30.6.2013

Volejbalisté odčinili zaváhání se Španělskem a přesvědčivě porazili Maďary

logoČeští volejbalisté šli do sebe a po páteční porážce se Španělskem si místo dopolední posilovny sami vyžádali ranní trénink. Kvůli servisu a příjmu si potřebovali víc zvyknout na částečně prosklenou halu, což potvrzuje i Michal Kriško:
Ráno jsme měli trénink, protože jsme ho všichni chtěli. Na té jedné straně haly totiž svítí sluníčko a pro přihrávače je to nepříjemné. Tím, že jsme měli den předtím jen strečink, tak jsme si potřebovali halu víc osahat a myslím si, že to bylo jen prospěšné.“ Stejný názor má i Adam Bartoš:
„Já myslím, že jsme se díky tomu tréninku trošku víc zorientovali, dostali balón na ruce a to bylo dobře. Pro mě osobně je to otázka jednoho tréninku, než si na halu zvyknu.“

Základní sestava se pro utkání s Maďarskem podstatně změnila. Místo nahrávače zaujal Boula a post univerzála obsadil Kriško. Příprava Maďarů tak byla skoro zbytečná, protože se v rozboru soustředili hlavně na Fingera.

Češi získali první dva body v zápase jen díky zkaženým servisům Maďarů. Až za remízou 3:3 stálo vlastní úsilí. Balón složil Mauler, který hned navázal další povedenou smečí. Tým trenéra Bernarda brzy získal tříbodové vedení, ale Maďaři těžili z ojedinělých českých chyb a skóre dvakrát srovnali. Za stavu 8:8 Čechy nakopla tříbodová šnůra. Když po technickém timeoutu zvyšoval esem na 13:9 Boula a další výměnu zakončil dvojblok Široký, Hýský, nebylo o vítězích sady pochyb. O šestibodový rozdíl se postaral esem Hýský. To Maďaři se přímo z podání neprosadili ani jednou. Radost jim vzápětí naposledy v setu přinesl Gergye, který smečoval na 16:11. Dál už bodovali jen Češi. První setbol získal esem Široký a ve výhru 21:11 ho proměnil blokem Kriško.

Čeští reprezentanti ztratili ve druhé sadě vedení 2:0, stejně jako pak Maďaři 7:5. Od poloviny setu si lepší pozici udržovali Češi, kteří nabrali tříbodové vedení 13:10 po akci Širokého. Soupeř příležitostně snížil, ale k obratu se neměl, tedy zatím. Za stavu 16:14 trenér Bernard provedl dvojnásobné střídání a do hry poslal Ticháčka s Fingerem. Oba byli hned platní. Ticháček rázně podal a dvojblok Finger, Holubec zastavil D.Szaba. Jenže pak Maďaři bodovali třikrát za sebou a bylo srovnáno na 17:17. Po autu smečujícího Hýského se navíc dočkali i vytouženého vedení 19:18. A jako první pak mohli sadu také ukončit. Pod tíhou okamžiku ale nejprve zkazil servis D.Szabo a po něm při útoku zamířil do autu Nemeth. Češi za stavu 21:20 žádné drama nepřipustili, set ukončil esem Finger.

V úvodu třetí části Čechům haproval servis, své podání zkazili do stavu 5:7 hned tři hráči. Vyrovnání zařídil Hýský, který zablokoval D.Szaba. Maďaři se nenechali zastrašit a náskok si zase vzali zpátky poté, co smečoval Gergye. Čeští volejbalisté se dlouho pokoušeli o obrat, ale vždy se dostali jen k vyrovnání. Na 12:12 korigoval esem Kriško, na 15:15 dorovnával Hýský. Ten pak dostal tým poprvé v setu také do vedení. Následovala přehlídka smečí, do které se zapojili hostující Szabo, D.Kaszap a Kriško s Hýským. Po ní si Češi stále udržovali bod k dobru a po chybě Nemetha ještě odskočili na 19:17. Jenže potom jejich bodový přísun ustal. Boula servíroval do autu, Hýský při útoku zamířil mimo kurt. Přes dvojblok Kriško, Široký se v další výměně prosadil Nemeth a na setbol si schoval eso Kaszap. Maďaři tak vyhráli 21:19.

Vstup do čtvrtého setu vyšel českým reprezentantům na výbornou. Hru oživil Bartoš, který smečoval na 1:0 a na 3:0. Mezi jeho body se zviditelnil ještě dvojblok Finger, Široký. Maďaři sice v úvodu dvakrát vyrovnali, ale od stavu 7:7 už Čechům nestačili. Na 9:7 zvyšoval esem Bartoš. K dalšímu bodu domácích přispěli Szabo A. s Kaszapem, kteří vytloukli smeč Hýského do autu. Rozdíl mezi týmy se postupně prohluboval. Na 14:10 zvýšil Finger, patnáctý bod si vychutnal Bartoš. Maďaři o sobě dali vědět naposledy za stavu 16:11, když zaútočil Gergye. Pak už jen přihlíželi. Míč na 19:12 složil výtečný Bartoš a vyzval tým k ukončení zápasu. Při mečbolu poslal zadarmo balón do autu D.Szabo. Český národní tým tak ovládl sadu 21:12 a celý zápas vyhrál 3:1 na sety. V neděli se v posledním utkání turnaje postaví domácím Černohorcům. Utkání začne v osm hodin večer.

Sobotní zápasy ve skupině B Evropské ligy, Podgorica:

Španělsko – Černá Hora 3:1 (19, 22, -21, 18)

Česká republika – Maďarsko 3:1 (11, 20, -19, 12)

Sestava ČR: Boula (2), Hýský (16), Široký (5), Kriško (12), Mauler (5), Holubec (4), libero Kopáček – střídali: Ticháček, Finger (5), Zajíček, Bartoš (7)
Sestava Maďarska: Nemeth (11), Kovacs (1), Baroti (5), Gergye (10), Nagy (5), Toth, libero Dömötör – střídali: Szabo A. (1), Kaszap (3), Szabo D. (6)

Steward Bernard (trenér)

Bylo to dnes snadné vítězství?
„Ne, vůbec ne. I když jsme první set vyhráli velmi lehce. Druhý set byl těžký, ale myslím si, že v něm kluci hodně zabojovali. A to vlastně rozhodlo celý zápas. A i když jsme pak třetí set ztratili, ve čtvrtém už to bylo zase dobré jako na začátku. Mělo to úroveň, dobrým servisem a dobrými bloky jsme je dostali pod tlak.“

Po delší době jste pozměnil základní sestavu. Co bylo tím důvodem?
„Tento turnaj je hodně dlouhý a několik kluků několik zápasů pořádně nehrálo. Oni musí být ve formě a potom teprve můžou dostat šanci hrát a ukázat, co umí. Protože já věřím, že to udělají, že se budou chtít ukázat. My máme možnost měnit v zápasech hráče, tak není žádný důvod, proč to nedělat.“

Jak jste byl spokojený s výkonem Adama Bartoše, který vlétl do čtvrtého setu ve skvělé formě?
„Adam odehrál perfektní set, v útoku byl stoprocentní a jeho příjem byl také velmi dobrý. Myslím si, že byl dneska velmi platným hráčem.“

Oproti zápasu se Španělskem jste zlepšili příjem i servis. Mohl za to neplánovaný ranní trénink?
„To nemá nic společného s ranním tréninkem, my jsme nedělali nic jiného oproti jiným dnům.

Vím, že moji hoši umí dobře servírovat. Spíš je to vždycky o formě v daný den. Jednou máš zkrátka dobrý den, pak zase špatný.“

Adam Bartoš (smečař)

Čím to bylo, že výkon českého týmu byl mnohem lepší než včera?
„Myslím si, že nás ta prohra poučila v tom, že musíme bojovat víc jako tým. Hlavně zlepšit projev a od toho se odvíjel celý zápas. Od zlepšeného projevu a týmového ducha.“

Ty si se pořádně dostal do hry až ve čtvrtém setu, ve kterém si týmu uhrál krásných sedm bodů. Pamatuješ si na lepší set v reprezentaci?
„Ne, nepamatuju. Ale Lukáš Ticháček mi to dával výborně, skoro na bezblok, takže já jsem vlastně jenom máchal. Když přijdu na hřiště, tak se vždycky snažím ten tým nějak nahecovat, nějak zlepšit ten projev a proti Španělům se mi to nepovedlo, tak jsem rád, že dneska ano.“

Mrzí tě, že v národním týmu nedostáváš tolik příležitostí?
„Já jsem rád za každou pozici v reprezentaci, je to pro mě čest hrát za Česko a jsem za to rád.“

logoMichal Krišo (univerzál)

Výkon týmu se od zápasu se Španěly výrazně posunul k lepšímu. Co se změnilo?
„Vlastně vůbec poprvé jsme hráli v nové sestavě. Přišel jsem já a Ondra Boula a oba jsme chtěli dokázat, že chceme hrát, že na tu palubovku patříme. Tak to bylo z naší strany takové víc vyhecované. Ale celkově jsme asi chtěli víc vyhrát než včera.“

Proč jste nakonec nedotáhli k vítězství dobře rozehraný třetí set?
„I když jsme vedli v koncovce o dva body, oni nás dostali plachtícím servisem a my jsme nesložili balóny. Myslím si, že si takové zaváhání nemůžeme dovolit. Když vedeme 2:0, tak si zkrátka nemůžeme dovolit ztratit set s jakýmkoliv soupeřem.“

Vidíš po dnešním vítězství postup do Final Four jako reálný?
„Blízko to je, myslíme na to, ale Černá Hora je nám pořád v patách. Nic ještě není jistého, nejspíš rozhodne náš zítřejší zápas právě s Černou Horou.“