7.5.2021

České volejbalistky ani v druhém utkání kvalifikace ME nezaváhaly

Po včerejší výhře nad domácím Lotyšskem nastoupily dnes naše reprezentantky proti Bosně a Hercegovině. Zápas zvládly na jedničku a připsaly si druhou výhru do tabulky kvalifikační skupiny F.

Bosna a Hercegovina – Česká republika 0:3 (23:25, 18:25, 17:25)

Rozhodčí: Kurtiss (LAT), Strandson (EST)

Bosna a Hercegovina: Begić, Selimović, Bošković, Mladenović, Paradžik, Božić, libera Ivković, Radisović. Střídaly: Radišković, Hadžić, Isanović

Česká republika: Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová. Střídala: Šimáňová

statistika ZDE

Andrea Kossányiová (kapitánka, smečařka): Velký týmový výkon, chválím celý tým. V prvním setu jsme udělaly hodně chyb, když jsme je přestaly dělat, tak se naše převaha projevila.“

Gabriela Orvošová (univerzálka): „Výborné tři body, zvládly jsme to, ze začátku opět nervozita. Za cenu MVP jsem ráda, ale nečekala jsem to…“

Magdaléna Jehlářová (blokařka): „Já jsem ráda za výhru v důležitém zápase. To, že začnu v základu, jsem se dozvěděla asi minutu před zápasem. Byla jsem překvapená, ale i ráda, že mi trenér věřil.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „Jsem opět velmi spokojen, výborný výsledek a hra. Mimo prvního setu, kdy jsme udělali mnoho chyb, ale pak se naše hra stabilizovala, tým se zlepšuje. Neskutečný výkon na bloku, gratuluji všem hráčkám, i těm co nehrály.“

Do utkání nastupujeme s Jehlářovou v základu a při jejím podání jdeme do vedení 2:0. Naše dvě chyby v útoku překlápí stav na 2:3. Další šanci bosenského týmu zastavuje blokem Trnková. Ta pak útočí do autu - 7:5, na 9:6 zvyšuje Begić. Série Valkové na podání podpořené blokem Jehlářové, útokem Kossányiové, a jdeme do jednobodového vedení 10:9. Mlejnková si poradila z vysoké nahrávky do kůlu (12:12), po kompaktním bloku našeho celku na Begić vedeme 15:14 a náš soupeř si bere oddech. Opět Valková dostává soupeřky do problémů, kapitánka Kossányiová zakončuje, přichází naše eso a do koncovky jdeme s náskokem tří bodů, 17:20. Ten se zmenšuje, když nepřihrajeme a v těžké pozici nám stopku vystaví bosenské bloky. I další náš útok míří do bloku a je srovnáno, 21:21. Pak získáváme dvoubodové vedení, které nám drží Mlejnková, nejprve úderem do diagonály, pak do lajny. Setbol proměňuje Valková svým druhým blokovým bodem.

Boj o každý míč pokračuje i v druhém setu, na 4:4 srovnává Bosković útokem z doskoku. Útočná fáze nám trochu „drhne“, náskok udrží Jehlářová blokem, chyba soupeřek nutí bosenskou lavičku k oddechovému času, 6:9. Náš tým tlačí na podání, funguje obrana a po útoku Orvošové přichází další oddech Bosny a Hercegoviny, 7:13. Náskok se ale ztenčuje, za stavu 13:15 si bere oddechový čas i náš trenér Athanasopoulos. Po něm soupeřky kazí, my se uklidňujeme a při podání Trnkové vedeme 20:15. Za stavu 22:16 pro naše barvy zavírá Jehlářová síť dvěma bloky, vedeme 2:0 na sety.

Ani ve třetím setu není o napětí nouze, Valková dobře nachází Trnkovou a vedeme 6:5. Hosté přidávají do hry ještě více emocí, ale naše hráčky udržují stále mírný náskok, po dalším tvrdém útoku Mlejnkové navyšujeme na 8:11 a další bod, už svým sedmým blokem v zápasu, přidává Jehlářová. Tu vzápětí napodobuje Orvošová, na soupeřky jsme dobře takticky nachystáni. Bosenské volejbalistky riskují, s tím přichází jejich chyby, 8:14. Mlejnková přidává další bod, tentokrát po nahrávce Dostálové. Žádný zvrat ve třetím setu ani v zápase už nepřipouštíme. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena naše univerzálka Gabriela Orvošová.

Druhý vítězný zápas, tentokrát proti nebezpečné Bosně a Hercegovině, se holkám povedl. Zítra nás čeká poslední zápas v prvním turnaji proti Slovinsku. Je třeba rychle přepnout na zítřejšek a stejně pečlivě se připravit na dalšího soupeře!

Autor: Miloslav Javůrek, foto CEV