23.8.2021

České volejbalistky udělaly na ME důležitý krok k postupu ze skupiny

V pondělí čekal náš tým už čtvrtý zápas mistrovství Evropy v základní skupině B, soupeřem mu bylo Řecko. Utkání skončilo poměrem 3:0 a jsme rádi, že po důležitém utkání směrem k postupu do vyřazovací fáze ME se radoval pouze jeden Řek a tím byl hlavní trenér českého týmu Giannis Athanasopoulos. K poslednímu utkání v základní skupině nastoupí naše reprezentace v úterý proti Bulharsku.

Česká republika – Řecko 3:0 (26:24, 28:26, 25:15)

Rozhodčí: Daniël Jettkandt (NED), Marie-Catherine Boulanger (BEL)

Počet diváků: 200

Česká republika: Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová. Střídaly: Hodanová, Šimáňová, Kojdová, Bajusz

Řecko: Christodoulou, Vasilantonaki, Giota, Anthouli, Vlachaki, Lamprousi, libera Rogka, Artakianou. Střídaly: Vergidou, Strantzali, Polynopoulou, Chantava

Andrea Kossányiová (kapitánka): „V prvním setu jsme byly hodně nervózní a dělaly jsme nevynucené chyby, ale zvládly jsme tu koncovku, což bylo hodně důležité. Druhý set jsme také nezačaly nejlépe a musely jsme ho otáčet v koncovce. Ve třetím setu už jsme měly navrch. Jsem moc ráda za dnešní velmi důležité vítězství.“

Gabriela Orvošová (univerzálka): „Myslím si, že dneska rozhodla bojovnost a náš týmový výkon. Kdo přišel na hřiště, tak pomohl. Zpočátku jsme byly trochu nervózní, ale ubojovaly jsme první dva sety a dostaly se do herní pohody.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „V prvních dvou setech byla na obou týmech hodně znát nervozita, šlo o hodně. Přestože jsme nehráli náš nejlepší volejbal, hráčky zůstaly mentálně silné a vyhrály první dva sety. V tom třetím už jsme hráli uvolněně a soupeřky jasně přehráli. Gratuluji všem hráčkám, členům realizačního týmu a díky patří i Českému volejbalovému svazu za to, že nám připravil výborné podmínky.

Hned v úvodu dnešního duelu měl hodně práce videorozhodčí. Na ukazateli skóre ještě nesvítila ani desítka a challenge systém už byl třikrát vyzván k akci. V útoku se Češkám dařilo, muziku tvrdila především Gabriela Orvošová (15:11). Řekyně ovšem nezůstávaly pozadu, díky několika složeným bodovým míčům stáhly náskok Češek a diváci se mohli těšit na vyrovnanou koncovku (19:19). A ta byla vskutku infarktová! Nejprve Češky neproměnily dva setboly, vzápětí si ale vybojovaly třetí příležitost set ukončit, o což se hned vzápětí postarala Michaela Mlejnková, 26:24.

Napětí z koncovky první sady pokračovalo i v úvodu druhého setu (7:7). Vzápětí se znovu projevil vysoký řecký blok (včetně univerzálky měřící 202 cm) a Češky ztrácely pět bodů (8:13). Následoval úsek hry, ve kterém dominovaly Veronika Trnková s Michaelou Mlejnkovou (16:17). Mohlo se zdát, že si hned na to Řekyně vytvořily rozhodující náskok (17:23), ale trenér Athanasopoulos vytáhnul žolíka v podobě Simony Bajusz, která se po úspěšné ztrátě ujala série pěti servisů v řadě a Češky tak skvělým týmovým výkonem stáhly soupeřky na rozdíl dvou bodů (22:24). Následovala nekompromisní ztráta Petry Kojdové a eso Evy Hodanové a v tu chvíli byly Češky v sedle (24:24). Ještě jeden řecký setbol odvrátila blokem Pavlína Šimáňová, poté si už Češky došly pro vítězství v druhém setu, 28:26.

Ve třetím setu se po vyrovnaném úvodu (8:7) opět zaúřadovala Veronika Dostálová, která po celý zápas svými zákroky v poli přiváděla řecké útočnice k nepříčetnosti. K tomu nad sítí svou paží čarovala Gabriela Orvošová a Češky se ujaly vedení 18:12. Stabilním ztrátováním a úspěšným útokem po ubráněných míčích si české reprezentantky došly pro vítězství i v třetí sadě (25:15) a v zápase 3:0.

Češky dnes prokázaly své volejbalové kvality, Řekyně přehrály ve všech činnostech a udělaly velmi důležitý krok k postupu do vyřazovací fáze mistrovství Evropy.

Autor: Adam Šimonek, foto CEV