19.9.2023

Bojovnost českému týmu proti favorizované Číně nechyběla, prosadit se však bylo těžké

Po dni volna nastoupila naše reprezentace na turnaji olympijské kvalifikace proti domácím volejbalistkám Číny. Češky sice v první a druhé sadě sadě prohrály vysokým rozdílem, dokázaly ale s Číňankami v úvodu setů držet krok a prosazovat se i přes vysoké bloky. Třetí set byl vyrovnaný až do úplného konce a domácí favoritky ho získaly nejtěsnějším možným rozdílem. Do utkání se dostalo všech 14 českých volejbalistek, nejvyššího bodového zisku dosáhly Gabriela Orvošová (12 bodů) a střídající smečařka Magdalena Bukovská se sedmi body. Záznam utkání i přímé přenosy následujících zápasů jsou ke zhlédnutí na platformě volej.tv.

Čína – Česko 3:0 (25:12, 25:16, 25:23)

Rozhodčí: Akulova Yuliya (KAZ), Carbajal Mozzo Denis Fabián (URU)

Čína: Linyu Diao, Yingying Li, Yuanyuan Wang, Xiangyu Gong, Yunlu Wang, Xinyue Yuan, libero Mengjie Wang. Střídaly: Yixin Zheng, Xia Ding

Česko: Valková, Havelková, Pavlová, Orvošová, Mlejnková, Koulisiani, libera Digrinová, Dostálová. Střídaly: Kneiflová, Pelikánová, Brancuská, Bukovská, Hodanová, Kolářová

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

blokařka Ema Kneiflová:Řekla bych, že jsme zpočátku nedokázaly zatlačit Číňanky servisem, a proto bylo velmi těžké je ubránit. Jejich hráčky jsou strašně vysoké, které patří k nejlepším na světě, a pro nás bylo těžké se přes ně prosadit. Nedokázaly jsme je pořádně vyčapat, ani se dostat přes bloky, ale ke konci druhého setu jsme začaly tlačit servisem, naše hra se zlepšila, rozčapaly jsme se, protočila se sestava a každá z nás nechala na hřišti sto procent. S výsledkem tak můžeme být spokojené. Určitě to mohlo být lepší, ale nechaly jsme tam vše. Pro každou hráčku na hřišti je neskutečný pocit, když se proti nejlepším světovým hráčkám prosadí a zaboduje. Je to super.

smečařka Magdalena Bukovská:Hlavní klíč k vítězství dnes byl na servisu a čínské přihrávce. Číňanky měly vysoká procenta na přihrávce a bylo opravdu těžké je ubránit. Vše totiž měly přihrané za jedna a nahrávky byly navíc neskutečně rychlé. Proti tak silné obraně, jakou Číňanky mají, je to vážně těžké. Myslím si ale, že jsme do zápasu vlétly bojovně, holky hrály hezky a daly jsme do toho všechno, co se dalo. V příštích zápasech musíme určitě přitvrdit servis, protože proti týmům, jako je Čína, musíme začít hlavně u servisu. Jsem ráda, že jsem dostala šanci si zahrát proti tak obrovsky silnému týmu. Moc jsem si to užila a byly to takové nepopsatelné okamžiky a chvilky. Hrálo se mi dobře a hezky se mi útočilo.

trenér Giannis Athanasopoulos: „Jsem spokojený s tím, jaký výkon jsme předvedli. Bojovali jsme o každý míč. Čína je opravdu silný tým, jsou o hodně vyšší než my, což pro nás znamená velké potíže při skórování. V prvním setu jsme se zasekli v jedné rotaci, kdy nad námi soupeřky získaly výhodu, a pro nás bylo těžké se vrátit do zápasu. Průběh druhého setu byl podobný. Ve třetím setu to bylo vyrovnané, ale ztratili jsme dva klíčové míče. Možná bychom měli šanci set i vyhrát, ale přesto jsem velmi spokojený s tím, co všechny hráčky předvedly. Teď musíme jít zase dál, protože tento turnaj je velmi agresivní a nesmíte se jeden den zaseknout na tom, co se už odehrálo. Teď hned musíme přepnout, kontrolovat naše emoce a nesoustředit se na to, jestli jsme odehráli dobré, nebo špatné utkání. Před námi je další boj, což je pro nás všechny nové. Nejen pro hráčky, ale i pro realizační tým a já věřím, že nás to jako tým pozvedne. Dnes jsem dal šanci na hřišti všem volejbalistkám, protože v dalších pěti dnech nás čeká pět velmi důležitých zápasů a všechny by si měly osahat hru. Myslím, že si to všechny užily a dalo by se říct, že na hřiště přinesly trochu divočiny. Střídající hráčky odvedly výbornou práci a věřím, že nám i v dalších zápasech pomohou.“

Zápas Češek s Číňankami začal vyrovnanou hrou obou týmů, které se střídaly v zisku bodů do stavu 6:6. Poté však přišly české chyby a čínská bodová šňůra, která posunula skóre na 13:6. Orvošové a Mlejnkové se dařilo prosazovat přes čínskou obranu, náskok i ofenzivní síla soupeřek byly ale velké. Do hry se tak dostaly na české straně hráčky z lavičky, které dokončily první set.

Díky útokům Orvošové a Mlejnkové se české volejbalistky dostaly v druhé sadě do vedení 4:2. Zlom opět přišel za stavu 6:6, kdy Číňanky bodově odskočily do výhody. Ta se nezvyšovala takovou rychlostí, jako v úvodním setu, Češky předváděly obětavou hru v poli, nicméně navrch měl domácí tým. Tři úspěšné ataky zaznamenala střídající Bukovská.

A do třetice začínal další set podobně jako dva předchozí, kdy Valková na druhou přes srovnávala na 7:7. Češky držely kontakt i za stavu 12:13, kdy v jejich prospěch hrála challenge. A video rozhodovalo i o českém vedení 15:14. České volejbalistky neztrácely, hrály soustředěně a bojovaly o každý míč. Do koncovky vstupovaly s minimální ztrátou 20:21, odvrátily dva mečboly a set ztratily jen nejmenším možným rozdílem.

Autor: Štěpán Sedláček, foto FIVB