31.5.2021

České volejbalistky ovládly suverénně první turnaj Golden European League

Naše reprezentantky nezaváhaly ani ve třetím zápase CEV Golden European League a před domácím publikem porazily Bělorusko 3:1 na sety. Češky tak mají výborně nakročeno do Final Four a na svou suverénní jízdu mohou navázat už pozítří, kdy startuje druhý turnaj Golden European League. Užít si ho mohou opět i čeští fanoušci, protože se koná od 2. - 4. června 2021 znovu v pražské UNYP Aréně.

Bělorusko – Česká republika 1:3 (7:25, 25:22, 12:25, 21:25)

Rozhodčí: Královič (SVK), Marschner (CZE)

Počet diváků: 100

Bělorusko: Kananovich, Sakolchyk, Miniuk, Klimets, Davyskiba, Vladyko, libera Panasenka, Bialiauskaya. Střídaly: Kastsiuchyk, Lapato, Vakulka, Tupikina

Česká republika: Kossányiová, Purchartová, Orvošová, Hodanová, Trnková, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Šimáňová, Bajusz, Svobodová

statistika ZDE

Andrea Kossányiová (kapitánka ČR): „Myslely jsme si, že dnešní utkání bude těžší, protože to byl souboj o první místo. Úvodní set jsme zvládly hodně dobře, ve druhém jsme trochu zaspaly a nechaly soupeřky rozehrát, pak už jsme dostaly zápas zpátky pod kontrolu. Je to pro nás náročný turnaj, hrajeme šest zápasů v sedmi dnech, budeme ale dál bojovat o první místo a já věřím, že to vyjde.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „V prvním setu jsme dominovali, bohužel v tom druhém nás Bělorusko trochu zaskočilo. Dokázali jsme se ale vrátit do zápasu a ukázali jsme, že jsme lepší tým. Gratuluji holkám za všechna tři vítězství. Zraněné běloruské hráčce přeji, aby se co nejdřív uzdravila a mohla znovu hrát.“

Yuliya Miniuk (blokařka BLR): „Myslím si, že jsme v tomto zápase měly dobré pasáže, ale náš výkon byl bohužel nestabilní. Česká republika hraje hodně rychlý volejbal a těžko se proti ní staví obrana. Nevzdaly jsme se a snažily jsme se, ale na výhru to dnes nestačilo. Uvidíme, jak to bude vypadat v našem příštím střetnutí.“

Česká volejbalsitky navázaly na včerejší výborné utkání proti Maďarsku a opět zahájily zápas suverénně (1:5), což donutilo běloruského kouče k time outu. Svěřenkyně Giannise Athanasopoulose zářily dál, na servisu se esem blýskla Gabriela Orvošová (1:6) a Veronika Trnková (3:10) a za stavu 3:11 následoval další oddechový čas Běloruska. Náskok pak navýšila na 4:13 kapitánka Andrea Kossányiová a přidala ještě další přímý bod z podání (5:15). Do koncovky vstupovaly české hráčky s luxusním náskokem 14 bodů (6:20) a Bělorusko už tak jen přihlíželo tomu, jak si dokráčely k jasnému vítězství v setu (7:25).

Začátek další sady byl vyrovnaný (4:4), oba týmy se tahaly o každý míč a bylo to Bělorusko, kdo si vytvořil mírný náskok (9:7). Gabriela Orvošová pak sice snížila na 9:8, Bělorusko však srovnání nepřipustilo – naopak své vedení ještě navýšilo na 13:9 a český kouč zastavil hru oddechovým časem. Bělorusky náskok držely i po něm, to už byla na naší straně na liberu Adéla Chevalierová. Za stavu 17:13 bral time out pro změnu běloruský trenér a po něm se Češky dotáhly na 17:16. Boj pokračoval, Bělorusky ale znovu odskočily (21:18) a po přesném útoku středem se propracovaly až ke čtyřem setbolům (24:20). První naše sestava odvrátila a Bělorusko si vzalo oddechový čas (24:22). Po něm už se běloruský tým nemýlil a set vyhrál 25:22.

České hráčky našly odpověď okamžitě, na začátku třetí sady se ujaly, díky výbornému útoku a obraně v poli, vedení 1:6 a běloruský kouč se je snažil zbrzdit time outem. Po krásné spolupráci Kateřiny Valkové a Veroniky Trnkové to bylo už 2:10 a náš tým se dostal do stejného rytmu jako v prvním dějství. Po esu Kateřiny Valkové vedla ČR o 10 bodů (7:17), Bára Purchartová pak přidala bod na středu sítě a Bělorusko, očividně pod tlakem, už na zvrat nemělo síly. Češky zvítězily v setu 12:25.

V úvodu čtvrtého setu se opakoval scénář z předchozí sady (1:5), po přesném útoku Veroniky Trnkové byl stav 3:8. Český celek dál připisoval body a přinutil soupeře k time outu (6:12). Bělorusko pak stav zkorigovalo (10:14), hřiště ale bohužel musela kvůli zranění opustit jeho kapitánka Ekaterina Sokolchik. Náš tým si poté vedení pohlídal a do koncovky vstupoval za stavu 13:20. Bělorusko se sice ještě přiblížilo na rozdíl čtyř bodů (19:23) a český kouč si vzal oddechový čas. Jeho svěřenkyně už si pak na vítězství sáhnout nenechaly – zápas ukončila Kateřina Valková (21:25).