challenge, což je vždycky dobře. Bohužel ale dnes došlo k chybě, což si myslím, že už by mělo být vychytané, vzhledem k tomu jak dlouho už se tento nástroj používá. Všichni se těšíme na poslední zápas před Final Four. Ve Zlíně uděláme všechno pro to, abychom vyhráli, a budeme rádi, když nás fanoušci přijdou podpořit.“

trenér Jiří Novák: „Protože se nám podařilo, co jsme chtěli, naše pocity po zápase jsou pozitivní. Splnili jsme úkol uhrát si venku v Belgii vítězství, což není jednoduché. Dokázali jsme to s nasazením, i když nám chybělo víc klidu ve hře. Jsem ale spokojenější než po domácí výhře 3:0 s Lotyšskem. Utkání bylo trochu nervózní, což bylo dáno jednostranným rozhodováním rozhodčích. Zlomili jsme to tím, že ve chvíli, kdy nás Belgičané ve čtvrtém setu dotáhli, jsme se utrhli, hráči se zdravě naštvali a už to nepustili. Čeká nás cesta domů, přesuneme se do Zlína a tam v sobotu vletíme na Estonsko.“

Podáním zahájil utkání Licek a po dohraném balónu se hosté z ČR ujali vedení 0:1. Belgičani ale zariskovali na servisu a to jim přineslo eso a obranu a do vedení se dostali naopak oni. Čechům se podařilo dotáhnout skóre při podání nahrávače Bartůňka a dokonce přelít vývoj pro ČR na 8:9. V pořadí druhým českým esem Šotola nejen zvýšil na 10:12, ale také donutil trenéra Zanniniho k prvním oddechovému času zápasu. Emoce se zvedly při ulívce nahrávače Bartůňka, kterou sudí posoudil jako taženou. Odpověď Galabova přímým bodem z podání byla ideální a Češi se dostali do vedení 14:18. Eso přidal i kapitán Zajíček a podobně jako po podání Šotoly se týmy šly občerstvit při druhém time outu domácích, 15:20. Český „Komín“ Šotola přitvrdil muziku za základní lajnou a na tabuli se rozsvítilo skóre 16:23. Za stavu 17:24 přišlo standardní dvojstřídání a do hry vstoupili Piskáček s Indrou, kteří v souhře uzavřeli set, 19:25.

Po výměně stran se sestavy nijak nezměnily. Úvod setu provázelo několik nepřesností na obou stranách. Po dlouhé rozehře byli šťastnější ale domácí po challenge In / Out. Je pravda, že po každé „křivdě“ hráči v modrých dresech odpovídali s chutí. 6:5 byl ale stav prvního vedení Belgie v druhém setu. Kapitán Zajíček vzal bodovým blokem výhodu zpět na českou stranu. Nicméně po několika neshodách požádal o oddechový čas i trenér Novák a vyzval hráče k obnovení koncentrace. Po dobré obraně čeští volejbalisté opět s Belgičany hráli ve shodě 11:11. Utkání bylo dál jak na houpačce. Nicméně Belgie si stále držela výhodu ztráty a vedení o dva body. Čechům se nedařilo, jak by si představovali, a v druhém setu tahali za kratší konec. To se až do konce setu nepodařilo změnit a volejbalisté Belgie získali sadu v poměru 25:19 a sety tedy vyrovnali na 1:1.

Domácí chytili šanci za pačesy a předváděli nadále hru na hranici rizika, což se jim vyplácelo. Ujali se vedení 4:2. Čechům se nedařilo především zakončovat útok do bodu, a proto stále ztráceli dva body. Na 9:9 náš tým srovnal po úspěšném bloku a obětavá hra ukázala, že zbraně rozhodně nesložil. Belgičany se podařilo přibrzdit obranou a stav se tedy otočil příznivěji pro Českou republiku - 11:12. To potvrdil i Polák přímým bodem z podání a týmy zamířily k lavičkám po volání domácího kouče Zanniniho, 12:15. A jako by Češi neměli dost, po občerstvení přidali další body, 12:17. Trenér Novák sáhl k taktickému tahu hry na dvě libera a do obrany při českém servisu přišel Pfeffer. Vedení Čechů se domácím dařilo ukrajovat a po rozhodnutí domácího videochallenge a nepřesnosti na útoku Galabova vzal trenér Novák time out. Vedení se už reprezentantům ČR podařilo udržet a poslední bod setu měl v rukou opět vystřídavší Patrik Indra, 20:25.

Čeští muži vstoupili do čtvrtého setu povzbuzeni možností ukončit zápas a úvod sady patřil jim, 1:6. Vývoj byl velmi nervózní a challenge si trenéři vyžádali téměř po každém třetím míči. Výrazné vedení ale Češi ztratili (13:13), kvalitním podáním a obranou Zajíčka však odskočili zpět do vedení 13:16. Monster blok Šotoly náš tým posunul ještě dál. Do koncovky Češi vstoupili za stavu 15:21, ale hezká kombinace Belgičanů po podání Galabova ještě vedoucí tým do většího trháku nepustila. Vítěznou tečku však zajistil Galabov ze zadní pozice (19:25) a Češi mohli slavit nejen vítězství v dnešním zápase, ale i postup do Final Four.

Autor: Tomáš Jambor, foto CEV